Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev Mediana so ugotavljali, kako zaskrbljeni so glede trenutnih razmer prebivalci Slovenije, kako gledajo na razmerje med svobodo in ukrepi ter kaj od življenja pričakujejo v prihodnje. Prav tako so želeli ugotoviti, kako zadovoljni so prebivalci Slovenije z delom vlade in organizacijo cepljenja.
"Po optimizmu v začetku poletja, ko je bilo (zelo) zaskrbljenih le približno 30 odstotkov vprašanih, v zadnjih dveh mesecih spet opažamo trend naraščanja deleža tistih, ki so (zelo) zaskrbljeni za svoje življenje ali življenje svojih bližnjih, na drugi strani pa seveda upad tistih, ki (sploh) niso zaskrbljeni. Glede na epidemiološke podatke je pričakovati, da se bo ta trend nadaljeval tudi jeseni," so zapisali v sporočilu za javnost.
Pri vprašanju "Kako bi ocenili razmerje med varnostjo, ki jo zagotavljajo ukrepi, in svojo osebno svobodo?" pri Mediani ugotavljajo, da delež tistih, ki menijo, da so ukrepi prekomerni, začne upadati z naraščanjem števila primerov – in seveda obratno. "Glede na splošno nezadovoljstvo z ukrepi in delovanjem vlade bo v prihodnjih mesecih zanimivo videti, ali se bo ta trend nadaljeval ali pa bo nezadovoljstvo z ukrepi prevladalo nad zaskrbljenostjo prebivalcev za lastno zdravje in zdravje bližnjih," so zapisali v sporočilu za javnost.
V zadnjem mesecu je za 9 odstotnih točk narastel delež tistih, ki menijo, da se ukrepi preveč osredotočajo na zdravje, kar škodi gospodarstvu, in sicer z 32 na 41 odstotkov. "Na drugi strani ugotavljamo precejšen upad deleža tistih, ki menijo, da ukrepi uravnoteženo obravnavajo zdravje in gospodarstvo."
Če smo še junija poročali o nekoliko bolj optimističnem stanju v državi na podlagi zmanjšanega deleža tistih, ki so menili, da se bo običajno življenje spremenilo na slabše (z 62 odstotkov v maju na 52 odstotkov v juniju), pa sedaj delež pesimistov znova narašča in se približuje pomladanskim številkam, še ugotavljajo pri Mediani. "Posledično seveda upada tako delež tistih, ki pričakujejo boljše življenje, kot tistih, ki sprememb ne pričakujejo."
Prav tako se je zmanjšal delež tistih, ki zaupajo vladi, da bo sprejela prave odločitve za našo državo (s 26 na 20 odstotkov). Delež tistih, ki zaupajo vladi, da je pripravljena na prihodnje svetovne izzive, pa je padel s 23 na 20 odstotkov.
"Medtem ko se je v preteklih dveh mesecih zadovoljstvo z delovanjem vlade na področju pridobivanja zadostnega števila odmerkov zasidralo okrog 45 odstotkov, zadovoljstvo z organizacijo cepljenja prebivalcev Slovenije pa med 35 in 40 odstotki, pa vidimo, da spet upada delež tistih, ki so (zelo) zadovoljni s komunikacijo vlade z javnostjo na področju cepljenja. Teh je bilo še v juliju 25 odstotkov, zdaj pa tako misli le še petina vprašanih," sporočajo z Mediane.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.