Po ponovljenem razpisu za hitre teste, na katerega je ponudbe mogoče oddati do danes popoldne, minister Tomaž Gantar pričakuje, da bodo prvih 30.000 testov dobili že v ponedeljek in isti dan začeli tudi s poskusnim začetkom množičnega testiranja. To bo potekalo na območju Ljubljane.
Po prvem razpisu, ki je bil neuspešno zaključen, so v petek objavili drugi razpis za hitre teste, h kateremu so povabili več kot 40 ponudnikov, prijavijo pa se lahko tudi drugi. Razpis poteče danes popoldne, ko morajo ponudniki predložiti ponudbe skupaj z vzorci, je na vladni novinarski konferenci pojasnil minister za zdravje Gantar.
Po njegovih navedbah bo razpis ob uspešnem postopku zaključen do konca tedna, prvih 30.000 testov bi tako dobili v ponedeljek, enako količino pa še teden dni pozneje. Tako bi prihodnji teden tudi že začeli s poskusnim testiranjem na območju Ljubljane. Poskusno obdobje je namreč pomembno tudi zaradi potrebnih prilagoditev informacijskega sistema za beleženje testiranj.
V nadaljevanju pa bodo testiranja opravljali v mobilnih enotah. Na javni poziv iz prejšnjega tedna, ki je potekel v ponedeljek, se je prijavilo 30 ponudnikov ekip zdravstvenih delavcev za hitro testiranje na terenu, ki so skupaj ponudili 100 mobilnih enot. "To nam daje možnost, da lahko v resnici začnemo izvajati masovna testiranja," je pojasnil Gantar.
5,5 evra za posamezen test
Minister pričakuje, da bodo na tokratnem razpisu, v katerem so ceno za posamezen test omejili na 5,5 evra, prejeli več ustreznih ponudb. Tudi tokrat pa zahtevajo, da test že vsebuje potreben pufer v epruveti, saj bi postopek v nasprotnem primeru pomenil bistveno večjo verjetnost napake in kontaminacije, kar lahko privede do neustreznega rezultata. Zagotoviti je treba čim enostavnejši in čim hitrejši postopek za testiranje, saj ga bodo izvajali tudi laboratorijskega dela nevešči delavci.
Tudi tokrat pa zahtevajo, da test že vsebuje potreben ekstrakcijski pufer v epruveti, saj bi postopek v nasprotnem primeru pomenil bistveno večjo verjetnost napake in kontaminacije, kar lahko privede do neustreznega rezultata. Zagotoviti je treba čim bolj enostaven in hiter postopek za testiranje, saj ga bodo izvajali tudi laboratorijskega dela nevešči delavci, je pojasnil minister.
Z razpisom po hitrem postopku želijo nabaviti pol milijona antigenskih testov, v drugem razpisu, ki bo do konca tedna objavljen po odprtem postopku, pa milijon. Predvideno je, da bodo pogodbe na podlagi slednjega sklenjene februarja 2021.
Na vprašanje, ali ga zaradi hitrega postopka razpisa skrbi, da bo deležen sumov o kakšnih nepravilnostih, je minister odgovoril, da je "praktično že vsak, ki pripravlja javni razpis, že z eno nogo v zaporu". Toda v teh razmerah bi bilo po njegovem mnenju neodgovorno izvajati razpis, ki bi bil končan šele denimo februarja, zato raje prevzame tveganje in se odloči za hitri postopek.
KOMENTARJI (241)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.