Poslanka LMŠ Jerca Korče je na Twitterju zapisala: "Maske v 100.000 oz. v milijonih, množica datumov, posredniki, fototermini, kontradiktorne izjave … Dvomi? Nejasnosti? Za vse prihodnje generacije je prav, da dvome odpravimo že danes." Ob tem je dodala ključnike orožje, TEŠ6, Patria in bančna luknja. Sporočila je, da bodo v opozicijski LMŠ predlagali ustanovitev preiskovalne komisije. V odzivu na njen tvit je nekdanji premier Marjan Šarec zapisal, da je kljub epidemiji oziroma zlasti zaradi nje pomembno, kam roma zaščitna oprema in koliko je je.
Kot je pojasnila poslanka LMŠ, vsak dan preko medijev spremljamo različne nasprotujoče si izjave akterjev, ki se ukvarjajo z nabavami in so na političnih funkcijah. Prav tako o dogajanju v zvezi s tem dobivajo različna sporočila državljank in državljanov. "Prav je, da začnejo te stvari dobivati nek kontekst in da smo tisti, ki zasledujemo resnico o tem, kaj se dogaja," je dejala.
Tudi v časih, ko so pravila postopkov javnega naročanja razrahljana oz. veljajo drugače, je po njenih besedah treba zasledovati strokovnost, poštenost in transparentnost, sicer se v javnosti puščajo preveliki dvomi, zaupanje pa je porušeno.
Potrdila je, da se z drugimi opozicijskimi strankami usklajujejo tudi o tem vprašanju, pogovore pa bodo nadaljevali tudi v prihodnjih dneh, ko bo besedilo zahteve za ustanovitev komisije dobivalo končno obliko. "Pomembno je, da opozicija zasleduje isti cilj in mislim, da smo pri tem kar enotni," je ocenila Korčetova, ki je morebitno ustanovitev preiskovalne komisije sicer najavila že v torek v zapisu na Twitterju.
Na vprašanje, koga bi pred preiskovalno komisijo želeli zaslišati, je odvrnila, da se "ve, kdo so akterji na političnih funkcijah", ki so odgovorni za nabave, za pregled kakovosti materiala in za to, kakšne pogodbe se sklepa. Potem pa se bo sproti videlo, koga bi bilo treba še povabiti, je pojasnila.
Glavni tarči sta Počivalšek in Tonin
Glavni tarči sta v tem trenutku minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek in obrambni minister Matej Tonin, pa je bil konkreten vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec. Tudi v Levici namreč ocenjujejo, da je preiskava poslov z zaščitno opremo potrebna, zato bodo pri tem gotovo sodelovali.
Prav tako so ustanovitvi preiskovalne komisije naklonjeni tudi v SD, saj podpirajo namene, da "se ugotovijo vse morebitne nepravilnosti glede nabave zaščitne opreme". Se bodo pa do gradiva zahteve opredelili takrat, ko ga bodo prejeli.
Obenem so napovedali, da bodo v naslednjih dneh na to temo vložili tudi zahtevo za sklic seje komisije DZ za nadzor javnih financ. Pričakujejo, da bodo vse opozicijske stranke, pa tudi koalicija, tako prek komisije za nadzor javnih financ kot tudi preko morebitne na novo ustanovljene preiskovalne komisije "podprle težnjo, da se zadevam v zvezi z nabavo zaščitnih mask in ostale opreme pride do dna".
"Prav tako opozarjamo, da je parlamentarna preiskava zlasti namenjena ugotavljanju politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij, zato v SAB pozivamo, da bi bilo bolj smiselno poiskati rešitev, ki bi netransparentno porabo javnega denarja dejansko lahko preprečila," so še zapisali.
Da gre v tem trenutku "bolj za nagajanje", pa je ocenil predsednik opozicijske SNS Zmago Jelinčič. Kot je v torek dejal za STA, se za zdaj o podpori preiskavi še ne more izreči, je pa poudaril, da je podatkov glede nakupa opreme še premalo. Če bi se ta komisija ustanavljala, je treba počakati vsaj še 14 dni, da se zadeve razčistijo, je dodal.
Državni zbor mora odrediti parlamentarno preiskavo, če to zahteva tretjina poslancev ali DS. Če bi se pod zahtevo poleg LMŠ podpisali še v Levici in SAB, bi jih manjkali še štirje podpisi, če se bo pridružila še SD z 11 poslanci, pa bo podpisov več kot dovolj.
V koaliciji ne nasprotujejo ustanovitvi komisije
V koaliciji ne nasprotujejo morebitni ustanovitvi preiskovalne komisije DZ o nakupih zaščitne opreme v času epidemije, kar napovedujejo v opoziciji. Vendar se sprašujejo, ali je čas, ko epidemija še traja, pravi za takšno preiskavo.
