Razmere na Hrvaškem se ne umirjajo. V zadnjih 24 urah so ob 981 testiranjih potrdili novih 81 primerov okužbe s koronavirusom, je potrdil štab civilne zaščite. Umrli sta dve osebi, skupno se v bolnišnici trenutno zdravi 84 obolelih, trije potrebujejo respirator. Skupno je na Hrvaškem trenutno 647 aktivno okuženih.
Ob tem je štab civilne zaščitne izpostavil, da gre za podatke, ki so jih pridobili do 12.45, zato obstaja možnost, da bo prišlo do razlike v številu okuženih, ki jih posamezni lokalni štabi civilne zaščite objavljajo ob različnih urah.
Slovenska vlada je zaradi rasti okužb Hrvaško umaknila s seznama covid-19 varnih držav.
Nove okužbe pri turistih
Minister za zdravje Vili Beroš je sicer danes zjutraj v Splitu dejal, da pričakujejo manj novih okužb kot včeraj - a so se njegove napovedi izkazale za napačne. Včeraj so namreč potrdili novih 54 primerov, danes pa torej kar 27 več. Beloš je potrdil še, da število turistov v državi raste, a imajo epidemiološke razmere pod kontrolo. Ne glede na to, od kod prihajajo turisti, je potrebna previdnost.
A nove okužbe so potrdili tudi pri turistih, natančneje v Pulju in Zadru, je na današnji seji hrvaške vlade potrdil državni sekretar na hrvaškem ministrstvu za zdravstvo Tomislav Dulibić. Poudaril je, da so vsi okuženi turisti epidemiološko oskrbljeni. "Ni širitve novega koronavirusa. Gre za zanemarljivo številko glede na število turistov na Hrvaškem," je povedal Dulibić, ki je članom vlade predstavil globalno in hrvaško epidemiološko sliko. Trenutno naj bi bilo na Hrvaškem več kot 300.000 turistov.
Hrvaški notranji minister Davor Božinović pa je povedal, da je na spletni strani entercroatia.mup.hr od 28. maja obisk na Hrvaškem napovedalo 1,1 milijona potnikov. Približno 90 odstotkov je bilo turističnih obiskov, je poudaril.
Dodal je, da bodo potniki, ki so napovedali obisk in bodo prišli s svojimi vozili, lahko uporabljali posebne pasove na mejnih prehodih, da bi skrajšali čakalne dobe. Označevanje posebnih pasov so po njegovih besedah začeli na mejnih prehodih s Slovenijo Obrežje, Gruškovje, Jelšane in Sečovlje.
Plenković opozarja na previdnost v nočnih klubih, a zapiral jih še ne bo
Na previdnost opozorja tudi hrvaški premier Andrej Plenković, še posebej v nočnih klubih."Podatki kažejo, da so se v nekaterih delih države okužbe pojavile v nočnih klubih. To je na nek način razumljivo, da hodijo v klube večinoma mladi, ki se ne držijo varne razdalje. Apeliram na njih, da so bolj previdni, še posebej v zaprtih prostorih," je dejal Plenković, ki sicer ne napoveduje zaprtja nočnih klubov. Spomnimo. Slovenski vladni govorec Jelko Kacin je pred dnevi dejal, da bo Hrvaška ostala na slovenskem zelenem seznamu varnih držav, saj so Hrvati obljubili, da bodo zaprli nočne lokale in diskoteke. A očitno se je zgodil šum v komunikaciji, saj hrvaški notranji minister in Plenković o tem nista vedela nič. Je pa župan Paga napovedal, da letos zabav v Zrćah ne bo.
V Zagrebu novih 19, v Slavoniji 44 novih primerov
Že več dni zapored največ okužb potrdijo v Zagrebu, sledi Đakovo, kjer je virus izbruhnil v samostanu. Zagrebška civilna zaščita je v dopoldanskih urah potrdila, da so zgolj v zadnjih 24 urah na območju Zagreba potrdili novih 19 okuženih, aktivno obolelih je 260 ljudi. Po besedah vodje zavoda za javno zdravstvo Zvonimirja Šoštarja imajo v prestolnici vse manj pozitivnih v nočnih klubih, kljub temu pa mladi niso povedali vseh svojih kontaktov, zato so zdaj okuženi še ti kontakti. Dnevno testirajo okoli 400 ljudi. V Slavoniji so medtem zaznali kar 44 novih primerov, poročajo hrvaški mediji.
