Na Ministrstvu RS za zdravje so za zagotavljanje zmogljivosti neodložljivih zdravstvenih obravnav pacientov, tako covid bolnikov kot tudi drugih pacientov, izdali Odredbo o začasnih ukrepih na področju organizacije zdravstvene dejavnosti zaradi zagotavljanja neodložljive zdravstvene obravnave pacientov. Z začasnimi ukrepi bodo tako zmanjševali zdravstvene programe postopno oziroma glede na potrebe po obravnavi covid-19 in drugih pacientov.
Minister za zdravje Tomaž Gantar je ob tem povedal, da odredba ne pomeni, da bodo izvajalci zdravstvene dejavnosti takoj in v celoti prenehali izvajati zdravstvene storitve, ki niso povezane z obravnavo covid-19 bolnikov oziroma z izjemami navedenimi v uredbi. "Zdravstveni programi, storitve se bodo zmanjševali postopoma, skladno s potrebami po prostih kapacitetah za obravnavo covid-19 in drugih bolnikov. Seveda si vsi prizadevamo, da se bo čim več programov izvajalo tekoče, saj bi popolna zaustavitev zdravstvenega sistema še dodatno oslabila sistem oziroma podaljšala čakalne dobe nad dopustno čakalno dobo."
Za hitrejši dostop bolnišnic do informacij o zasedenosti postelj so na MZ vzpostavili posebno zaprto spletno mesto (namenjeno zgolj bolnišnicam in dispečerski službi), ki bo omogočalo lažjo organizacijo dela in pomoč med bolnišnicami.
Z odredbo ministrstvo zagotavlja zadostne zmogljivosti za zagotavljanje neodložljive zdravstvene obravnave pacientov, vključno s pacienti, obolelimi za nalezljivo boleznijo covid-19, poudarjajo.
Izvajalci zdravstvene dejavnosti morajo tako dnevno zagotavljati zadostno število prostih zmogljivosti za potrebe zdravljenja covid-19 bolnikov, kar velja tudi za izvajalce psihiatrične bolnišnične dejavnosti. V zdravstveno dejavnost, ki jo izvajajo bolnišnice, se vključujejo tudi koncesionarji, in sicer v okviru dejavnosti in na območju opravljanja koncesionarske dejavnosti.
V zdravstvenih domovih morajo izvajalci z organizacijskim ukrepi zagotoviti zadostne zmogljivosti za pravočasno obravnavo covid-19 bolnikov in vstopno točko za odvzem brisov za ugotavljanje okužbe z virusom Sars-CoV-2. Za zagotavljanje izvedbe navedenih zdravstvenih storitev se lahko izvajalci zdravstvene dejavnosti na primarni ravni med seboj povežejo. To velja tudi za koncesionarje, ki se vključujejo v delo zdravstvenega doma na območje, kjer opravljajo koncesijsko dejavnost, navajajo na ministrstvu.
Ob tem pa se ukinjajo preventivne zdravstvene storitve z nekaterimi izjemami. Med zdravstvene storitve, ki se ne bodo prenehale izvajati, sodijo preventivni pregledi otrok in mladostnikov, preventivne storitve pri nosečnicah, preventivni pregledi delavcev, nujni pregledi operativnih gasilcev, presejalni programi za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb in raka ter druge preventivne zdravstvene storitve, katerih opustitev bi lahko imela negativne posledice za zdravje pacienta. Hkrati pa na MZ opozarjajo, da bo zmanjševanje števila specialističnih pregledov, operativnih posegov in drugih zdravstvenih storitev, razen zdravstvenih storitev označenih s stopnjo nujnosti nujno in zelo hitro, onkoloških storitev ter obravnave nosečnic, porodnic in novorojenčkov, potekalo postopoma glede na dnevne potrebe po zagotavljanju zadostnega števila prostih zmogljivosti.
Tudi v. d. direktorice direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Marija Magajne je na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni covid-19 pregovorila o ukrepih, ki so jih pripravili na ministrstvu.
Podrobneje je pojasnila izdano odredbo, s katero se ukinja nekatere nenujne zdravstvene storitve v bolnišnicah. Del presoje, katere nenujne storitve bodo bolnišnice vseeno obdržale, bo na strani izvajalcev glede na to, koliko postelj, zmogljivosti bodo potrebovali za covid bolnike. Veljale bodo izjeme, ki se nanašajo na otroke in mladostnike in na primer na področje zgodnjega odkrivanja raka.
