"Danes začenjamo cepljenje s cepivom Sputnik V, to se dogaja v centrih za cepljenje," je povedala Mullerjeva.
Družinski zdravniki v Budimpešti so lahko izbrali po pet ljudi, ki so jih poslali na cepljenje v štiri bolnišnice v prestolnici. Po poročanju France 24 naj bi Mullerjeva dejala še, da si Madžarska prizadeva za "največjo varnost" in da cepiva ne bodo prejeli tisti, ki imajo kakšno kronično bolezen. "Z ustrezno previdnostjo se ga lahko sicer uporablja tudi v primeru nekaterih kroničnih bolezni," je dejala na sestanku.
Madžarska se je z Rusijo glede dobave cepiva dogovorila prejšnji mesec in naročila dva milijona odmerkov, ki jih bodo prejeli v roku treh mesecev. Prejšnji teden pa so madžarske oblasti sporočile, da bodo začeli cepljenje.
V državi so tako na voljo štiri cepiva proti covidu-19, in sicer Biontecha in Pfizerja, Moderne, AstraZenece ter Sputnik V. Rusko cepivo je edino, ki za uporabo v Evropski uniji ni odobreno, Madžarska pa ga namerava kljub temu začeti uporabljati.
K odobritvi ruskega in kitajskega cepiva v EU je sicer prejšnji teden pozval avstrijski kancler Sebastian Kurz. Kot je dejal, je tudi sam pripravljen prejeti cepivo Sputnik, hkrati pa je izrazil zanimanje za proizvodnjo kitajskih in ruskih cepiv v Avstriji. Prepričan je, da "geopolitični tabuji" v takšnih časih državam in prebivalstvu ne bi smeli ovirati dostopa do cepiv.
Rusko cepivo tri države Zahodnega Balkana že uporabljajo
V Bosni in Hercegovini se je danes začelo cepljenje proti covidu-19, in sicer z ruskim cepivom Sputnik V. V začetku bodo zaradi majhne količine razpoložljivega cepiva imeli prednost zdravstveni delavci. BiH je tako tretja država Zahodnega Balkana, kjer je steklo cepljenje proti covidu-19, po Srbiji in Albaniji.
Prve odmerke cepiva so prejeli direktor kliničnega centra v Banjaluki Vlado Đajić ter še okoli 70 tamkajšnjih zdravstvenih delavcev. "Na cepivo smo čakali skoraj leto dni in zdaj verjamem vanj," je dejal Đajić ob cepljenju, ki ga je neposredno prenašala televizija. Dodal je, da se je cepil prvi, da bi ljudem pokazal, da se ni treba bati stranskih učinkov cepiva.
V BiH so cepljenje začeli s poskusno pošiljko 2000 odmerkov ruskega cepiva, ki je v državo prispela pred približno desetimi dnevi. Oblasti Republike Srbske so sicer z Rusijo sklenile dogovor o nakupu 400.000 odmerkov Sputnika V, od tega do 100.000 odmerkov v Banjaluki pričakujejo do konca meseca.
BiH je zaprosila tudi za 1,23 milijona odmerkov cepiva zahodnih proizvajalcev preko mednarodne pobude Covax ter za okoli 900.000 odmerkov iz presežka v EU, a doslej ni dobila še ničesar.
Oblasti Federacije BiH še pričakujejo cepivo zahodnih proizvajalcev. Upajo, da bo prva pošiljka cepiva Pfizerja in BioNTecha prispela prihodnji teden, da bodo tudi v tej entiteti lahko začeli cepljenje. V BiH z okoli 3,5 milijona prebivalcev so doslej potrdili več kot 125.000 okužb z novim koronavirusom, za covidom-19 je umrlo okoli 5000 ljudi.
V Srbiji naj bi zagnali lastno proizvodnjo cepiva Sputnik V
Srbija bi lahko čez dva ali tri mesece začela s prvo stopnjo lastne proizvodnje ruskega cepiva proti covidu-19 Sputnik V, je napovedal srbski minister za inovacije in tehnološki razvoj Nenad Popović. Dodal je, da je delegacija ruskih strokovnjakov odobrila, da se prva stopnja proizvodnje začne v srbskem inštitutu Torlak.
Popović je pojasnil, da prva stopnja proizvodnje pomeni transport sestavin iz Rusije ter njihovo polnjenje v ampule v srbskem inštitutu za virologijo, cepiva in serume Torlak ter pakiranje in distribucijo cepiva v Srbiji in regiji.
Srbski minister je še povedal, da je bila ruska delegacija, v kateri so bil predstavniki ministrstva za industrijo, sklada neposrednih investicij in agencije za zdravila, zelo zadovoljna s tem, kar je videla v Torlaku.
Popović je še dejal, da naj bi v prihodnjih 10 ali 15 dneh v Srbijo prispela še druga skupina strokovnjakov iz Rusije, ki bodo proučili možnosti za drugo stopnjo proizvodnje oziroma celoten ciklus proizvodnje v Torlaku. "Kar zadeva drugo stopnjo, bo potrebnih še nekaj obiskov, da bi imeli celovite tehnične informacije, kaj vse je potrebno, a po prvih informacijah in ugotovitvah ruske ekipe je zelo verjetna tudi ta stopnja," je še dejal Popović.
Direktorica inštituta Torlak Vera Stoiljković je zagotovila, da ima inštitut tehnično-tehnološke pogoje za proizvodnjo cepiva Sputnik V. Dejala je še, da je dobro, da lahko v Srbiji prebivalci izbirajo, s katerim cepivom jih cepijo proti covidu-19 ter da so doslej zadovoljni z odzivom državljanov na imunizacijo. Izrazila je tudi upanje, da bodo lahko kmalu izdelali cepivo, "ki bo skupni izdelek Rusije in Srbije".
V Srbiji so doslej odobrili pet cepiv proti covidu-19, in sicer poleg ruskega Sputnika V še cepivo ameriške farmacevtske družbe Pfizer in nemškega BioNTecha, cepivo kitajskega proizvajalca Sinopharm ter cepivo ameriške Moderne in švedsko-britanske AstraZenece.
V Srbiji so doslej proti covidu-19 cepili že več kot 544.000 oseb. 9. februarja so začeli cepiti z drugim odmerkom, je poročal srbski Danas. Na sto prebivalcev so v Srbiji doslej cepili vsakega osmega, kar Srbijo po poročanju britanskega BBC uvršča na osmo mesto na svetu. Na prvem mestu tega seznama je Izrael, sledijo pa Združeni arabski emirati, Sejšeli, Velika Britanija, ZDA, Bahrajn in Malta.
Po podatkih ameriške univerze Johnsa Hopkinsa so doslej v Srbiji potrdili 417.871 okužb z novim koronavirusom, umrlo je 4199 bolnikov s covidom-19.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.