Deset novih okužb so potrdili v Požeško-slavonski županiji. Gre predvsem za kontakte že okuženih. Štab civilne zaščite je zato predlagal odpoved vseh javnih dogodkov. Od skupno 20 pozitivnih v tej županiji jih je 19 v domači samoizolaciji, eden pa je v bolnišnici. Kar 17 je kontaktov para, ki je bil na obisku v Nemčiji. Eden od okuženih pa je mladenič, ki se je okužil v nočnem klubu v Zagrebu.
V Osiješko-baranjski županiji so potrdili 24 novih okužb, od tega osem v Đakovu in sedem v Osijeku. Pristojni so odvzeli 156 vzorcev. Iz Karlovca pa poročajo o treh novih primerih. V brodsko-posavski županiji so potrdili tri nove okužbe, v šibensko-kninski pa eno. Iz splitsko-dalmatinske županije pa poročajo o petih novih okužbah, tri so potrdili v Splitu.
V Vukovarsko-sremski županiji so zabeležili sedem novih okužb, v Zadru pa eno. Gre za starejšega moškega, ki se je najverjetneje okužil preko stika s tujimi državljani. Iz Istre poročajo o dveh novih primerih. Okužena sta tuja državljana, ki sta pripotovala iz ZDA.
Vpliv epidemije na nedeljske volitve
Vnovično povečanje števila okužb na Hrvaškem je sprožilo tudi razprave o vplivu epidemije na nedeljske parlamentarne volitve. Državna volilna komisija (DIP) je medtem spremenila svojo odločitev, da vse osebe, ki bodo na volilno nedeljo imele telesno temperaturo višjo od 37,2 stopinje Celzija, ne smejo voliti.
Po novem so svetovali volivcem, ki bodo imeli povišano temperaturo, naj se obrnejo na svoje zdravnike, ki bodo potem ocenili, ali gre za simptome okužbe. Če ne gre, se bodo volitev lahko udeležili. Prepoved glasovanja ostaja za vse obolele s covidom-19. Ob tem so v volilni komisiji danes pojasnili, da je prepoved glasovanja obolelim v skladu z zakonom o zaščiti zdravja ljudi pred nalezljivimi boleznimi.
Opozicijske stranke vztrajajo, da je treba vsem državljanom omogočiti uresničitev volilne pravice. Tudi hrvaški ustavni strokovnjaki menijo, da mora država zagotoviti tudi obolelim s covidom-19 udeležbo na volitvah, tako kot bodo to omogočili tistim, ki bodo v nedeljo v samoizolaciji.
ZN: Hrvaški turizem med tremi najhuje prizadetimi na svetu
ZN za trgovino in razvoj (UNCTAD), ki je telo v okviru Združenih narodov, v svojem poročilu o vplivu koronavirusa na svetovni turizem ocenjuje, da bo slednji izgubil več kot 1200 milijard dolarjev (1061 milijard evrov) ali 1,5 odstotka svetovnega BDP. Med najhuje prizadete države uvršča 15 držav, v samem vrhu pa so Tajska, Jamajka in Hrvaška.
Najbolj naj bi kriza v turizmu na BDP vplivala na Jamajki, Tajskem, Hrvaškem, sledita Portugalska in Dominikanska republika. Med 15 najbolj prizadetimi državami so še Kenija, Maroko, Grčija, Mavricij, Senegal, Irska, Egipt, Južna Afrika, Malezija in Španija. Bolj prizadete pa bodo tudi številne bogatejše države, kot so Francija, Italija in ZDA. Vse tri države pričakujejo občuten padec turizma, ki bo povzročil na milijarde evrov škode.
KOMENTARJI (457)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.