Naslednji ukrep se nanaša na vzpostavljanja sivih con, kjer so lahko pacienti, za katere še ni znano ali so okuženi, ter na obvezno organiziranje rdečih območij, kjer so nameščeni bolniki s potrjeno okužbo.
Tretja odredba govori o študentih medicine, specializantih in teh, ki opravljajo sekundariat, ki se bodo vključili v zdravstvene ekipe.
Dodatne kapacitete bolnišnic se prilagajajo po celotni državi, je še zatrdila Magajneva. Bolnišnice Topolšice pa se še ne vzpostavlja za sprejem covid bolnikov, saj odločitve, da bi postala specializirana samo za takšne bolnike, ni.
Zobozdravniki želijo, da zobozdravstvene ordinacije ostanejo odprte
Na napovedane ukrepe zdravstvenega ministrstva glede ukinjanja nekaterih nenujnih storitev so se sicer že odzvali zobozdravniki.
"Zdravniška zbornica Slovenije v imenu zobozdravnikov Slovenije sporoča, da si zapiranja zobozdravstvene dejavnosti ne želimo. Tak ukrep bi v izjemno neugoden položaj postavil vse paciente, ki so zdaj sredi zdravljenja in tudi tiste, ki bodo takšno zdravljenje potrebovali v času, ko bi bile naše ordinacije zaprte in ko bi bila možna le obravnava nujnih stanj," so zapisali v sporočilu za javnost.
V tej smeri je Odbor za zobozdravstvo (OZB) v stiku z svetovalno skupni ministrstva za zdravje. "Podajamo konstruktivne predloge, ki bi omogočili ohranjanje delovanja ordinacij glede na trenutne epidemiološke razmere. To so predvsem opuščanje dolgih aerosolnih posegov, ki so najbolj kritični za prenos okužbe v zobozdravstveni ordinaciji," navajajo.
OZB je vse delodajalce v zobozdravstveni dejavnosti ob tem še enkrat pozval, da zagotovijo ustrezno osebno varovalno opremo in strogo upoštevanje protokolov vstopanja pacientov v zdravstveno ustanovo.
Podatki Sledilnika za covid-19 medtem kažejo, da je bilo med torkovimi 707 potrjenimi primeri okužb tudi 45 zaposlenih v zdravstvu.
Med drugim so okužbo potrdili pri zaposlenemu v Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu (URI) Soča. Kot so sporočili iz inštituta, gre za zaposlenega na oddelku, kjer obravnavajo bolnike po nezgodni poškodbi možganov, z multiplo sklerozo in drugimi nevrološkimi obolenji - torej na oddelku z zelo zahtevnimi pacienti, v večini po poškodbi glave.
Med zaposlenimi in bolniki, ki so bili v stikih z okuženim, izvajajo testiranja. Rezultati bodo znani najpozneje v sredo.
Zaradi nemotenega delovanja in zagotavljanja ustreznega kadra, so oddelek zaprli. Zaenkrat je tako opredeljen kot siva cona. To pomeni, da je potrebno nošenje dodatne zaščitne opreme, terapije se izvajajo samo v sobah bolnikov, določene so stalne ekipe zaposlenih, odhodi pacientov čez vikende v domače okolje niso mogoči, obiski so do nadaljnjega odpovedani in na oddelek trenutno ne sprejemajo novih pacientov. Na oddelku sicer ostaja 11 pacientov, vsi se dobro počutijo.
Drugi oddelki in službe v URI Soča delujejo nemoteno.
V Bolnišnici Topolšica pa so pojasnili, da so med zaposlenimi potrdili še eno okužbo z novim koronavirusom; gre pa za partnerja sodelavke, ki so ji okužbo potrdili v preteklih dneh. Zaposleni je bil - kljub prvemu negativnemu testu - umaknjen iz delovnega procesa; okužbo je nato potrdil šele drugi test. Skupno je tako v tej bolnišnici pet okuženih zaposlenih. Še šest zaposlenih je v karanteni, a se v prihodnjih dneh že vračajo v službo, je povedal direktor Bolnišnice Topolšica Jurij Šorli.
Tudi v Splošni bolnišnici Jesenice so ta teden potrdili nove okužbe med zaposlenimi. Tako je trenutno okuženih 31 zaposlenih, so pojasnili v bolnišnici, kjer pričakujejo, da se bodo zaposleni po 20. oktobru, ko bo minilo 14 dni od zadnjih znakov okužbe, začeli vračati na delo. Se pa bojijo novega izpada kadra v primeru zaprtja šol in vrtcev.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.