Slike iz največjega mesta, Jangona, prikazujejo svojce bolnikov, ki v dolgih vrstah čakajo, da bodo lahko rezervoarje napolnili s kisikom, krematorije, polne žalovalcev in krst, ter pogrebnike in prostovoljce v belih zaščitnih oblekah, ki neprestano delajo, da bi lahko pokopali vsa trupla.
V času, ko se Mjanmar sooča z najhujšim izbruhom koronavirusa, zdravniki in prostovoljci vojsko obtožujejo, da je pandemijo uporabila kot orožje. Trdijo, da je vojska omejila prodajo nujno potrebnega kisika, v vojaških bolnišnicah pa zavračala zdravljenje bolnikov. Vojaška hunta je medtem dejala, da je nekaterim zasebnim obratom prepovedala prodajo kisika širši javnosti, da bi državljanom preprečila kopičenje, poroča Reuters.
Zaradi nedelujočega zdravstvenega sistema in neobstoječega uradnega načrta za boj proti covidu-19, hkrati pa tudi pomanjkanja zaupanja javnosti v vse, kar je povezano z vojaško hunto, skuša zadevo izboljšati "skrivna" mreža zdravnikov in prostovoljcev.
Režim je zdravnike, medicinske sestre in druge strokovnjake "zaradi pomanjkanja delovne sile" sicer pozval, naj se prostovoljno javijo v javnih bolnišnicah in covidnih centrih. Toda zdravniki pravijo, da jim vojska ne more zagotoviti varnosti ter da se bojijo aretacije in morebitnega mučenja.
Zdravniki so bili namreč ključni gonilniki začetnega protestnega gibanja, mnoge pa je hunta že aretirala. "Zabeleženih je bilo 240 primerov napadov na zdravstvene ustanove in zdravstvene delavce. Samo od prejšnjega tedna je odprtih več kot 500 nalogov za prijetje zdravnikov in medicinskih sester," je povedal Tom Andrews, posebni poročevalec OZN za človekove pravice v Mjanmaru. "Ne morete se boriti proti covidu-19 in hkrati napadati zdravnikov, medicinskih sester in klinik. Prav to je v Mjanmaru eksponentno poslabšalo že tako slabe razmere."
Zdravniki, ki so se prisiljeni skrivati, da bi se izognili aretaciji, so vzpostavili skrivno mrežo klinik in telekomunikacijskih služb. Vsak dan prek aplikacij in družbenih omrežij odgovarjajo na stotine prošenj bolnikov. "Na dan zdravimo vsaj 150 ljudi. Več kot polovica teh bolnikov se pritožuje zaradi vročine, anosmije (izguba vonja) in simptomov, značilnih za covid-19," je za CNN dejal zdravnik, ki ni želel biti imenovan. "Pri polovici bolnikov gre za hud potek bolezni," je še pripomnil.
V mesecih krvavih političnih pretresov so mjanmarske varnostne sile pobile več kot 900 ljudi, med drugim so streljali na protestnike in oblegali številne vasi. V nenehnih zatiranjih je bilo pridržanih na tisoče ljudi, mediji pa so pogosto poročali o primerih mučenja. Civilna družba je bila porušena in že tako ranljiv zdravstveni sistem je propadel. Zdravniki in drugi zdravstveni delavci – številni med njimi so stavkali v znak protesta proti državnemu udaru – so se morali skrivati, da bi se izognili napadom in aretacijam.
Izbruh je dosegel tudi zapore, vključno z zaporom Insein, v katerem so pridržani protestniki. Prestrašeni prebivalci se odločajo za samozdravljenje doma, pravijo zdravniki. Ko gredo v bolnišnice, jih pogosto zavrnejo, saj v ustanovah zmanjkuje kisika, zdravil in postelj, premalo pa je tudi osebja.
"To je le vrh ledene gore"
V sredo je ministrstvo za zdravje, ki ga nadzoruje vojska, poročalo o 6093 novih primerih koronavirusa, skupno so potrdili že več kot 246.000 primerov. Uradno naj bi umrlo 247 smrtnih žrtev, skupaj je tako v državi umrlo 5814 covidnih bolnikov. Zdravniki in skupine prostovoljcev medtem trdijo, da je število okuženih in mrtvih v resnici še veliko višje.
Nekoč obetaven program cepljenja se je pod vladavino hunte sesul, testiranja je po mnenju zdravnikov premalo, prav tako primanjkuje uradnih podatkov, razširjeno nezaupanje javnosti v vojsko pa pomeni, da nima nihče jasne predstave o obsegu krize, poroča CNN. "To je le vrh ledene gore," je dejal zdravnik, ki zaradi strahu pred represalijami ni želel biti imenovan. "Opažamo, da se stanje bolnikov slabša, vsak dan umre več bolnikov."
Joy Singhal, vodja mjanmarske delegacije Mednarodne zveze društev Rdečega križa in Rdečega polmeseca, je dejal, da je hiter vzpon covida-19 v Mjanmaru zelo zaskrbljujoč. "Porast primerov je hudo obremenil ves zdravstveni sistem," je dejal in dodal, da je nujno povečati obseg testiranja, sledenja stikom in cepljenja.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.