V Sloveniji so doslej opravili 44.435 testov na okužbo z novim koronavirusom. Med zaposlenimi v zdravstvu je okuženih 159, med oskrbovanci domov za starejše pa 291, je razvidno iz objave na spletnem covid-19 sledilniku. Doslej je bilo skupaj hospitaliziranih 326 bolnikov s covidom-19, odpuščenih v domačo oskrbo pa 210.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana je danes na zdravljenju 34 bolnikov s covidom-19, v UKC Maribor 28, v Splošni bolnišnici Celje 13 in sedem v Univerzitetni kliniki Golnik, še navaja covid-19 sledilnik.
Raziskava na terenu: od 300 odvzetih vzorcev še ni bilo pozitivnega, vabilu se lahko odzovete do petka
Na terenu pa že poteka raziskava, s katero bi pridobili jasnejšo sliko o realnem številu okuženih z novim koronavirusom. Izsledki te raziskave bodo ključni za načrtovanje postopnega sproščanja ukrepov in vnovičnega zagona gospodarstva. Raziskava je pomembna, ker je najverjetneje kar nekaj ljudi, ki so okužbo preboleli v samoizolaciji, niso pa bili na testiranju in niso zajeti v uradno število okuženih.
Kot je na dopoldanski novinarski konferenci pojasnil predstojnik inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec, so v ponedeljek že začeli s testiranji po slovenskih domovih. Od 3000 povabljenih v raziskavo, ki se je začela v tem tednu, je vabilo do zdaj sprejelo 1084 oseb, odvzeli pa so 299 vzorcev, kažejo aktualni podatki spletne strani inštituta.
Po zadnjih informacijah Petrovca je sodelovanje zavrnilo okoli 30 povabljenih. Nekatere od njih je strah postopka odvzema vzorca, češ da je to boleče. Na nekaterih portalih so se namreč pojavili videoposnetki, ki pa ne odražajo pravilnega odvzema brisa. "Tako jih ne izvajajo na terenu. Nihče ni imel pritožbe nad tem, da bi bil postopek boleč," je zatrdil na novinarski konferenci.
Prve ekipe so se na teren podale v ponedeljek, začele so v Ljubljani. V torek in danes pa je bo besedah Petrovca na terenu po celi Slovenji deset ekip. Te poročajo o izjemno pozitivnih izkušnjah, do zdaj niso zaznale nobenih težav, člani ekip pa so zelo optimistični. Veliko časa sicer porabijo predvsem za vožnjo, ena od ekip je v torek od 12 ur dela za vožnjo porabila osem ur.
Ekipe se vračajo v poznih večernih urah, nato pa jih čaka še nočno delo, saj morajo vzorce ustrezno razvrstiti, obdelati in testirati, je delo še opisal Petrovec. Rezultate morajo zagotoviti do jutra. Gre za večurne postopke, dodatno so zato morali angažirati štiri osebe. Velik problem predstavlja tudi odsotnost desetih oseb, ki so na terenu.
Število testiranj v raziskavi sicer ni vključeno v uradno poročanje o epidemiološkem stanju v državi, bi pa v to statistiko vključili vsak pozitiven primer.
Med testiranimi vzorci za zdaj sicer ni bilo nobenega pozitivnega. "To nas ne preseneča glede na število vzorcev in siceršnjo epidemiološko situacijo," je ocenil Petrovec in dodal, da bo na končne rezultate treba počakati deset dni od začetka raziskave.
Drugi del preiskave na krvnih vzorcih bodo izvedli z nekajdnevnim zamikom in nato bodo vsi preiskovanci dobili skupno poročilo o njihovem zdravstvenem stanju. Če bodo pri katerem od njih potrdili okužbo z novim koronavirusom, ga bodo takoj obvestili, prav tako področni epidemiolog, ki bo odredil ustrezne ukrepe.
Predstojnica centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Maja Sočan pa je medtem pojasnila, da če se na tak način najde osebo, ki je pozitivna na okužbo, bi jo morali prijaviti območnemu epidemiologu. Ta bi osebo s potrjeno okužbo poklical, se z njo pogovoril glede simptomov, kontaktov in možnosti kraja okužbe, ter ji svetoval, kako naprej. Poudarila je, da mora vsaka oseba, ki je okužena, v najmanj 14-dnevno izolacijo, lahko pa je tudi daljša glede na klinični potek bolezni. "Ker je danes okuženih primerov tako malo, še bolj resno spremljamo vse, ki bi lahko bili okuženi," izpostavlja Sočanova. Epidemiolog bo za domače, ki bi se lahko okužili, in za ostale visokorizične tesne stike predlagal sedemdnevno karanteno, po koncu katere jim bodo odvzeli bris, nadaljnji ukrepi bodo odvisni od rezultata testiranja. Kot so zapisali na spletni strani NIJZ, se bo osebam, ki bodo testiranje odklonile, karantena avtomatično podaljšala še za en teden, skupno trajanje karantene bo v tem primeru 14 dni.
Kot je dodala Sočanova, je odločitev o tem, ali se z ukrepi preneha, zelo kompleksna - pri tem lahko epidemiologi pomagajo, a odločitev mora biti skupna, opozarja. Pravi, da je treba verjetno, če znova odpremo šole, na nek način vzpostaviti javni promet, zato to terja veliko premisleka.
Na vprašanje, ali je možen novi val epidemije, pa je odgovorila, da je to težko vprašanje in da na to ne more odgovoriti. "Zelo bi bili veseli steklene krogle, v katero bi pogledali in vedeli vse," je dejala. "Vprašanje je, kaj se bo zgodilo jeseni." Ostali običajni koronavirusi, ki so prisotni že dlje časa, se pojavljajo preko celega leta, nekoliko manj poleti, kako pa se bo obnašal ta novi koronavirus, pa še ne vemo in bomo po njenih besedah šele videli. "Dobro je to, da smo si, tudi če bi drugi val prišel, nabrali izkušnje, kako ravnati," je dodala.
Smrt zaradi bolezni so zdravniki dolžni prijaviti v istem dnevu. Sočanova je pojasnila razliko med dikcijo umrli zaradi covida in umrli s covidom: "NIJZ prejme podatek o umrlem, vendar ne prejme podatka, ali je umrl zaradi covida-19 ali s covidom-19. Če gre za zdravo osebo in se presodi, da je bil glavni vzrok covid-19, rečemo, da je umrl zaradi covida-19. Po drugi strani rečemo, da gre pri betežnih in bolnikih s pridruženimi boleznimi, da je umrl s covidom-19."
KOMENTARJI (311)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.