Korona

Okuženih oskrbovancev ljutomerskega doma zaenkrat ne bodo premeščali drugam

Ljutomer / Ljubljana, 23. 04. 2020 13.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
STA, U.V., Ti.Š.
Komentarji
63

Zdravstveni minister Tomaž Gantar je na terenu iskal rešitve za ljutomerski dom starejših občanov s številnimi okuženimi z novim koronavirusom, potem ko je propadla rešitev z namestitvijo okuženih varovancev v ptujski bolnišnici. A kot so sklenili skupaj z vodstvom doma, okuženih oskrbovancev za zdaj ne bodo premeščali nikamor, direktor pa bo odločanje prepustil stroki. Minister za delo pa je medtem potrdil, da v ljutomerskem domu starejših poteka strokovni nadzor in zdravstvena inšpekcija.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Starostniki ostajajo v domu
    04:25
    Iz 24UR ZVEČER: Starostniki ostajajo v domu
  • Iz 24UR: Oskrbovancev ljutomerskega doma ne bodo selili
    02:15
    Iz 24UR: Oskrbovancev ljutomerskega doma ne bodo selili

Minister za zdravje Tomaž Gantar je danes v Ormožu, Murski Soboti in Ljutomeru iskal rešitev za ljutomerski dom starejših, kjer so se številni okužili z novim koronavirusom, idejo o selitvi okuženih varovancev v ptujsko bolnišnico pa so opustili. Kot je napovedal, je obiskal več zdravstvenih ustanov v tistem delu države, nato pa so se skupaj z vodstvom doma odločili za najbolj primerno rešitev.

"Danes sem zaradi dogajanja v domu in številnih okužb tukaj naredil malo širši obisk na tem območju. Želel sem slišati različne strani od zdravnikov, ki tukaj sodelujejo, medicinskih sester, ki hodijo pomagat in direktorja doma, kako on vidi rešitve epidemiologa, ki z njimi sodeluje," je v izjavi za medije pred Domom starejših občanov (DSO) Ljutomer popoldne uvodoma dejal zdravstveni minister. Izpostavil je, da ga kot ministra za zdravje skrbi, če se pričnejo pojavljati pomisleki o tem, koliko možnosti pomagati sploh imajo zdravstveni delavci. Je pa po njegovih besedah dober podatek, da so se tudi po mnenju zdravstvenih delavcev razmere precej izboljšale.

"Tudi po mnenju zdravstvenih delavcev so se razmere izboljšale," je ob predstavitvi rešitve za ljutomerski  dom, potem ko je propadla rešitev z namestitvijo 40 varovancev v ptujski bolnišnici, dejal minister Gantar.

Po posvetu z vsemi pristojnimi so se tako odločili, da okuženih varovancev iz doma zaenkrat ne bodo premeščali. "Treba bo pa ločevanje tudi po osebju, ne samo po prostorih," je razložil Gantar. Druga težava, s katero se (tudi) ljutomerski dom sooča, pa je kadrovske narave. "To je problem, ki je prisoten tudi drugje, ne samo tukaj. Samo zdravstveni delavci sosednjih ustanov tega ne bodo zmogli," pravi minister. Za selitev okuženih starostnikov se sicer niso odločili tudi zato, ker bi zanje to – tako minister – predstavljalo večji stres kot pa sama okužba.

Kljub takšni odločitvi pa je zdravstveni minister danes vseeno raziskal možnosti glede namestitve oskrbovancev doma. "Ponudilo se je kar nekaj možnosti, tudi v Lenartu , Ormožu, Sevnici in Mariboru so ponudili prostore. Kapacitet je dovolj. Verjamem pa, da to v tem trenutku ne bo potrebno," je dejal.

Na vprašanje novinarjev, zakaj so pred tem izbrali ptujsko bolnišnico, pa je odgovoril: "Izkušnja s Ptujem ni bila najbolj prijetna. Izbrali smo jo, ker je lažje izbrati nekoliko manjšo bolnišnico, ki je bila v tem obdobju bila manj obremenjena." Predstavniki medijev so ga povprašali tudi o tem, ali še vedno zaupa vodstvu ljutomerskega doma oziroma tamkajšnjemu direktorju Tomislavu Nemcu. "Ni namen, da jim zaupam. Rad bi, da so bolniki, oskrbovanci in okuženi dobro. Me je pa skrbelo, ko sem začel dobivati informacije, da si zdravstveno osebje iz Splošne bolnišnice Murska Sobota in lokalnega zdravstvenega doma zaradi nerazumevanja z njimi ne želi več sodelovati," je odgovoril in dodal, da je tako želel razčistiti, kje so težave.

Gantar je v domu sicer odredil strokovni nadzor, za katerega pa verjame, da bo pokazal boljše razmere, kot so se nakazovale sprva.

