Po tem, ko so na Danskem pri ljudeh odkrili mutacijo novega koronavirusa, ki jo prenašajo minki - posledično pa je danska vlada v sredo odredila usmrtitev vseh primerkov te živali, ki jih gojijo na farmah -, so danske oblasti danes sporočile, da so mutirano različico virusa od junija pa do danes potrdili pri 214 osebah.
Danski inštitut Serum (SSI), ki se ukvarja s proučevanjem nalezljivih bolezni, je potrdil, da gre sicer za več spremenjenih različic novega koronavirusa, ki jih povezujejo z minki, poroča Reuters. Specifični sev mutiranega koronavirusa, zaradi katerega je država odredila usmrtitev vseh minkov, pa so doslej odkrili pri 12 ljudeh in na petih farmah.
Odredili usmrtitev skoraj 17 milijonov primerkov te živali
Danske oblasti so kljub temu odredile odstrel oziroma zakol vseh minkov (vrsta kune), ki jih v tej nordijski državi vzrejajo za krzno, s čimer naj bi zmanjšali možnost prenosa virusa z živali na človeka. Danska velja za največjo svetovno proizvajalko tega krzna, pa tudi za izvoznico. Njena glavna izvozna trga sta Kitajska in Hongkong.
V državi je več kot tisoč tovrstnih farm, BBC pa poroča, da je po nekaterih ocenah na Danskem trenutno okoli 17 milijonov primerkov te živali.
Danska premierka Mette Frederiksen je ob tem dejala, da mutirani virus predstavlja "tveganje za učinkovitost" prihodnjega cepiva za covid-19.
Danska je z (delnim) odstrelom kun pričela že konec prejšnjega meseca, potem ko so zaznali povečano število okuženih živali. O primerih novega koronavirusa pri minkih vse od začetka pandemije poročajo tudi s farm na Nizozemskem in v Španiji. Se pa virus pri teh živalih, kot kaže, precej hitreje širi na severu Evrope - okužbo so zaznali že na 207 farmah na Jutlandiji in krati potrdili že najmanj pet različnih sevov. Po navedbah tamkajšnjih oblasti se je okužilo 12 ljudi.
Premierka Frederiksenova je razmere opisala kot "zelo zelo resne". Pri izvedbi množičnega zakola pa bo pomagalo celo dansko policijsko in vojaško osebje.
Frederiksenova je ob tem navedla vladno poročilo, ki pravi, da ugotovitve kažejo na to, da mutirani virus oslabi sposobnost organizma za tvorbo protiteles, kar bi potencialno lahko povzročilo, da bi cepivo za covid-19, ki ga pospešeno razvijajo laboratoriji in inštituti po vsem svetu, bilo neučinkovito. "Imamo veliko odgovornost do lastnega prebivalstva, z zdaj odkrito mutacijo pa imamo še večjo odgovornost tudi do preostalega sveta," je dejala na novinarski konferenci.
WHO: Za zdaj ni dokazov, da mutacija koronavirusa, povezana z minki, predstavlja večjo nevarnost
Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) pa so danes sporočili, da za zdaj ni dokazov, da mutacija novega koronavirusa, povezana z minki, predstavlja večjo nevarnosti za ljudi.
"Prezgodaj je še, da bi sklepali, kakšne posledice imajo določene mutacije," je na novinarski konferenci povedala glavna znanstvenica pri WHO Soumya Swaminathan.
Po navedbah WHO je treba domneve, da mutirani sev oslabi sposobnost tvorjenja protiteles, zaradi česar bi bila cepiva, ki jih trenutno razvijajo znanstveniki, neučinkovita, še preučiti z ustreznimi raziskavami.
Vodja odziva na pandemije pri WHO Mike Ryan je sicer poudaril, da je treba preprečiti prenos virusa z minkov na ljudi glede na to, da lahko virus mutira v teh živalih, še posebej na farmah, kjer jih živi veliko na majhnem prostoru.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.