Kot je po srečanju dejal Logar, so bili zadnji trije meseci za slovensko diplomacijo stresni, a se je izkazala za učinkovito pri reševanju izzivov, povezanih s covid-19. Danes je namreč tudi dan slovenske diplomacije. Logar je dejal, da pričakuje, da se bo zdaj tudi diplomacija vrnila na običajne tirnice.
Za Logarja je bilo to prvo srečanje s katerim od tujih ministrov po sproščanju mejnih režimov: "Pred nami so ključni trenutki, ki bodo odločali o tem, kako uspešno se bodo države odzvale na padec gospodarske rasti in sodelovanje vlad lahko pomembno pripomore k okrevanju gospodarstva."
Ministra sta izmenjala izkušnje predsedovanja EU, kar Slovenijo čaka v kratkem, sosednja država pa je to nalogo prevzela v začetku leta. Logar je hrvaškega kolega tudi povabil, naj pride na dopust v Slovenijo: "Meja je absolutno odprta."
Grlić Radman je najprej poudaril, da sta državi pred 28 leti prav na ta dan postali članici Združenih narodov. "Čeprav sva se s kolegom prvič osebno srečala danes, sva imela v zadnjem času veliko telefonskih pogovorov, zato sva bila na današnjem srečanju že kot stara znanca. Oba sva nova ministra in mislim, da sva odprla nov dialog med državama."
Ena glavnih tem pogovora pa je bil torej mejni režim. "Pozdravljamo pozive EK, da se meje med državami postopno odpirajo. Veseli me, da je bil že od vsega začetka med državama urejen tovorni in tranzitni promet. Zdaj pa bomo vse bolj olajšali tudi prehode državljanov. Slovenija je namreč zelo pomembna soseda in partnerica, zato nas veseli, da so, ko je Hrvaška omogočila turistična in poslovna potovanja v državo, to izkoristili predvsem slovenski državljani," je dejal Grlić Radman, ki upa, da bosta državi zaprli tudi druga dvostranska vprašanja.
Na vprašanje, kdaj bodo na hrvaško stran lahko šli tudi naši državljani, ki tam nimajo nepremičnin ali urejenih namestitev, je hrvaški minister dejal, da sta po njegovi oceni epidemiološki sliki držav podobni, da pa odločitve o tem še ni. "Hrvaški interes je, da slovenski državljani že kmalu mejo prehajajo kot prej. O tem bom govoril tudi s hrvaškim premierjem." Konkretnih novosti v prehajanju meje tako po srečanju obeh ministrov ni, niti za lokalne prebivalce, ki jih moti, da morajo na meji čakati v dolgi vrsti, da pridejo na primer do vrta, ki je na drugi strani meje.
Kot je poudaril, bodo sosednje države in njihove epidemiološke slike obravnavali individualno. "Poletje prihaja, mi moramo živeti, delati. Delamo na tem, da se vrnemo v približno normalno stanje. Smo previdni, čeprav vedno obstaja nevarnost. Nekatere države so še bolj previdne. Do zdaj ocenjujemo, da so bili naši ukrepi pravilni," je še dodal Grlić Radman.
Ministra sta se sicer srečala na sredini mosta, ki naj bi ga državi skupaj obnovili. "V doglednem času bo obnovljen s strani obeh držav, kar bo simbolno pokazalo, da se o odprtih vprašanjih lahko dogovorimo," je dodal Logar. Sta se pa ministra posvetila predvsem temam, pri katerih sta si državi v pogledih relativno blizu, je še poudaril. Odpiranje vprašanj, kot je uveljavitev arbitraže, je tako pričakovati predvsem po počitnicah oziroma hrvaških volitvah.
Kot je v oddaji 24UR ZVEČER povedal notranji minister Aleš Hojs, morajo imeti potniki za prehajanje meja razlog, vendar je "denimo dovolj že to, da mora nekdo nekaj kupiti v Ikei. Praktično je meja odprta." Pojasnil je, da bo Hrvaška vztrajala pri evidenci odvzemanja osebnih podatkov, telefonskih številk, mesta, kjer se bodo tuji državljani nahajali, ter časa trajanja obiska. "To pa iz enega in edinega razloga – ker želijo turiste, ki prihajajo na Hrvaško, iz epidemioloških razlogov imeti pod nadzorom, zato da jih ob morebitnem izbruhu novega vala okužb ali pa novih žariščih lahko o tem obveščajo."
To je bilo tudi za Gordana Grlića Radmana prvo srečanje v Sloveniji s kakim slovenskim kolegom. Zaradi hrvaškega zavračanja implementacije arbitražne razsodbe o meji med državama so se odnosi med državama v zadnjih letih ohladili. Zadnje uradno dvostransko srečanje zunanjih ministrov je bilo novembra 2016 v Ljubljani med tedanjima ministroma Karlom Erjavcem in Davorjem Stierjem. Bilo pa je nekaj neformalnih srečanj in seveda srečanj ob robu večstranskih dogodkov. Pred tednom dni sta se na Ptuju sešla predsednika držav Borut Pahor in Zoran Milanović.
Slovenija se sicer o mejnem režimu pogovarja tudi z Avstrijo in Italijo. "To so dvostranski dogovori, države imajo različne cilje, želje in postopke," je dejal Logar.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.