Evropa ostaja v primežu koronavirusa, številne države zato zaostrujejo ukrepe. V Avstriji tako od danes velja vsaj desetdnevno zaprtje javnega življenja, temu pa so vse bolj naklonjeni tudi v Nemčiji, kjer so v zadnjih 24 urah zabeležili 30.364 okužb, kar je precejšen porast v primerjavi s tednom dni prej, ko so poročali o 23.607 novih primerih. Umrlo je še 62 covidnih bolnikov, skupaj že 99.124, intenzivne enote v bolnišnicah se hitro polnijo.
Minister za zdravje Jens Spahn je ob vse slabših številkah opozoril, da bo do konca zime večina Nemcev "cepljenih, ozdravljenih ali mrtvih" in ob tem ljudi znova spodbudil, naj se brez oklevanja odločijo za cepljenje. Polno cepljenih je namreč le 68 odstotkov prebivalcev Nemčije, kar je po navedbah strokovnjakov premalo, da bi ohranili epidemijo pod nadzorom. V državi zato razpravljajo tudi o možnosti uvedbe obveznega cepljenja.
Za strožje ukrepe se je ob "brutalnem četrtem valu" v pogovoru z vodstvom svoje stranke CDU zavzela tudi nemška kanclerka Angela Merkel. Opozorila je, da so razmere dramatične in da bodo bolnišnice kmalu prepolne. "Imamo dramatične razmere. Kar je sedaj v veljavi, ni dovolj," je dejala. "Smo v situaciji, ki bo presegla vse, kar smo imeli do sedaj," je posvarila.
To je le še eno v vrsti opozoril odhajajoče kanclerke, ki je že v petek po kriznem sestanku s premierji 16 nemških zveznih dežel napovedala strožje ukrepe za necepljene po vsej državi. V regijah, kjer število hospitaliziranih presega tri na 100.000 prebivalcev, kar trenutno velja za skoraj vso Nemčijo, so jim močno omejili udeležbo v javnem življenju, tako so na primer restavracije in koncerti odprti le za cepljene in prebolele, necepljenim pa ne pomaga niti negativen test. Dodatne omejitve uvajajo za javni promet in na delovnih mestih, povsod bo vrata odpiralo potrdilo PCT.
A Merklova je danes izrazila mnenje, da tudi pogoj PC ni dovolj, in zvezne dežele pozvala, naj še bolj zaostrijo ukrepe.
Nekatere nemške dežele so se sicer za to že odločile. Na Bavarskem nameravajo na najhuje prizadetih območjih uvesti zaprtje javnega življenja, širili bi tudi pogoj PC, torej preboleli ali cepljeni, za kulturne in športne prireditve pa bi uvedli pogoj PC plus, kar pomeni, da bodo morali udeleženci ob potrdilu o cepljenju ali prebolelem covidu-19 imeti tudi negativen test. Za necepljene bo v praksi po vsej deželi veljalo zaprtje, močno jim bodo omejili stike. Predlog deželne vlade bodo predvidoma v torek potrdili v deželnem parlamentu.
Podobne ukrepe so napovedali v Hessnu, medtem ko so na Saškem z današnjim dnem zaprli vse kulturne ustanove, bare, klube in diskoteke. Na območjih, kjer bo incidenca okužb na 100.000 prebivalcev v tednu dni višja od 1000, necepljeni brez utemeljenega razloga ne bodo smeli zapuščati domov med 22. in 6. uro. V Baden-Württembergu medtem necepljeni lahko zapuščajo domove le med 21. in 5. uro, v zvezni deželi Schleswig-Holstein pa se lahko športnih dejavnosti v notranjih prostorih udeležujejo le cepljeni in preboleli.
Belgija stavi na delo od doma
Na Slovaškem od danes velja zaprtje javnega življenja za necepljene. Pravilo PC velja za hotele, gostinske lokale in prireditve. Pogoj PC je za hotele, gostinske lokale, storitve in prireditve od danes v veljavi tudi na Češkem. Poleg tega naj bi v podjetjih znova uveljavili hitro testiranje na okužbo z virusom SARS-CoV-2.
Za drugačen pristop so se odločili v Belgiji, kjer je od danes obvezno delo od doma vsaj štiri dni na teden. Obveznost nošenja zaščitnih mask so razširili na vse javne prostore, covidno potrdilo pa bo med drugim obvezno na vseh javnih dogodkih.
Italija bo veljavnost potrdila o cepljenju skrajšala z 12 na devet mesecev
V Italiji, kjer vsaj za zdaj še dokaj uspešno plešejo s koronavirusom, razmišljajo o uvedbi pogoja PC v deželah z visokim deležem okužb. V tem primeru nameravajo necepljenim onemogočiti vstop v lokale, fitnes centre in na smučišča. O zaostritvi protikoronskih ukrepov naj bi se predstavniki 20 italijanskih dežel še ta teden dogovorili z vlado v Rimu.
"Razpravljali bomo, kako ravnati, če se epidemija dodatno zaostri," je dejal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Andrea Costa. Ob tem je pozval Italijane, naj se kakor hitro je mogoče cepijo s poživitvenim odmerkom cepiva proti covidu-19, ki je od danes na voljo vsem, starejšim od 40 let, ki so drugi odmerek prejeli pred najmanj pol leta.
Costa je po poročanju Primorskega dnevnika še izpostavil, da bosta tudi v bližnji prihodnosti potrebni odgovornost in previdnost, a so razmere v Italiji po njegovih besedah danes drugačne kot pred letom dni, kar je posledica prav cepljenja. Pred letom dni je bilo po besedah Coste v Italiji hospitaliziranih 33.000 covidnih bolnikov, danes jih je 4000. Intenzivno zdravljenje je pred letom dni potrebovalo 3700 covidnih bolnikov, danes 500, "vse to po zaslugi cepljenja", je še dejal Costa.
Italijanska vlada poleg tega razmišlja o obveznem poživitvenem cepljenju za zaposlene v zdravstvu. Že od maja je cepljenje proti covidu-19 v Italiji obvezno za zaposlene v zdravstvu in domovih za starejše. Prav tako naj bi razmišljali o obveznem cepljenju za določene poklice, ki so v dnevnem stiku z ljudmi, kot so policisti, javni uslužbenci in učitelji. Veljavnost potrdila o cepljenju pa nameravajo v začetku decembra skrajšati z 12 na devet mesecev.
V Rusiji 3749 mrtvih v samo treh dneh
Razmere ostajajo kritične tudi v Rusiji, kjer je polno cepljenih manj kot 40 odstotkov prebivalcev. Opogumil naj bi jih predsednik Vladimir Putin, ki je v sinočnjem TV-nastopu dejal, da je prejel tretji odmerek in da to "nič ne boli". V državi so sicer zabeležili novih 1241 smrti, kar ni daleč od rekordnih 1254, kolikor so jih zaporedoma zabeležili v petek in soboto.
KOMENTARJI (451)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.