Vladni odlok o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni covid-19 določa ukrepe na zunanji meji in na nekaterih kontrolnih točkah notranjih meja Republike Slovenije.
Mejna kontrola potnikov ob vstopu še vedno poteka na zunanji schengenski meji (torej meji z Republiko Hrvaško) na mejnih prehodih in na kontrolnih točkah na zračnih mejah (letališča Ljubljana, Maribor in Portorož) ter morskih mejah Koper in Piran. S spremembo omenjenega vladnega odloka dne, 13. februarja letos, so bile ukinjene vse kontrolne točke na notranjih mejah z Italijo, Avstrijo in Madžarsko.
Ne glede na to pa policijske patrulje na območju PU Nova Gorica na notranji meji z Italijo pri vstopu v Slovenijo na različnih lokacijah izvajajo občasno kontrolo spoštovanja omenjenega vladnega odloka na cestnih prehodih na notranji meji (tam, kjer je bila doslej kontrolna točka v Vrtojbi in tudi na ostalih prehodih ter drugih lokacijah) ter z občasnimi nadzori še naprej izvajajo ukrepe po odloku, napotitve v karanteno in izravnalne ukrepe. Ne glede na lokacijo in način vstopa, mora vsaka oseba izpolnjevati pogoje za vstop po tem odloku.
Enako tudi policisti PU Celje po ukinitvi kontrolnih točk z Republiko Avstrijo izvajajo občasne kontrole na različnih lokacijah. "Na območju policijskih postaj Ravne na Koroškem, Dravograd, Radlje ob Dravi in Mozirje, dnevno opravljamo občasne kontrole, na mestih, kjer smo doslej imeli kontrolne točke ter tudi na drugih prehodnih mestih. V kontrolah smo v zadnjih desetih dneh zaznali manjše število cestno prometnih prekrškov ter izrekli nekaj opozoril zaradi kršitev Zakona o nalezljivih boleznih. Posebnosti v povezavi Odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni COVID-19 nismo beležili," so sporočili. Z občasnimi kontrolami, na mestih, kjer so doslej imeli kontrolne točke ter tudi na ostalih prehodnih mestih bodo redno nadaljevali tudi v prihodnje.
Gorenjski policisti za izravnalne ukrepe so minuli teden obravnavali več prekoračitev bivanja v schengenskem območju, kršitve prijave prebivališča, ugotovili več sumov zlorab dovoljenj za prebivanje in izdali več napotitev v karanteno (53). Okrepljeno delo policistov za izravnalne ukrepe Policijske uprave Kranj pri nadzoru spoštovanja ukrepov za zajezitev epidemije se tako še nadaljuje.
Da policisti nadaljujejo z nadzori, so sporočili tudi iz drugih policijskih uprav.
Spomnimo
Tudi po 13. februarju glede vstopa v Slovenijo v praksi ni bistvene razlike pri pogojih vstopa za osebe, ki ne prihajajo iz držav, ki so na rdečem seznamu. Zanje velja, da v njih ni visokega tveganja za okužbo in lahko osebe, ki prihajajo iz teh držav ali administrativnih enot držav, vstopijo v Slovenijo brez napotitve v karanteno na domu in brez predložitve negativnega izvida testa na prisotnost covid-19. Osebe, ki prihajajo iz držav na rdečem seznamu, pa se napoti v karanteno.
Zanje še vedno velja izjema – če predložijo negativni izvid testa, ki ni starejši od 48 ur od odvzema brisa. Štejejo PCR-testi, ki so opravljeni v državi članici EU ali schengenskega območja ali pri organizaciji oziroma pri posamezniku, ki sta ju Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) prepoznala kot ustrezne in verodostojne ter so navedeni v seznamu na spletni strani NLZOH. Priznavajo se tudi hitri antigenski testi (HAGT), če so opravljeni v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja. Seznam je objavljen tukaj.
Prav tako so v 6. členu odloka (1. in 4. odstavek) navedene še nekatere druge izjeme od napotitve v karanteno.
Napotitev v karanteno na domu je po razlagi NIJZ začasen ukrep za preprečitev širjenja virusa oz. nalezljive bolezni. Po razlagi je v trenutni situaciji v ospredju čim večje zmanjšanje števila stikov med ljudmi, da bi preprečili širjenje virusa med vsemi prebivalci. Zaradi izjemno velikega števila aktivnih okužb je sedaj odgovornost na vsakem posamezniku, da se obnaša na način, da čim bolj zmanjša tveganje za prenos okužb in dosledno spoštuje navodila. Zaradi velikega števila aktivnih okužb je sedaj odgovornost na vsakem posamezniku, da se obnaša na način, da čim bolj zmanjša tveganje za prenos okužb in dosledno spoštuje navodila.
Če torej oseba pride iz navedenih držav v Slovenijo in ni bila ustavljena ter kontrolirana s strani policije, pa bi morala biti v skladu z navodili NIJZ odrejena karantena in želi uveljavljati svoje pravice, lahko vedno pokliče na policijsko enoto, da ji na enoti izda ustrezno potrdilo o napotitvi v karanteno v skladu s petim odstavkom 10. členom ZZUOOP. Lahko pa tudi izpiše potrdilo na portalu eUprave.
Nove spremembe Odloka o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo zaradi zajezitve in obvladovanja nalezljive bolezni covid-19 so začele veljati 19. februarja 2021.

KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.