V ameriški študiji, v kateri je sodelovalo 3235 najstnikov, dve tretjini jih je prejelo cepivo, tretjina pa placebo, so ugotovili, da je cepivo 96-odstotno učinkovito proti covidu-19. 14 dni po cepljenju s prvim odmerkom so zaznali 12 primerov okužbe z novim koronavirusom, so navedli v podjetju. Za zdaj niso zabeležili resnih skrbi glede varnosti cepiva. Stranski učinki so bili večinoma blagi do zmerni. Najpogosteje je šlo za bolečino na mestu cepljenja. Po drugem odmerku so zabeležili glavobol, utrujenost in bolečine v mišicah. Podobni so stranski učinki pri odraslih.

Iz Moderne so ob tem sporočili še, da so v pogovorih z regulatorji o morebitni dopolnitvi dovoljenja za uporabo njihovega cepiva tudi za mladostnike od 12. do 17. leta starosti. Trenutno je odobreno samo za starejše od 18 let.
Kanada je v sredo postala prva država na svetu, ki je to cepivo odobrila za to starostno skupino. Nekaj sto otrok so sicer testno že cepili tudi v nekaterih drugih državah, sicer pa je doslej povsod veljalo pravilo, da se cepivo vbrizgava le starejšim od 16 let.
"S prihodnjim ponedeljkom bo lahko vsak prebivalec Alberte, starejši od 12 let, prejel cepivo proti covidu-19," je danes napovedal premier Alberte Jason Kenney. Dodal je, da je to prva kanadska provinca, ki lahko cepivo ponudi vsem, ki so starejši od 12 let, ne glede na to, kje živijo ali kakšne so njihove zdravstvene razmere.
Podjetji Pfizer in BioNTech sta medtem v Evropski uniji in ZDA že zaprosili za odobritev njunega cepiva tudi za otroke, stare od 12 do 15 let. Naš zdravstveni minister Janez Poklukar pa medtem na vprašanje, ali je pred vrati tudi cepljenje slovenskih otrok, mlajših od 16 let, odgovarja: "Vsi proizvajalci imajo cilj, da zagotovijo cepiva tudi za otroke, smo pa vezani na odobritve cepljenja Evropske agencije za zdravila." Ob tem je minister še dejal, da bo, ko bomo cepivo odobrili tudi za mlajše, odločitev za to seveda prostovoljna.
Prepričan pa je, da bo tudi Evropa šla po sledeh držav čez lužo, pri čemer bo Slovenija še naprej upoštevala tudi mnenja strokovnih skupin. Trenutno pri nas cepimo kronične bolnike, ki so starejši od 16 let, se pa pediatri veselijo raziskav, ki kažejo, da je cepivo tudi pri mlajših učinkovito in varno. "Cepljenje prepreči hujši potek. Vemo, da lahko otroci dva do štiri tedne po covidu razvijejo večvnetni sindrom, kjer lahko pride do vnetja srčne mišice, pri čemer so bolj ranljivi najstniki," poudari Denis Baš s sekcije za primarno pediatrijo.
Podjetja, ki trenutno opravljajo študije glede odziva otrok na cepivo, poročajo, da otroci nimajo hujših stranskih učinkov. Večinoma jih boli roka na mestu cepljenja, nekateri pa imajo vročino ali so utrujeni, kar se pretežno zgodi po drugem odmerku. Moderna je sicer svoje cepivo že začela testirati tudi pri otrocih, starih od šest mesecev do 11 let. Pfizer in BioNTech pa sta v torek napovedala, da bosta septembra v ZDA vložila prošnjo za odobritev njunega cepiva za otroke od drugega do 11. leta starosti.

KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.