Znano je, dom starejših občanov pri tako nenadni razširitvi okužbe nima ustreznih virov, da bi lahko zaustavil širjenje okužbe. Zato smo po osipu našega osebja povabili in prosili naj nam na pomoč priskočijo tisti, ki so navajeni in vešči obvladovanja kliničnega okolja ter znajo obvladovati okužbe, da pridejo sem in nam pomagajo zajeziti okužbo. Tomislav Nemec, direktor DSO Ljutomer

Pred novinarje je popoldne stopil tudi direktor DSO Ljutomer Tomislav Nemec. Dejal je, da ga veseli, da si je minister za zdravje vzel čas in prišel osebno pogledat dom ter da mu je lahko predstavil "njihov pogled". "Mi smo tisti, ki smo ga povabili. Ugotovili smo, da dom pri tako hitri širitvi okužbe ni prostor, ki bi lahko oskrboval tako veliko okuženih," je izpostavil Nemec ter dodal, da so to posebni pogoji dela. "Mi smo ves čas bili na razpolago, naredili smo vse tako, kot se zahteva."

Tudi on pravi, da ga je zelo zanimalo, kdo z njimi ne more sodelovati, kje so težave. Je pa priznal, da je danes spoznal, da so bila njegova pričakovanja glede hospitalizacije in obravnave najbolj bolnih nekoliko previsoka. "To zdaj prepuščamo stroki, jaz pa bom zagotovil, da bo stroka imela na voljo vse vire za oskrbo okuženih," je zagotovil. "Tako pri meni, kot naših zaposlenih je vedno na prvem mestu počutje stanovalcev in zelo si želimo, da bi jih počasi lahko peljali na svež zrak, čakamo na soglasje in navodila stroke. Nujno je, da jih socialno začnemo oskrbovati na takšnem nivoju, kot smo to počeli prej in se življenje v domu vrne na stare tirnice," je še sklenil Nemec.

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj pa je na današnji vladni novinarski konferenci v Ljubljani dejal, da v DSO Ljutomer poteka tudi nadzor Zdravstvenega inšpektorata. Cigler Kralj je sicer na vprašanje, ali bo zamenjal direktorja doma Nemca, na katerega leti več očitkov, odgovoril, da "nikoli ne bo ravnal na podlagi mnenja ulice, govoric ali anonimk".

"Menim, da je treba v tej konkretni zadevi upoštevati obe plati zgodbe, obe sta upoštevanja vredni, imata svojo težo, v zvezi s tem obstajajo tudi pravila, predpisi in nivo odgovornosti. Obveščen sem, da je v domu starejših socialna inšpekcija, ki opravlja preiskavo. Šele na podlagi analiz lahko sprejmem odločitev, kako naprej," je dodal minister.

Dom starejših občanov (DSO) Ljutomer
Dom starejših občanov (DSO) Ljutomer FOTO: POP TV
Direktorica ptujske bolnišnice Anica Užman je sicer pojasnila, da so glede selitve izrazili nekatere pomisleke, a so na dogovor o selitvi pristali. Gantar pa je vztrajal pri izjavi, da jih je ptujska bolnišnica zavrnila in da iščejo druge rešitve. Minister je danes nato obiskal več zdravstvenih domov in bolnišnic v tistem koncu države. Težava je po njegovih besedah v tem, ker "ekipe, ki so že sodelovale pri pomoči temu domu, ne želijo več sodelovati". Popoldne pa je nato sporočil, da so se odločili, da je najbolj primerna rešitev za ljutomerski dom, da okuženi varovanci (zaenkrat) ostanejo tam, a da se jih premesti v ločene prostore, zanje bo skrbelo drugo osebje, ki ne bo imelo stika z zdravimi oskrbovanci.

V Splošni bolnišnici Murska Sobota pa so danes pojasnili zaplete, o katerih je govoril minister Gantar, ko je kritiziral vodstvo ljutomerskega doma in med drugim dejal, da zdravstvene ekipe, ki so tam že sodelovale pri pomoči, ne želijo več sodelovati.

Kot je dejal strokovni direktor soboške bolnišnice Daniel Grabar, so ob ugotovitvi, da ljutomerski primer izstopa tudi po številu okuženih, sprejeli svetovalno vlogo, da uredijo razmere.

"V domu je bilo preveč zaposlenih odsotnih zaradi okuženosti, prakse dela pa strokovno nesprejemljive, zato smo tja napotili dodatne zdravstvene delavce, zdravnikom na primarni ravni, ki so že bili vključeni v delo, pa so pomagali zdravniki iz bolnišnice," je dejal Grabar.

