Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec je v izjavi za medije glede omejevalnih ukrepov v vrtcih in šolah povedala, da si vsi želijo, da bi se ti lahko znova odprli. "V najboljšem primeru se bodo vzgojno-izobraževalne ustanove odprle 11. maja," je dejala, a poudarila, da tega zagotovo še ne more reči.
Kot je pojasnila, bo ta odločitev odvisna predvsem od epidemiološke slike v Sloveniji, spremljali pa bodo tudi, kaj se bo dogajalo v državah, kjer so tovrstne ustanove že odprla svoja vrata.
Povedala je še, da na ministrstvu načrtujejo, da se bo to šolsko leto zaključilo, pa čeprav ob šolanju na daljavo. Učenci poleti ne bodo sedeli v šolskih klopeh, je dejala. "Šli bomo na počitnice."
Vladni govorec Jelko Kacin pa je ob robu današnje novinarske konference dejal, da vlada in ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport "zelo razmišljata o ponovni aktivaciji vrtcev in šol, a nobene odločitve ali časovnega okvira v tem trenutku še ni."
"Počakali bomo na izkušnje drugih držav, ki so se že odločile za ponovno aktiviranje šol, in na rezultate nacionalne raziskave," je dejal in za razliko od ministrice poudaril, da 11. maj v nobenem scenariju ni datum, ko bi se to lahko zgodilo.
Kakšni bi bili varnostni ukrepi?
Zdravstvena stroka je ponovnemu odprtju vrtcev in šol že prižgala zeleno luč, a le, če bodo v izobraževalnih ustanovah veljali zaščitni ukrepi. Najprej - izjava staršev, da je otrok zdrav, pojasnjuje vodja strokovne skupine na Ministrstvu za zdravje Bojana Beović, ki ne izključuje niti merjenja temperature. "Treba se bo odločiti, pri kateri starostni skupini bo uporaba mask smiselna, pri zelo majhnih otrocih verjetno ne," še pravi. Bi bilo pa to priporočljivo za starejše otoke, ki bi se v zaprtih prostorih družili. Poskrbeti bi bilo treba tudi za organizacijo urnika malic, da v jedilnici ne bi bilo preveč otrok naenkrat.
Slika naj bi bolj jasna postala po prvomajskih praznikih, ko bi lahko izvedeli tudi, kako se bodo otroci v vrtce in šole vračali. Neuradno se govori, da bodo najprej odprli vrtce, šolske zvonce pa bi lahko prvi zaslišali učenci prve triade osnovnih šol in zaključni letniki srednjih šol, so poročali v oddaji 24UR.
SVIZ vlado poziva: Vključite nas v procese odločanja
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (SVIZ) je danes vlado pozval, naj ga vključi v vse procese odločanja o obnovitvi vzgojno-izobraževalnih procesov ter mu omogoči enakopravno izraziti poglede zaposlenih na to, kdaj je primeren trenutek za ponovno vzpostavitev delovanja vzgojno-izobraževalnih ustanov in kakšni načini delovanja le-teh so ustrezni. "Ne pristajamo na pasivno vlogo, ki nam jo ob vprašanjih, ki so ključnega pomena za varnost in zdravje našega članstva ter varnost otrok in mladostnikov, vsiljuje šolska oblast," so zapisali.
Kot pravijo, je zanje povsem nesprejemljivo, da je bil njihov predstavnik izločen iz skupine za pripravo izvedbe letošnje mature, saj šolska oblast s tem kaže, da ni pripravljena upoštevati stališča praktikov. "Zahtevamo, da se predstavnika SVIZ v to skupino takoj ponovno vključi, hkrati pa smo prepričani, da bi morala v pripravljalni skupini za maturo sodelovati tudi Dijaška organizacija Slovenije, ki je kvalificirana, da izraža poglede maturantk in maturantov na izvedbo mature."
Svoja stališča in opredelitve do obnovitve vzgojno-izobraževalnega procesa bo SVIZ oblikoval upoštevaje strokovne ocene zdravstvene stroke, v prvi vrsti NIJZ. "Želimo si, da bi vzgojno-izobraževalne ustanove čim prej spet normalno delovale, a je obnovitev delovanja vrtcev, šol, dijaških domov in fakultet sprejemljiva le, ko bo stroka zagotovila, da je to varno za vse, da epidemija ne ogroža zdravja nikogar, ki sodeluje v vzgojno-izobraževalnih procesih. Menimo, da bomo delo laže, učinkoviteje in varneje obnovili, če bomo pri tem upoštevali načelo postopnosti. Hkrati morajo biti ti procesi usklajeni s procesi vračanja staršev na delovna mesta."
Pri oblikovanju protokolov za obnovitev delovanja vzgojno-izobraževalnih ustanov, pri pripravi katerih želijo sodelovati, bodo vztrajali, da bodo navodila o varnosti in zaščitnih sredstvih, ki bodo dogovorjena za posamezne ravni vzgoje in izobraževanja, pravočasna, jasna in enoznačna, še pravijo v SVIZ. V navodilih morajo biti prav tako opredeljene rizične skupine med zaposlenimi in udeleženci vzgojno-izobraževalnih procesov ter tudi raven njihove zaščite.
"Pred datumom, ko se bo delovanje vrtcev, šol, dijaških domov in fakultet obnovilo, mora biti zagotovljenega dovolj časa, da se bomo zaposleni lahko ustrezno pripravili in dogovorili o načinu izvajanja protokolov ter o oblikah dela, ki bodo pred tem dogovorjene," opozarjajo in dodajajo, da morajo država in lokalne skupnosti pravočasno poskrbeti za vse dogovorjene zaščitne ukrepe in opremo.
Od Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) pričakujejo, da se bo začelo odzivati na predloge in pobude njihovega članstva, učiteljic in učiteljev ter vseh drugih zaposlenih v vzgoji in izobraževanju glede ponovnega odprtja vrtcev, šol, dijaških domov in univerz ter tako pokazalo, da ceni njihova prizadevanja.
KOMENTARJI (208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.