V Avstriji so po podatkih tamkajšnjega notranjega ministrstva v minulih 24 urah potrdili 563 okužb z novim koronavirusom. V bolnišnicah se zaradi covida-19 trenutno zdravi 364 bolnikov, od tega jih 67 potrebuje intenzivno nego. Iz Spodnje Avstrije pa danes poročajo, da so ob 1552 opravljenih testih potrdili 181 okužb, medtem ko so jih na Dunaju potrdili 172, opravili pa so kar 4369 testiranj. Na Štajerskem so potrdili 32, na Koroškem pa 15 okužb.

V povprečju so sicer v Avstriji v minulem tednu potrdili 731 novih okužb dnevno. V državi je aktivno okuženih 8375 ljudi, 767 bolnikov je doslej umrlo, 29.516 pa ozdravelo. Skupno so izvedli skoraj milijon in pol testiranj, slabih 39.000 oziroma 2,65 odstotka je bilo pozitivnih.
Avstrijski minister za zdravje Rudolf Anschober je sicer na današnji novinarski konferenci izrazil upanje, da se bo število dnevnih novih okužb po zaslugi strožjih zajezitvenih ukrepov - nekateri od njih, med drugim za nočne lokale in zasebna zbiranja, so v veljavo stopili ravno danes - kmalu znova začelo zmanjševati.
Dobre novice iz Hrvaške
Na Hrvaškem sta trenutno 2002 aktivna primera okužbe z novim koronavirusom. Na bolnišničnem zdravljenju je 297 ljudi, med njimi jih je 24 priključenih na medicinske ventilatorje, je danes še objavil nacionalni štab civilne zaščite.
Glede na podatke posameznih županijskih štabov civilne zaščite je bilo od nedelje največ novih primerov v Zagrebški županiji, v kateri so zabeležili devet novih okužb. Iz Primorsko-goranske županije poročajo o dveh novih primerih, v Istrski županiji pa ni bilo novih okužb.
Od 25. februarja, ko so na Hrvaškem zabeležili prvi primer okužbe z novim koronavirusom, so do danes potrdili 14.992 okužb. Okrevalo je 12.737 ljudi, preminulo pa 253. Doslej so testirali nekaj več kot 262.100 ljudi, od tega 3268 v minulih 24 urah, je še poročal nacionalni štab.
V sosednji državi praviloma konec tedna opravijo manj testiranj kot ob delovnikih, ko dnevno število testiranj presega 5000.

V BiH in Srbiji padec števila okužb s koronavirusom
Iz Bosne in Hercegovine ter Srbije danes poročajo o padcu okužb z novim koronavirusom. V Srbiji so jih v zadnjih 24 urah potrdili 30, umrla sta dva bolnika s covidom-19. V BiH so potrdili 92 okužb, kar je najmanj v zadnjih mesecih. Umrlo je še šest bolnikov. V Črni gori so potrdili 230 okužb, dva bolnika sta umrla.
Število potrjenih okužb v BiH je manjše od trimesečnega povprečja, ko so skoraj redno dnevno poročali o več kot 200 okužbah.
Po podatkih zavodov za javno zdravstvo entitet so 57 okužb potrdili v Federaciji BiH, v Republiki srbski pa 35. V državi je trenutno okoli 7000 aktivnih primerov okužbe.
V Srbiji so po 5278 testih potrdili 30 okužb, dva bolnika sta umrla, skupno 743. V bolnišnicah se trenutno zdravi 330 bolnikov, od katerih jih je 23 na ventilatorjih. Iz kriznega štaba so opozorili, da se kljub ugodnim epidemiološkim razmeram ne gre sprostiti, ampak morajo razmišljati o tem, kako ohraniti trend zmanjševanja okužb.
V Severni Makedoniji pa so v zadnjih 24 urah potrdili 45 okužb, sedem bolnikov je umrlo, skupno 700, poroča portal Plusinfo. V državi je aktivnih okužb 2131, od tega 584 v Skopju.
V Črni gori so po 664 testih v zadnjih 24 urah potrdili 230 novih okužb. Največ okužb so potrdili v Podgorici (77) in Nikšiću (64). Umrla sta še dva bolnika s covidom-19, skupno 138, je sporočil inštitut za javno zdravje.
V Madridu z zapiranjem razjezili prebivalce
V Madridu so danes zaradi hitrega širjenja novega koronavirusa za 14 dni zaprli šest mestnih četrti, v katerih živi skupno okoli 850.000 ljudi. Prebivalce je ukrep, s katerim želijo oblasti spraviti pod nadzor drugi val epidemije, močno razjezil in v nedeljo so tam potekali protesti.
V delih španske prestolnice in nekaj drugih okoliških mestih je omejeno gibanje skoraj milijona ljudi. Svoje četrti oz. mesta prebivalci lahko zapustijo le za odhod v službo ali šolo, obisk zdravnika ali če morajo na sodišče.
Prebivalci se načeloma smejo prosto gibati po svojih območjih, so pa od danes zaprti parki, druženje je omejeno na največ šest oseb, v javnih prostorih, tudi v barih in restavracijah, je lahko zapolnjena le polovica kapacitet. Podobne ukrepe so oblasti nedavno sprejele že za otok Majorka in več drugih območij.