"V Ljutomer je odšlo 14 izvajalcev zdravstvene nege, zdravniki so se vključevali glede na potrebe, vključno z zadnjim konzilijem pred dvema dnevoma, analizirali smo stanje, potrebe po hospitalizaciji stanovalcev po strokovnih kriterijih ni bilo," je dodal strokovni direktor bolnišnice.

Ob tem je dodal, da se razmere v domu sicer izboljšujejo, zagotovljenih je več delavcev, predvsem pa so postavljeni ustrezni ukrepi. "Verjamemo, da smo te korake za zajezitev okužb usmerili v pravo smer in da bo razmere mogoče obvladati, če bodo vse predvidene ukrepe dosledno izvajali," je še povedal.

Med tem pa je soboški Vestnik na spletni strani objavil pismo dela zaposlenih iz doma, v katerem podpisniki trdijo, da večina zaposlenih v domu v sredo ni poslala pisma ministru Gantarju, v katerem naj bi podpirali vodstvo doma. Tako pišejo, da od vodilnih niso bili deležni spodbudnih besed in da so bili šele ob prihodu strokovnjakov seznanjeni o uporabi zaščitne opreme, saj so od vodilnih dobivali navodila, ki niso bila ustrezna.

Tudi opreme niso imeli dovolj, dodajajo v pismu."Ko pa smo zaposleni začeli navajati težave, nam je bilo rečeno, da so psihičnega izvora. Teh političnih igric se ne gremo, mi samo želimo, da je poskrbljeno za naše stanovalce in zaposlene, trudimo se po najboljših močeh, kar pa s strani vodilnih ni cenjeno in ovrednoteno," so dodali.

V ljutomerskem domu starejših so sicer v sredo odvzeli 16 vzorcev, dodatnih pozitivnih na novi koronavirus ni bilo. Ozdravela pa sta dva varovanca in dva zaposlena. Do torka je bilo skupno okuženih 113 ljudi, od tega 83 tamkajšnjih stanovalcev, 22 zaposlenih in osem zunanjih sodelavcev, ki pomagajo v domu. Selitev nekaterih okuženih oskrbovancev, ki sicer ne potrebujejo bolnišničnega zdravljenja, so načrtovali, da bi v domu lahko vzpostavili možnost delitve oskrbovancev na okužene in neokužene.

Minister za delo Janez Cigler Kralj skupaj z ministrom za zdravje Tomažem Gantarjem išče najboljše odgovore za reševanje žarišč okužb s covidom-19 v domovih za starejše. Kot je zatrdil na vladni novinarski konferenci, že potekajo videokonference z direktorji domov starostnikov.

Cigler Kralj z direktorji domov za starejše prek videokonferenc

"Razmere glede epidemije se stalno spreminjajo, temu redno sledimo in skupaj z ministrstvom za zdravje vsakodnevno iščemo odgovore," pa je glede iskanja najboljših odgovorov za reševanje žarišč okužb s covidom-19 v domovih za starejše na dopoldanski vladni novinarski konferenci še povedal minister za delo Cigler Kralj.

Skupnost socialnih zavodov Slovenije je v sredo namreč opozorila, da so domovi za starejše ostali prepuščeni sami sebi. "Razumem pomisleke in skrbi, ki so jih izrazili v skupnosti," je dejal minister.

Pojasnil je, da je glavni namen zagotoviti zadostno raven oskrbe v socialnem delu, medtem ko ni želel komentirati ravni zdravstvene oskrbe. "Skupaj z Gantarjem močno poudarjava, da bi vsak, ki bi to potreboval, dobil bolnišnično oskrbo," je poudaril.

Zato se tudi išče možnost, da se nekatere stanovalce s potrjeno okužbe preseli v negovalne bolnišnice. Zaplet s ptujsko bolnišnico, ki je zavrnila sprejem obolelih iz ljutomerskega doma za starejše, obžaluje, a poudarja, da rešitve iščejo naprej.

"V nekaterih lokalnih okoljih oziroma bolnišnicah so vodstva sama ponudila, da lahko sprejmejo te prebivalce. To daje upanje v solidarnost, da znamo v času krize stopiti skupaj," je dejal minister.

Dodal je še, da so uresničili napoved, da bodo z direktorji domov za starejše izvajali videokonference. Danes so izvedli drugo.

V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije so v sredo poudarili, da šest tednov od razglasitve epidemije novega koronavirusa v Sloveniji ministrstvo za zdravje še vedno ni oblikovalo enotne in strokovno utemeljene strategije za preprečevanje širjenja novega virusa v domovih za starejše. Po njihovi oceni je širjenje novega koronavirusa v domovih za starejše mogoče učinkovito zajeziti le z dosledno osamitvijo vseh stanovalcev s covidom-19 izven domov, saj ti za to nimajo nujno potrebnih kadrovskih, prostorskih in tehničnih virov.

