Ob umirjanju razmer ob pandemiji novega koronavirusa se države želijo počasi odpreti, eden od razlogov je tudi prihajajoča turistična sezona. Od petka bodo tako na meji med Avstrijo in Nemčijo izvajali le še posamezne naključne preglede, 15. junija pa bodo meje odprli v celoti. To je v skladu z dvostopenjskim načrtom, ki ga podpira nemška kanclerka Angela Merkel.
Avstrijski kancler Sebastian Kurz je ministrici za zadeve EU Karlone Edtstadler in zunanjemu ministru Alexandru Schallenbergu naložil, naj skušata podobne dogovore o postopnem odpiranju mej skleniti tudi s preostalimi sosednjimi državami, pod pogojem, da imajo epidemijo pod nadzorom.
Kancler je danes po seji vlade napovedal, da so glede odprtja meje v stikih tudi s Švico in Lihtenštajnom, podobno je z vzhodnimi sosedami Avstrije. Pred tem je švicarsko ministrstvo za pravosodje in policijo za tiskovno agencijo Keystone-SDA sporočilo, da bo Švica mejo z Nemčijo in Avstrijo odprla 15. junija, če bodo epidemiološke razmere to omogočale. Glede Italije pa je Kurz dejal, da so tam posebne razmere, zato je potrebno drugačno ravnanje. Zaradi še vedno velikega števila okužb po njegovem ni verjetno, da bi Avstrija kmalu odprla mejo s to državo.
Odpiranje mej je v skladu z geslom "toliko svobode kot možno, toliko omejevanja kot potrebno", ki ga zasleduje Avstrija. To je tudi v skladu s priporočili Evropske komisije, ki bo danes predstavila načrt za odpiranje mej.
Glede na epidemiološko sliko, ki je pomemben dejavnik pri rahljanju ukrepov, bi lahko Avstrija že prej odprla meje s kakšnimi drugimi sosedami. Razmere v Nemčiji se namreč v primerjavi z Avstrijo in večino njenih drugih sosed slabše. Na tisoč prebivalcev imajo v Nemčiji dva primera okužb, ta vrednost je v Avstriji 1,8. Precej boljše so razmere vzhodno in južno od Avstrije, kjer imajo po manj kot en primer na tisoč prebivalcev. V Sloveniji je ta vrednost 0,7.
Med avstrijskimi sosedami je epidemiološka slika skoraj najboljša na Slovaškem in v Sloveniji, saj dnevno beležijo po manj kot deset primerov in se zdi, da je epidemija v zatonu. Opozarjajo pa, da ima Slovenija po njihovih podatkih še okoli 1100 trenutno okuženih s z novim koronavirusom, kar je podobno kot v Avstriji, ki ima štirikrat več prebivalcev.
Pozivi k odprtju mejnih prehodov z Avstrijo
Predsednik Enotne liste, edine politične stranke koroških Slovencev, Gabriel Hribar je danes poslal poziv glede odprtja mejnih prehodov Pavličevo sedlo in Jezerski vrh med Avstrijo in Slovenijo.
"V tem trenutku, ko se je Avstrija dogovorila z Nemčijo za odprtje mejnih prehodov, ni jasno, zakaj so mejni prehodi s Slovenijo še zaprti. V Slovenji so v zadnjem tednu potrdili do 18 novih okužb, v Nemčiji jih je bilo 6828," je zapisal.
Opozoril je, da je zaradi zaprtja omenjenih mejnih prehodov številnim otežena pot na delo in stiki s sorodniki ter pristojne ministre pozval, naj uredijo odprtje mejnih prehodov vsaj čez dan.
Avstrija odpira maloobmejne prehode s Slovenijo
Namerava pa Avstrija v petek na avstrijskem Štajerskem odpreti še štiri maloobmejne prehode s Slovenijo - v krajih Kramarovci, Cankova, Juri in Gerlinci. Delovali bodo med 8. in 18. uro, avstrijska policija pa še čaka na pravno in organizacijsko uskladitev s Slovenijo. V veljavi ostajajo uredbe glede omejevanja potovanj v pandemiji covida-19, ki dovoljuje vstop v Avstrijo le izjemoma, na primer dnevnim migrantom. Pri vstopu v Slovenijo je še vedno v veljavi obvezna sedemdnevna karantena.
Promet med državama je trenutno mogoč čez mejni prehod Kuzma, Glederovci, Šentilj po avtocesti, Gornja Radgona in Karavanke. Omejeno obratujejo še mejni prehodi Trate, Radlje, Šentilj po magistrali, Vič, Ljubelj, Holmec in Svečina, piše na spletni strani slovenske policije.
Tudi Nemčija napovedala rahljanje nadzora na mejah
Nemčija bo od sobote postopno odpravljala začasen nadzor na mejah, ki ga je uvedla za zajezitev pandemije covida-19. Najprej bo odpravila nadzor na meji z Luksemburgom, ko bo danska vlada zaključila pogovore s svojimi sosednjimi državami glede odprtja meja, pa je pripravljena odpraviti tudi nadzor na meji z Dansko.
Na meji s Švico, Francijo in Avstrijo bo nadzor v veljavi do 15. junija, od takrat pa bo predvidoma dovoljeno prosto prečkanje meje, je napovedal nemški minister za notranje zadeve Horst Seehofer.
Odločitev so sprejeli zaradi pozitivnega razvoja epidemiološke slike. Če se bo število okužb v sosednjih državah povečalo, pa bodo spet uvedli strožji nadzor. Orientirali se bodo po nemški strategiji, da nevarnost predstavlja, ko se potrdi več kot 50 okužb na 100.000 prebivalcev v sedmih dneh.
Dvotedenska karantena bo po predvidevanju ministrstva v prihodnje veljala le še za ljudi, ki so bili v tretjih državah, torej ne več na primer za Nemce, ki bodo prišli v domovino iz Francije. Morajo pa to odločitev sprejeti dežele.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.