Zaprtje po poročanju britanskega BBC velja za območja, kjer so prekoračili mejo tisoč okužb na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh. Regionalne oblasti napovedujejo, da ga bodo, če danes uvedeni ukrepi v 14 dneh ne bodo zajezili širjenja virusa, še zaostrile in po potrebi razširile na celoten Madrid.
Kritiki ukrepov medtem opozarjajo, da omejitve praviloma vedno bolj prizadenejo revnejša območja. Opozarjajo tudi, da so bile omejitve sprejete prepozno in niso logične, saj so npr. zaprti parki, medtem ko lokali še naprej delujejo.
V nedeljo se je na protestih v Madridu zbralo več tisoč ljudi, ki so opozarjali, da gre za diskriminatoren ukrep, saj se karantena nanaša na pretežno revnejše predele prestolnice in na območja, kjer živi nadpovprečno veliko priseljencev. Protestniki so nosili transparente z napisi, kot sta Naše četrti niso geti ter Pustili ste nas na cedilu in zdaj nas zapirate. Danes v prizadetih četrtih vladata mir in "nekakšna vdanost v usodo".
Spoštovanje ukrepov danes nadzoruje več kot 200 dodatnih policistov. Policisti med drugim naključno ustavljajo vozila in preverjajo, od kod prihajajo oziroma kam so namenjena. Prva dva dni sicer naj ne bi izrekali kazni, ampak le opozarjali.
Španija je s skupno več kot 640.000 potrjenimi okužbami z novim koronavirusom ter več kot 30.000 smrtnimi žrtvami covida-19 med evropskimi državami, ki jih je pandemija najhuje prizadela. Trenutno se virus tam širi najhitreje v EU, saj beležijo po več kot 10.000 novih okužb dnevno. V zadnjih tednih so več kot tretjino vseh novih primerov v Španiji potrdili v Madridu. Glede na poročanje tamkajšnjih medijev so bolnišnice na robu svojih zmogljivosti.
V novem začasnem taborišču na Lezbosu več kot 240 okuženih z novim koronavirusom
V novem začasnem taborišču za migrante na grškem otoku Lezbos je z novim koronavirusom okuženih več kot 240 prosilcev za azil, je danes sporočila grška agencija za javno zdravje. Kot so sporočili, je bilo med 7000 testiranimi prosilci za azil 243 pozitivnih. Testirali so tudi 120 policistov in 40 uslužbencev taborišča, vendar so bili vsi negativni.
Začasno taborišče so na hitro zgradili, potem ko je požar uničil taborišče Moria, največji migrantski center v Evropi. Več kot 12.000 ljudi, ki so ostali brez strehe nad glavo, je spalo ob cestah, na parkiriščih in celo na pokopališču.

Po dobrem tednu so namestitev dobili na nekdanjem strelišču grške vojske nekaj kilometrov stran, kjer so postavili začasno taborišče. Številni migranti niso želeli nazaj za ograjo, saj je spomin na slabe razmere v prenapolnjenem taborišču Moria še živ.
Več prosilcev za azil se je pritožilo, da v šotorih v novem taborišču ni posteljnine in da so sanitarije osnovne, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V zvezi s požarom v Morii je požiga osumljenih šest mladih Afganistancev. Grški minister za migracije Notis Mitarakis je danes v parlamentu dejal, da bodo odgovorni za požar kazen prestali v Grčiji, nato pa bodo izgnani.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.