Obletnica je v 11-milijonskem kitajskem mestu, ki je prvo doživelo popolno ustavitev javnega življenja, minila neopažena, poročajo tuji mediji. Ljudje hitijo po svojih opravkih, mesto vrvi. Povsem drugače kot v številnih državah po svetu, tudi Sloveniji, kjer smrtonosni primež epidemije kar ne popusti.
Ta je v 12 mesecih ob več kot 90 milijonih okuženih zahtevala skoraj dva milijona življenj, Kitajska pa je z uradno "zgolj" 4.634 umrlimi med državami, ki so se virusu zoperstavile daleč najbolj. Ponavljamo, uradno. Dvomi o tem, ali je številka realna, ostajajo, Kitajska pa se brani tudi obtožb, da je o pojavu nove bolezni (pre)dolgo molčala, nato pa lagala o njeni resnični razsežnosti.
Strokovnjaki WHO na poti na Kitajsko
Da bi razčistila dvome in ugotovila pravi izvor koronavirusne bolezni, je na Kitajsko namenjena skupina strokovnjakov Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Po nekaj birokratskih zapletih bo v državo prispela v četrtek, je sporočila pristojna kitajska zdravstvena komisija. Izvor virusa bodo preiskovali skupaj s kitajskimi strokovnjaki.
Dolgo pričakovan obisk, o katerem se govori že od začetka lanskega leta, ima velik politični pomen v času, ko je pandemija covida-19 po svetu zahtevala že skoraj dva milijona življenj in ohromila svetovno gospodarstvo. Pričakovati je, da bodo morali strokovnjaki po prihodu na Kitajsko najprej v dvotedensko karanteno, med drugim pa naj bi obiskali mesto Vuhan, kjer naj bi se virus SARS-CoV-2 najprej pojavil.
Med državami, ki so pozivale k preiskavi izvora pandemije, sta bili najglasnejši Avstralija in ZDA. Kitajska je tarča kritik, da je prikrivala prve izbruhe bolezni ter je pod političnim pritiskom, da ji bodo naprtili odgovornost za pandemijo. Nekateri kitajski viri navajajo, da je izvor virusa drugje in da je bil na Kitajsko uvožen. Strokovnjaki sicer domnevajo, da se je virus na človeka prenesel z netopirjev na jugu Kitajske.
Medtem so v provinci Hebej na severu Kitajske v le petih dneh testirali kar 17 milijonov ljudi. Za to so se odločili, da bi omejili najhujši izbruh virusa v državi v zadnjih mesecih. V nedeljo so v Hebeju odkrili 82 lokalnih prenosov okužbe, daleč največ v prestolnici province Šijiažuang, kjer so uvedli tudi najstrožje ukrepe po marcu, ko je Kitajski uspelo obvladati epidemijo. Prebivalci ne smejo zapuščati mesta, vsi so morali tudi na obvezen test in potem še sedem dni ostati doma v karanteni. Javni promet je ustavljen, avtoceste zaprte, vsi poleti pa odpovedani.
Oblasti pa so danes odredile karanteno tudi za približno pol milijona prebivalcev enega od okrožij kitajske prestolnice Peking. Izvora izbruha še niso ugotovili, vendar pa so v nedeljo asimptomatsko okužbo potrdili pri vozniku digitalne platforme za prevoze. Zato so ustavili vse taksi prevoze v okrožju.
V Pekingu, ki ima več kot 20 milijonov prebivalcev, so danes poročali o enem primeru okužbe s koronavirusom. Od 19. decembra pa so v mestu skupaj potrdili 32 primerov lokalnega prenosa virusa.
Virus si želijo zajeziti predvsem zaradi prihajajočih praznikov. Prihodnji mesec bodo praznovali kitajsko novo leto, ko ljudje množično potujejo. Pekinške oblasti so sicer odpovedale množične dogodke, ljudi pa pozvale, naj ne zapuščajo mesta, da bi zmanjšali tveganje za okužbo.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.