Z vedno večjim številom okužb pri zaposlenih se borijo tudi v zdravstvenih ustanovah. V naši največji bolnišnici UKC Ljubljana je v karanteni že 190 zaposlenih. Kaj bo vladi ob tako zaostrenih razmerah predlagala vladna skupina, je za oddajo 24UR ZVEČER povedala vodja posvetovale skupine Mateja Logar.
"Trenutno smo še vedno v fazi širjenja omikron različice, kar se kaže na dnevnih porastih števila okuženih," je povedala Logarjeva in dodala, da je trenutno najbolj pomembno, da vsak posameznik poskuša okužbo preprečiti pri sebi, če je okužen, pa naj upošteva vse ukrepe in s tem prepreči, da bi se okužba širila naprej.
"Če bi želeli omikron res učinkovito ustaviti, bi morali poseči po čisto kitajskih ukrepih, torej popolni zapori. Vendar pa v dani situaciji to ne pride v poštev, zato ostajamo na enakih ukrepih, ko so v veljavi," je dejala in znova poudarila pomen omejevanja stikov. Kjer je to mogoče, svetuje delo od doma, pomembni se ji zdijo tudi uporaba zaščitne maske, razkuževanje in prezračevanje, pa skrb za splošno dobro počutje in vzdrževanje dobrega imunskega sistema. "Pa seveda tudi cepljenje," je pripomnila.
Se bodo šolske počitnice začele prej?
Povedala je še, da pri omikronu obstaja velika verjetnost, da bo posegel po normalnem delovanju družbe. "Ne samo v šolstvu, problem lahko nastane tudi pri vrtcih, oskrbovalnih verigah," je naštela in pojasnila, da se veliko število karanten lahko pozna na našem vsakdanjem življenju.
Predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan predlaga, da bi se zaradi omikrona zimske počitnice prestavilo in da bi se zaradi velikega števila okužb začele prej. Logarjeva je dejala, da bi premik počitnic vsaj delno omejil težave, ki jih imajo zaradi karanten v šolah, vendar pa ni prepričana, če bi bil teden dni dovolj. "V enem tednu bi sicer omejili širjenje, vendar ko bi se učenci vrnili v šole, bi bil omikron še vedno prisoten," je dejala in pojasnila, da je bilo podobno v Avstriji. Tam so decembra državo zaprli zaradi delta različice, ampak ko so se znova odprli, je tudi število okužb ponovno naraslo. "Zaprtje ima vpliv v trenutku, ko ga izvedemo, če pa se v okolici nič ne spremeni, in v času enega tedna se situacija ne bo bistveno popravila, pa tudi zaprtje nima bistvenega učinka," je povedala.
Šole so od NIJZ v petek prejele nova navodila, in sicer da mora učitelj v karanteno, če je z okuženim učencem v razredu preživel več kot 15 minut. Prej je veljalo 45 minut. "Za visokorizični stik opredeljujemo stik, ki traja več kot 15 minut na razdalji manj kot 1,5 metra in brez uporabe varovalne opreme. Izjema je skupno bivanje v zaprtem prostoru, kamor sodijo tudi šole. To so priporočila epidemiologov," je na nova navodila odgovorila Logarjeva.
"Pogoj PC trenutno ni najboljša izbira"
"Pogoj PC trenutno ni najboljša izbira," je dejala Logarjeva in dodala, da bi bilo treba temu pridružiti še dodatno testiranje. "Vemo namreč, da cepljenje ščiti pred težjim potekom okužbe, hkrati pa vemo, da tako preboleli kot tudi cepljeni lahko zbolijo zaradi omikron različice, v sorazmerno blagi obliki, za katero se niti ne zavedajo, da so okuženi in da so lahko prenašalci. V tem primeru bi se morali testirati tudi preboleli in cepljeni," je pojasnila.
Dodala je še, da bi bil ta ukrep smiseln pri prejšnjih različicah, ki so bile, kot pravi, manj kužne, zaščita po preboleli okužbi in cepljenju pa boljša. "Pri omikron različici pa brez testiranja tudi pri teh skupinah zelo težko ugotavljamo, če so okužene ali ne," pravi.
Kako pa bo s testi PCR?
Glede sprememb na področju testov PCR je spomnila, da so v lanskem letu, ko so bile težave z zagotavljanjem zadostnega števila testov PCR, kot potrdilo o okužbi priznavali tudi rezultate hitrih testov. "Priznavali smo tudi klinično sliko z ustrezno epidemiološko anemnezo. V naslednjih mesecih pa so imeli ljudje kar nekaj težav pri dokazovanju, da so okužbo preboleli," je dejala in pojasnila, da tudi evropska direktiva za status prebolevnika priznava le osebe, ki imajo okužbe potrjene s testom PCR. Čeprav bi torej v Sloveniji status prebolevnika pridobil s hitrim testom, potrdilo v tujini ne bi veljalo.
"Treba je natančno pretehtati vse možnosti. Treba je izbrati skupine, ki zaradi tega, ker ne bodo imele PCR-testa, v prihodnosti ne bodo oškodovane. Hkrati je treba zajeti ranljive skupine, kamor sodijo otroci, nosečnice, starejši, tisti z imunskimi pomanjkljivostmi," je še povedala.
Čeprav je potek pri omikronu načeloma blažji, bo še vedno nekaj oseb, ki bodo bolezen prebolevale težje, je pojasnila Logarjeva. "Kot infektolog sem mnenja, da je bolezen boljše preprečevati, predvsem pa težke oblike okužbe. Po vseh podatkih, ki prihajajo iz sveta, se je izkazalo, da je cepljenje še vedno učinkovito tudi pri preprečevanju hospitalizacij zaradi okužb z omikronom," je sklenila.
"V zadnji cepilni akciji se je cepljenje približno podvojilo, tudi pri cepljenju otrok," je dejala vodja koordinacije in organizacije Cepilnega centra ZD Ljubljana Simona Repar Bornšek ter dodala, da to pričakujejo tudi tokrat. Nova cepilna akcija pod sloganom "Stopimo skupaj! Varno in zdravo naprej" bo potekala od 13. do 15. januarja, med dnevi cepljenja pa se bo mogoče cepiti od 8. ure zjutraj do 20. ure zvečer.
KOMENTARJI (351)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.