Ameriška Moderna je včeraj napovedala, da bo na Evropsko agencijo za zdravila (Ema) v začetku junija vložila uradno prošnjo za odobritev cepiva proti covidu-19 za mlade v starosti od 12 do 17 let, je za francoski časnik Le Journal du Dimanche dejal izvršni direktor Stephane Bancel. Obenem je napovedal, da bi morali v Franciji, če se želijo izogniti četrtemu valu epidemije, čim prej preiti k cepljenju mladih med 12. in 17. letom. To starostno skupino bi bilo po njegovih besedah idealno zaščititi do konca avgusta. Klinične študije Moderne naj bi sicer pokazala na 96-odstotno učinkovitost cepiva pri mladostnikih nad 12. letom.
Že pred Moderno je Emo za odobritev njihovega cepiva za mladostnike nad 12. letom starosti zaprosil dvojec Pfizer-BioNTech, evropska agencija je njihovo prošnjo začela obravnavati 4. maja, odločitev pa naj bi sporočili še ta mesec. Odbor za varnost zdravil (CHMP) pri Emi bo preučil predvsem rezultate velike klinične študije, ki je vključevala tudi mladoletnike.
Rezultate je podjetje objavilo marca in takrat sporočilo, da je študija vključevala 2260 prostovoljcev, starih med 12 in 15 let. Med tistimi, ki so dobili cepivo, ni bilo okužb, pri tistih, ki so dobili placebo, pa so jih našteli 18, so pokazali rezultati, pri Pfizerju pa tako pravijo, da je v tej starostni skupini cepivo 100-učinkovito in varno. Stranski učinki so podobni kot pri starejših osebah. Med najpogostejšimi so bolečina, vročina in slabost, še posebej po cepljenju z drugim odmerkom.
Sredi maja so na slovenskem ministrstvu za zdravje pojasnili, da bodo glede cepljenja otrok počakali na odločitev Eme ter z njim začeli po odobritvi agencije.
Prav Pfizerjevo cepivo so za otroke med 12 in 15 letom že odobrili v ZDA. Njihovo cepivo je sicer edino, ki je bilo v EU in ZDA že prej registrirano za starejše od 16, ne od 18 let.
Do jeseni pa naj bi – tako vsa načrtujejo pri tem ameriškem farmacevtu – iskali odobritev tudi za otroke, mlajše od 12 let. Sprva naj bi septembra zaprosili za izredno odobritev za cepljenje otrok, starejših od dveh let, kasneje pa še za mlajše otroke. Trenutno opravljajo študijo, ki zajema otroke od šestmesečnih dojenčkov do dvanajstletnikov. Rezultati naj bi bili znani predvidoma poleti. Zdravstveni svetovalec predsednika ZDA Anthony Fauci je pred dnevi sicer dejal, da pričakuje, da bodo otroke lahko začeli cepiti do konca leta ali v prvih mesecih leta 2022.
Kaj pa AstraZeneca in Johnson & Johnson? Oxfordska univerza, ki je cepivo razvijala skupaj z AstraZeneco, je februarja prekinila klinično študijo otrok in mladostnikov od 6. do 17. leta, Johnson & Johnson pa je sprva aprila sporočil, da bo v svoje klinične študije začel vključevati tudi najstnike, a kmalu zatem študije prekinil zaradi pojava krvnih strdkov.
Otroci in najstniki sicer ne veljajo za starostno skupino, ki jo covid-19 pogosto huje prizadene, a v redkih primerih se lahko kot odziv na okužbo pojavi večorganski vnetni sindrom. V UKC so največ otrok s tem sindromom zdravili v času drugega vala. Bi pa precepljenost otrok lahko bistveno prispevala k zajezitvi širjenja virusa, poudarjajo strokovnjaki.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.