Ministrstvo za zdravje je prejelo zahtevek za revizijo javnega naročila za nakup hitrih testov. Vložilo ga je podjetje Geneplanet, ki ga je javnost dodobra spoznala v prvem valu epidemije, ko je državi dobavilo za več kot osem milijonov evrov ventilatorjev za predihavanje bolnikov s covidom-19, ki pa brez nadgradnje niso bili ustrezni. Posel še vedno preiskujejo kriminalisti NPU.
Podjetje Geneplanet se med drugim ukvarja tudi s prodajo hitrih antigenskih testov. Decembra lani smo poročali, da je UKC Ljubljana z njim sklenil pogodbo za nabavo – v dveh mesecih naj bi podjetje dobavilo največ 10.000 testov po ceni 2,85 evra oz. 3,13 evra z DDV.
Geneplanet oddal najugodnejšo ponudbo, a je bil iz postopka izločen
V drugem valu epidemije je bil Geneplanet tudi med ponudniki hitrih antigenskih testov državi. Pol milijona testov kitajskega proizvajalca Wesail je bil sprva pripravljen dobaviti po ceni 2,15 evra z DDV na test.
Podjetje Majbert Pharm je sprva ponudilo okoli tri cente dražji test, potem pa je ceno enega testa znižalo na 1,982 evra. Ko je bilo izbrano, je za posel od države prejelo slab milijon evrov oziroma 991 tisočakov.
Geneplanet medtem do pogajanj o ceni sploh ni prišel, saj ga je razpisna komisija iz postopka izločila, češ da ne izpolnjuje osnovnih pogojev javnega naročila.
Zahtevek za revizijo podan zaradi 'nezakonitega in diskriminatornega postopka'
Ker so prepričani, da sta bila postopek oddaje javnega naročila in odločitev o najustreznejšem ponudniku nezakonita in v nasprotju z določili Zakona o javnem naročanju (ZJN), so v Geneplanetu na ministrstvo za zdravje naslovili zahtevek za revizijo javnega naročila.
"Podjetje genEplanet diagnostika d.o.o. je v postopku oddaje javnega naročila za nabavo hitrih testov vložilo zahtevek za revizijo, ker je naročnik po oceni vlagatelja revizije nujni postopek izkoristil za to, da je vlagatelja revizije obravnal diskriminatorno ter že tekom postopka preferiral kasneje izbranega ponudnika Majbert Pharm. Ponudba vlagatelja revizije, ki je imela najnižjo ceno, po njegovem mnenju izpolnjuje vse zahtevane pogoje, vključujoč kontrolo materiala," so pojasnili za 24ur.com.
V zahtevku, ki ga hranimo v uredništvu, piše, da je"naročnik (ministrstvo za zdravje) v postopku pregleda in ocenjevanja ponudb ravnal v nasprotju z določbami ZJN in razpisno dokumentacijo, ko je neutemeljeno diskriminiral vlagatelja (Geneplanet) proti ostalim ponudnikom v času trajanja postopka, neutemeljeno zavrnil vlagateljevo zahtevo za vpogled in tudi, ko je kot nedopustno iz postopka izločil njegovo ponudbo. Hkrati pa je naročnik ravnal protipravno, ko je kot dopustno označil ponudbo izbranega ponudnika, čeprav njegova ponudba po oceni vlagatelja ni dopustna, saj obstaja utemeljen sum, da slednji ne izpolnjuje vseh zahtev razpisne dokumentacije."
V nadaljevanju Geneplanet pojasnjuje, da je naročnik ravnal diskriminatorno, saj mu je za pripravo ponudbe zagotovil bistveno manj časa kot ostalim ponudnikom. K oddaji ponudbe ga je namreč povabil najmanj en dan kasneje kot ostale, in to zgolj 2 uri in 49 minut pred potekom roka za oddajo ponudb in dostavo vzorca. Poleg tega jim ni omogočil postavljanja vprašanj. Izločitev iz postopka je bila po njihovem mnenju neutemeljena. Kot pravijo, je bila njihova ponudba v prvi fazi postopka najugodnejša (2,15 evra z DDV za test, medtem ko je drugouvrščeni ponudil 2,18 evra na test). "Ker pa je naročnik napačno ocenil ponudbo vlagatelja, je v točki 4.b (odločitev o oddaji javnega naročila) sprejel več kot očitno sporno odločitev, da vlagatelj ne izpolnjuje enega ali več izmed pogojev, določenih z razpisno dokumentacijo. Zaradi te odločitve naročnika vlagatelj ni mogel prisostvovati na pogajanjih, ki so se zaključila 16. 12. 2020 ob 11. uri." Kršena je bila tudi njihova pravica do vpogleda, še menijo, saj je "vlagatelj lahko utemeljeno pričakoval, da bi mu bila ta dovoljena, ker bi zgolj na tak način naročnik omogočil vsaj delno transparentnost postopka".
