V času epidemije koronavirusa smo se v Sloveniji kar nekajkrat znašli na robu zmogljivosti. Zaradi pomanjkanja zaščitne opreme in mask so državi na pomoč priskočili tudi vplivni Slovenci in pomagali pri dobavi, kar je pozneje sprožilo burne odzive, odprla so se tudi vprašanja o korupciji. A mnenja se niso kresala le o zaščitnih maskah, ampak tudi ventilatorjih. Če pustimo ob strani dejstvo, da smo v državo dobavili kar nekaj neprimernih ventilatorjev, pa bolj bode v oči to, zakaj smo ventilatorje sploh dobavljali.
Spomnimo. V začetku meseca maja je zdravstveni minister Tomaž Gantar zagotovil, da imamo v Sloveniji 423 ventilatorjev, kar je popolnoma dovolj. A tukaj se zgodba zaplete. Po podatkih, ki so jih po Zakonu o dostopu do informacij javnega značaja od 13 bolnišnic (UKC Maribor podatkov ni poslal) prejeli v LMŠ, so slovenske bolnišnice ob menjavi oblasti, 13. marca letos, imele vsaj 404 ventilatorje. V omenjeni stranki pravijo, da je vlada z lažnimi podatki o številu ventilatorjev skušala ustvariti vtis izrednih razmer in poiskati alibi za nakup predragih ventilatorjev, ki so jih dobavljali izbrani posredniki, s čimer jim je vlada omogočila bajni zaslužek. "S tem pa je omogočila vojno dobičkarstvo," pravijo.
Za komentar smo zaprosili ministrstvo za zdravje, njihove odgovore še čakamo.
Gospodarski minister Zdravko Počivalšek pa je med interpelacijo, ki so jo proti njemu vložili prav zaradi spornih nakupov zaščitne opreme, zavrnil navedbe LMŠ, da je bilo marca v slovenskih zdravstvenih zavodih na voljo več ventilatorjev kot 168. "Delati iz teh številk škandale je smešno in neodgovorno," meni.
Spomnimo sicer, da je Janševa vlada ob nastopu mandata zatrjevala, da je bilo 13. marca na razpolago v Sloveniji 168 ventilatorjev, od tega le 20 ali 30 prostih. Gre za številko, ki naj bi jo minister Gantar prejel od predhodne vlade. A številka je bila napačna. Gantar je konec maja namreč pojasnil, da je bilo sredi marca v državi 281 ventilatorjev, in ne 168. Zadnjo številko, torej 281, je, tako je maja pojasnil, prejel od koordinatorja za intenzivno terapijo v času epidemije. Na zdravstvenem ministrstvu so takrat potrdili, da je bilo vseh ventilatorjev 281, a med njimi so bili tudi neprimerni za zdravljenje bolnikov s covid-19.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.