Na Inštitutu za raziskovanje trga in medijev Mediana so ugotavljali, kako zaskrbljeni so glede trenutnih razmer prebivalci Slovenije, kako gledajo na razmerje med svobodo in ukrepi ter kaj od življenja pričakujejo v prihodnje. Zanimalo jih je tudi, kako so zadovoljni z delom vlade in organizacijo cepljenja.

Pesimizma veliko več kot optimizma
Po tem, ko se je aprila delež tistih, ki jih (zelo) skrbi za svoje življenje in življenje svojih bližnjih, nekoliko zmanjšal, se je v maju ponovno povečal. Da so (zelo) zaskrbljeni, je odgovorila kar polovica vprašanih, le četrtina pa je na drugi strani takih, ki jih sploh ne skrbi. Za primerjavo: v preteklem mesecu je bilo med deležem enih in drugih le nekaj odstotkov razlike. "Morda gre povečanje deleža zaskrbljenih pripisati strahu pred morebitnimi stranskimi učinki cepljenja, morda pa tudi naglemu sproščanju ukrepov, na kar se je treba še privaditi," ugibajo pri Mediani.

Nezadovoljstvo z ukrepi je še naprej precejšnje. Nekaj manj kot polovica vprašanih namreč meni, da so prekomerni in da posegajo v njihovo svobodo. Da so kljub temu primerni, meni četrtina vprašanih, vsak peti pa ocenjuje, da so primerni in da ne posegajo v njegovo svobodo.

Precej pesimizma je opaziti tudi pri pričakovanjih glede prihodnosti. Več kot 60 odstotkov vprašanih namreč meni, da se bo običajno življenje po koncu epidemije obrnilo na slabše, le 16 odstotkov pa, da sprememb ne bo. Je pa opazna počasna rast deleža tistih, ki menijo, da nas čaka boljša prihodnost. Da se bo življenje verjetno spremenilo na bolje, je odgovorilo dobrih 17 odstotkov vprašanih (17,2). Aprila je bilo takšnih 14,2 odstotka, marca pa le 9,3. Najbolj črnogledi smo bili decembra, ko je obrat na bolje pričakovalo vsega sedem odstotkov vprašanih.
V kolikšni meri vprašani zaupajo vladi, da bo sprejela prave ukrepe?
Zaupanje v vlado in njene ukrepe se od aprila za odtenek popravilo, a ostaja majhno. 23,5 odstotka vprašanih zaupa vladi, da bo sprejela prave odločitve za našo državo (aprila 22,5), 21,6 odstotka pa ji zaupa, da je pripravljena na prihodnje svetovne izzive (aprila 21,2). Precej večji je delež vprašanih, ki ocenjujejo, da se druge države s koronavirusom spopadajo bolje kot Slovenija. Takšnih je 39,1 odstotka.

Zato pa se je precej izboljšala ocena dela vlade, ko gre za vprašanje cepljenja prebivalstva. Glede pridobivanja zadostnega odmerka števila cepiv vlado (zelo) dobro ocenjuje 25 odstotkov vprašanih, kar je sedem odstotnih točk več kot v aprilu in zaznamuje statistično pomembno razliko, ugotavljajo pri Mediani. Prav tako je vlada precej bolje ocenjena na področju organizacije cepljenja, medtem ko ostaja ocena vlade glede komunikacije z javnostjo praktično nespremenjena v primerjavi z aprilskim merjenjem.

Raziskavo je izvedel Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana 19. maja 2021 z metodo spletnega anketiranja. Sodelovalo je 505 polnoletnih prebivalcev Slovenije. Vzorec je za Slovenijo reprezentativen po spolu, starosti in regiji.

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.