Kljub temu, da jim vpogled ni bil dovoljen, po mnenju Geneplaneta obstaja utemeljen sum, da izbrani ponudnik, torej Majbert Pharm, ne izpolnjuje pogojev, določenih z razpisno dokumentacijo. Kot je znano, se je pred dnevi res izkazalo, da omenjeni testi ne izpolnjujejo razpisnega pogoja, ki je zahteval 90-odstotno občutljivost.
V Geneplanetu zatrjujejo, da je bila – v nasprotju s tem – njihova ponudba dopustna in popolna. Zagotavljajo, da bodo v nadaljevanju postopka dokazali kršitve naročnika, ki je njihov brezplačni vzorec hitrega antigenskega testa označil kot nedovoljenega, ker naj ne bi izpolnjeval pogojev iz tehničnih zahtev hitrega testa in kontrolnega materiala. Prepričani so, da jim je zaradi vseh nepravilnosti v postopku nastala škoda iz naslova izgube posla in pričakovanega dobička.
"Naročnik je to nabavo testov vodil po najmanj transparentnem postopku ter s tem postopkom diskriminiral vlagatelja ter nezakonito preferiral izbranega ponudnika," še pišejo v zahtevku.
Glede na vse navedeno predlagajo, da naročnik oziroma državna revizijska komisija njihovemu zahtevku za revizijo ugodi ter razveljavi naročnikovo odločitev oz. celoten postopek oddaje javnega naročila. Zahtevajo tudi povrnitev stroškov, ki so nastali v postopku revizije.
Spomnimo
K sodelovanju na javnem naročilu ministrstva za zdravje za dobavo hitrih testov je bilo povabljenih 42 dobaviteljev. Ponudbo je oddalo 16 podjetij, a le 13 jih je dostavilo vzorce. Razpisna komisija je po pregledu slednjih ocenila, da pogojem ustrezajo samo hitri testi štirih dobaviteljev, in sicer so to testi podjetij Labena (5,475 evra), Majbert Pharm (2,1791 evra), Mikro+Polo (4 evre) in Roche (5,4 evra).
Zaradi izločitve večine ponudnikov je bil daleč najugodnejši med njimi Majbert Pharm, ki je v poznejših pogajanjih ceno znižal še za skoraj 20 centov in tako dobil milijonski posel z državo, ki pa je zaradi luksuznega načina življenja lastnikov podjetja hitro pritegnil pozornost javnosti.
Kot je v oddaji Tarča povedal Klemen Nicoletti, eden od lastnikov Majbert Pharma, sami od tega posla niso imeli veliko zaslužka. Po njegovih besedah so za teste od kitajskega proizvajalca odšteli 1,66 evra na test, medtem ko so jih državi prodali po 1,81 evra (brez DDV). To pomeni, da so ob pol milijona testov zaslužili okoli 75.000 evrov, od česar bodo morali 50.000 evrov vrniti podjetniku in nekdanjemu izvršnemu direktorju Državljanske liste Janku Jenku, ki jim je posodil denar za posel. Poudaril je, da v ta posel niso šli zaradi dobrega zaslužka, temveč zavoljo reference, da bi lahko širili poslovanje, saj tovrstne teste prodajajo tudi v drugih evropskih državah.
Nekdanji minister za zdravje Tomaž Gantar, ki se je v zadnjih dneh svojega vodenja ministrstva podpisal pod pogodbo za nabavo hitrih testov, je v omenjeni oddaji vztrajal pri tem, da verjame, da je bil sklenjen dober posel, ki je omogočal začetek hitrega testiranja po državi, poleg tega je bil Majbert Pharm enkrat cenejši od drugega najcenejšega ponudnika.
Na ministrstvu za zdravje vsebine zahtevka za revizijo, o kateri je danes sicer prvi poročal portal Necenzurirano, ne komentirajo, dokler je postopek še v teku.
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.