Po priporočilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki jih je spisala 18. maja, se lahko cepljenje z drugim odmerkom AstraZeneca opravi od štiri do dvanajst tednov po prvem odmerku. "Vse osebe, ki so bile cepljene s prvim odmerkom cepiva AstraZeneca obveščamo, da bodo na cepljenje z drugim odmerkom vabljene predvidoma od šest do osem tednov po cepljenju s prvim odmerkom," so sporočili iz Zdravstvenega doma Ljubljana (ZD).
Vabilo bodo prejele preko SMS-sporočila ali klica na stacionarni telefon neposredno s strani cepilnega centra ZD Ljubljana.
EU je ob začetku postopka AstraZeneci očitala hudo kršitev pogodbe
Države članice EU in Evropska komisija so tožbo vložile na belgijskem sodišču, ker je Unija pogodbo z britansko-švedsko družbo AstraZeneca sklenila po belgijski zakonodaji.
EU želi s tožbo prisiliti AstraZeneco, da do julija dobavi še 90 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19. Očita ji, da ni izpolnila svojih pogodbenih obveznosti, ker je v prvi četrtini leta dobavila le četrtino obljubljenih odmerkov. Rok za izpolnitev pogodbe se izteče sredi junija in EU vztraja, da bo morala AstraZeneca plačati kazen, če se tega ne bo držala.
AstraZeneca je v prvem četrtletju dobavila le 30 milijonov od predvidenih 120 milijonov odmerkov
V tem četrtletju, ki se izteče 30. junija, pa bo dobavila le 70 milijonov od obljubljenih 180 milijonov. Po navedbah Evropske komisije AstraZeneca trenutno dobavlja le deset milijonov odmerkov na mesec, kar je bistveno manj, kot so načrtovali.
Farmacevtska družba je v svoj zagovor navedla, da pogodba z EU določa le, da si bodo po najboljših močeh prizadevali za dobavo dogovorjenega cepiva in da je pri proizvodnji prišlo do neizogibnih zamud.
Odvetnik EU Rafael Jeffareli je AstraZeneci očital, da je dala pri dobavi cepiva prednost Veliki Britaniji in drugim državam ter ni povečala proizvodnje v obratu na Nizozemskem, ki je v lasti farmacevtske družbe Halix .
Na sodišču je zatrdil, da je družba nekaj tednov po podpisu pogodbe z EU septembra lani dobavljala cepivo, proizvedeno v nizozemskem obratu, drugim državam. "Prizadevanje po najboljših močeh pomeni prožnost! Zakaj se je preklop (na dobavo EU) začel šele 13. oktobra?" je vprašal. "AstraZeneca ni uporabila niti vseh orodij, ki jih je imela na voljo," je dejal in zatrdil, da bi družba takrat lahko uporabila šest proizvodnih obratov, da bi izpolnila dogovor.
Iz Halixovega obrata v nizozemskem Leidnu so konec lanskega leta poslali cepivo na Japonsko, skupno je bilo v tretje države preusmerjenih 50 milijonov odmerkov, kar je huda kršitev pogodbe, je zatrdil odvetnik.
AstraZeneca zanika, da bi kršila svoje obveznosti, tožbo pa je označila za neosnovano.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.