Z britanskega regulatorja za zdravila in zdravstvene pripomočke (MHRA) so sporočili, da so zdravilo odobrili za uporabo pri tistih, ki imajo blago ali zmerno obliko bolezni, hkrati pa je prisoten najmanj en dejavnik, ki povečuje tveganje za razvoj hude oblike covida-19 – debelost, visoka starost, sladkorna bolezen ali težave s srcem.
"Danes je zgodovinski dan za nas, saj je Velika Britanija postala prva država, ki je omogočila uporabo protivirusnega zdravila, ki se lahko uporablja kar doma," je Javid poudaril v svoji izjavi. "To je pomembno, ker pomeni, da se lahko jemlje zunaj bolnišničnega okolja in še preden se razvije hujša oblika bolezni," je dodala direktorica MHRA June Raine.
Molnupiravir, ki ga je razvilo ameriško podjetje Merck Sharp & Dohme v sodelovanju s podjetjem Ridgeback Biotherapeutics, je tako prvo odobreno zdravilo proti covidu-19, ki se uporablja oralno in ne intervenozno. Preliminarni rezultati laboratorijskih in kliničnih študij so pokazali, da molnupiravir lahko prepreči, da bi se virus SARS-CoV-2 v telesu razmnoževal in s tem hospitalizacijo ali smrt okuženih.
Čakanje na odobritev v drugih državah
Pristojni priporočajo uporabo zdravila v petih dneh po pojavu bolezenskih znakov. Predpisali ga bodo ranljivim bolnikom, torej starejšim in tistim z oslabljenim imunskim sistemom, jemati pa ga bo potrebno dvakrat dnevno, piše BBC.
Britanci so naročili 480.000 odmerkov omenjene zdravilne kure, ki bodo dostavljeni do konca leta, hkrati pa še 250.000 odmerkov podobnega eksperimentalnega zdravila, ki ga razvija podjetje Pfizer. Vrednosti podpisane pogodbe sicer britanska vlada ni razkrila.
Se je pa ameriška vlada – molnupiravir tam namreč še ni odobren – zavezala k vnaprejšnjemu nakupu 1,7 milijonov odmerkov zdravilne kure, za katere bo odštela 1,2 milijarde ameriških dolarjev oziroma dobro milijardo evrov. To pomeni 700 dolarjev (605 evrov) na posamezno kuro. Nakup so že napovedali Avstralija, Singapur in Južna Koreja.
Podjetje Merck je prošnjo za izredno odobritev zdravila molnupiravir že vložilo tudi pri Ameriški upravi za hrano in zdravila (FDA), na mizi ga ima tudi Evropska agencija za zdravila (EMA). V EU je izmed zdravil za uporabo pri covidu-19 sicer že odobren remdesivir, se pa uporabljajo tudi nekatera druga, kot sta deksametazon in zdravila s protitelesi.
Zdravilo je v kliničnih študijah pokazalo dobre rezultate. Glede na začasne rezultate študije je bilo v roku 29 dni po okužbi hospitaliziranih 7,3 odstotka bolnikov, ki so prejeli molnupiravir, mrtvih ni bilo. V skupini, v kateri so prejeli placebo, je bilo hospitaliziranih ali je umrlo 14,1 odstotka bolnikov. V tretjo fazo klinične študije so vključili 775 ljudi, ki so jim potrdili blažjo ali zmerno obliko covida-19.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.