V SDS menijo, da ima vsakokratna opozicija legitimno pravico ustanoviti preiskovalno komisijo, če se ji zdi to smiselno, so navedli. Kljub temu pa ocenjujejo, da ustanovitev take komisije v času soočanja z epidemijo novega koronavirusa in ko je še posebej pomembno, da "vsi skupaj svoje moči usmerimo v zajezitev epidemije in sprejemanje ukrepov za ublažitev posledic epidemije, ni najbolj smiselna".
V NSi, ki zagovarja preglednost in ekonomično porabo javnih sredstev, v parlamentarni preiskavi o nakupu zaščitne opreme ne vidijo težave. "Z veseljem bomo prišli pojasnit težave pri nabavi opreme, do katerih je prišlo zaradi praznih skladišč blagovnih rezerv, ki smo jih prevzeli od vlade Marjana Šarca," so zagotovili.
Glede na to predlagajo, da preiskovalna komisija razišče tudi vzroke in odgovornost tistih, ki so dopustili, da je "sistem odpovedal in v času izbruha epidemije nismo imeli zagotovljenih obveznih rezerv zaščitne opreme".
Spomnimo
V Sloveniji je bilo sklenjenih že za 181 milijonov evrov pogodb za dobavo zaščitne opreme. Vlada Janeza Janše je seznam dobaviteljev, s katerimi je sklenila pogodbe, tudi objavila. Smernice Evropske unije so sicer, da se v času epidemije pogodbe sklepajo neposredno pri dobaviteljih, a Slovenija to počne drugače – zaščitno opremo uvažamo le preko posrednikov, minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek pa je zatrdil, da ne gre drugače. To je izpodbijal predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel, ki je o tem dejal: "To stališče, ki smo ga zasledili v zadnjih dneh, ne drži, tako na evropski ravni kot na ravni slovenskih predpisov takšne neposredne omejitve ni. Moram reči, da nas je tudi precej začudilo, zakaj takšno stališče, morda iz pragmatičnih razlogov, da se podpre slovenska podjetja, to velja tudi za druge dobave Zavoda za blagovne rezerve. Ampak takšne zakonodaje, ki bi prepovedovala sklepanje posla s tujimi dobavitelji, ni. Smernice Evropske unije so celo, naj se v času epidemije covida-19 sklepajo pogodbe neposredno pri dobaviteljih."
Nad posli nabave bodo na računskem sodišču uvedli tudi revizijo, pri kateri pa bodo upoštevali, da gre za obdobje krize in pandemije. "Glede na nivo zahtevnosti situacije moram reči, da nas to precej zanima, ker bodo finančne posledice vseh teh in drugih nabav tako velike, da se jim enostavno ne bomo mogli izogniti," je o tem še povedal Vesel.
Pred petimi dnevi je v Slovenijo sicer prispela največja pošiljka zaščitne opreme doslej, in sicer več kot milijon mask, rokavic in zaščitnih oblek, ki jih je zagotovil podjetnik Joc Pečečnik. S Kitajsko smo od začetka krize uspeli vzpostaviti zračni most, te pošiljke, kot zagotavlja gospodarski minister Zdravko Počivalšek, pa nam bodo omogočile, da bomo obdobje skoraj tja do prvomajskih praznikov lahko preživeli v miru.
Očitki na račun gospodarskega in obrambnega ministra
Spomnimo, da so se glede določenih pogodb že pojavili očitki glede sorodstvenih vezi, natančneje pri pogodbi v vrednosti 52.000 evrov, ki jo je sklenilo podjetje sorodnikov gospodarskega ministra Počivalška. Ta je dejal, da gre za podjetje žene njegovega bratranca, ki pa je le eno izmed mnogih dobaviteljev v domači proizvodnji in dela transparentno.
Glede domnevnega nepotizma pri sklenitvi pogodb za nabavo zaščitne opreme se je v minulih dneh sicer pojavilo tudi ime obrambnega ministra Mateja Tonina. Zavod za blagovne rezerve je namreč sklenil pogodbo v višini 30 milijonov evrov s podjetjem Acron, v katerem je zaposlena tudi mati obrambnega ministra.
Gospodarsko ministrstvo je sporočilo, da zavod ne bo prekinil te pogodbe, češ da je podjetje eden najbolj zanesljivih partnerjev pri dobavi zaščitne opreme in zagotavlja predčasno dostavo. Morebitne sume kršitve zakona o integriteti pa na podlagi Toninove pobude že preverja Komisija za preprečevanje korupcije.
KOMENTARJI (422)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.