V ljutomerskem domu za starejše poteka strokovni nadzor.
V ljutomerskem domu za starejše poteka strokovni nadzor. FOTO: Bobo
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (63)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sputnik8
23. 04. 2020 21.08
+8
Bolane v bolnišnico !!! Kaj vam tu ni jasnega????
FAUSTOS1
23. 04. 2020 21.01
+6
J a dragi ptujčani -janša vas nima rad-stalno dobi sds na ptuju največ glasov za nagrado pa bi janša v neokuženo mesto poslal 40 okuženih ljudi-prav bi bilo da bi ti volilci sds vsak sprejel domov kakšnega okuženega in bi s tem pokazal resnično pripadnost svojemu vodji te strahovlade-prihaja novi paket 60 okuženih za nagrado-prosim ne razočarajte spet svojega vodjo.
srebrnibreg
23. 04. 2020 20.57
+7
Očitno je bila samo velika nepotrebna panika in zavajanje zaradi Ptujskih zdravnikov s pljuvanjem po njih in eni stranki. S tem, da jim druge bolnišnice ponujajo kapacitete pa jih ne izkoristijo saj so po njihovem nepotrebne pomeni, da je spet šlo za podlo igro vladajočih.
Cicamica
23. 04. 2020 20.53
+2
Oktobra se bo virus znova vrnil. Če ga visoke temperature ne uničijo, smo na jesen v istem problemu..
ValterUdovernik
23. 04. 2020 21.58
joe brasco
23. 04. 2020 20.47
+1
Matrax preberi si naslov članka lepo te prosim!" Kdaj gre juti letalo za Barcelono?"
nemo1
23. 04. 2020 20.43
+1
tudi izola se ne heca
nemo1
23. 04. 2020 20.40
-6
V razvitih država ko in če bojo otroci šli v šole , bojo to v takšnih pogojih da si jih v sloveniji niti ne sanjamo, zato apeliram pustite otrole doma do septembra, gra za naše zdravje vseh
Mungos2
23. 04. 2020 20.39
-1
Največji poden v slovenskem zdravstvu so na Ptuju !!!😈😈😈😈
nemo1
23. 04. 2020 20.37
+1
Hrvati brez morja so suhi, dobesedno
nemo1
23. 04. 2020 20.37
+2
Če Hrvaška nebi sprostila vseh ukrepov, bi v mescu šla po poteh Grčije
nemo1
23. 04. 2020 20.35
+1
Vse kopipejstamo od drugih držav, zavedamo pa se ne da vsak je samosvoj posameznik v svojem okolju kulturo navadami.... to ne znajo naše glave presodit dovolj.....?nesposobn.ž.
nemo1
23. 04. 2020 20.34
-2
Nimate poa kajta virus sploh je, zato pa ta lahkomiselnost in napačni ukrepi
nemo1
23. 04. 2020 20.32
Čez ar tednov pa še obisl vrčevskih otrok in smo na konju
joe brasco
23. 04. 2020 20.22
+5
V tem Ljutomeru je tudi kar neki, s čim se zadevajo ti odgovorni v domu za ostarele. Na Goriškem ni enega samega primera, res mi ni jasno?!
korintos25
23. 04. 2020 19.49
+16
Direktorica ptujske bolnišnice je Gantarju pokazala kdo je gazda.
dr21
23. 04. 2020 19.23
-6
Ptujski občini prepolovit sredstva naslednjih 5 let
Nani81
23. 04. 2020 19.08
+21
No, zdaj pa ne rabijo preseliti starostnike. Ok, stroka je povedala svoje, njihov zaključek je enak, kot so se na Ptuju izrazili. Gantar se je jokal na televiziji v torek, danes vleče besede nazaj. Selitve ne bo, on pa še kar naprej išče lokacijo.... Kot ena telenovela.... Komaj čakam naslednji del.... Prvo Esmeralda, nato pa še ti objokani heroji...
vrti vrti
23. 04. 2020 18.42
+4
Genom 'mariborskega' koronavirusa bolj podoben azijskim kot evropskim koronavirusom. Genom Ptujskega rdečega, pa je mutira in noče v bolnišnico. Vir:SD
Absurdistan
23. 04. 2020 18.45
+1
rob3rt
23. 04. 2020 19.15
+4
Me zanima, čemu pa je podoben 'žabarski' virus...
Jožajoža
23. 04. 2020 18.32
+16
pivčeva in gantar sta dobila po prstih od stroke. operacija"premestitev varovancev" v bolnice ni uspela. če bi na ptuj pripeljali 40 okuženih, in to v sredino,ki nima okuženih,v preteklosti samo 2 ,bi bilo danes na ptuju izredno stanje.
za bojši jutri
23. 04. 2020 18.27
+20
Pa ta vlada je res opravilno nesposobna. Interpelacija za celotno vlado!