Za samotestirane učence in dijake bo veljalo, da za udeležbo v obšolskih dejavnostih izpolnjujejo pogoj PCT, določajo spremembe odloka o začasnih ukrepih za preprečevanje okužb z novim koronavirusom, ki ga je vlada sprejela na dopisni seji in v uradnem listu objavila v četrtek pozno zvečer.
Testiranje v šolah bo sicer potekalo pod nadzorom osebe, ki jo določi ravnatelj.
Samotestirati se bodo morali tudi otroci in mladostniki, vključeni v zavode za vzgojo in izobraževanje za otroke s čustvenimi in vedenjskimi motnjami, ter učenci na tretji do šesti stopnji posebnega programa. To bodo storili v domačem okolju, izhaja iz spremenjenega odloka.
Ta določa tudi, da bodo za učence starši oziroma skrbniki podali predhodno pisno soglasje oziroma nesoglasje k izvajanju samotestiranja.
Ravnatelji pravijo, da jih vlada s tem postavlja v prve bojne linije za zagotovitev njihovega izvajanja, čeprav imajo na drugi strani številne starše, ki nasprotujejo samotestiranju otrok v šolah, predvsem najmlajših.
Če želimo imeti šole varno odprte, je izvajanje tega ukrepa nujno, pa vztraja šolska ministrica Simona Kustec. Kot je povedala za TV Slovenija, je to namreč "strokovni predlog, kar pomeni, da je stroka tista, ki je ocenila, da je to izvedljivo in da je to tudi varno".
Vsa šolska veriga – od učiteljev, ravnateljev, staršev – pa je ob razpravi, kako bo potekal pouk v teh razmerah v prihodnjih mesecih, pogrešala resorno ministrico, ki je bila prejšnje dni v Parizu na zasedanju generalne skupščine Unesca. "Žal se ne morem klonirati. Potrebe mednarodnega dela naše države so tudi tukaj in jih je pač treba narediti," na očitke odgovarja Kustečeva.
Ministrstvo za zdravje je že prejšnji teden zapisalo, da bo upravičencem 15 testov mesečno na voljo od srede, torej hkrati z začetkom veljave obveznega samotestiranja v šolah. Do takrat je upravičencem tako v lekarnah za prevzem na voljo 10 testov. "Hkrati prosimo vse, ki so teste v tem mesecu že prevzeli in jih imajo v zadostni količini, da z dvigom počakajo, da ne bi bilo nepotrebne gneče v lekarnah," so poudarili na ministrstvu. Zaostrene epidemične razmere so tokrat v ospredje postavile šole, še posebej osnovne.
Ravnatelji si želijo prehodnega obdobja
Na eni od ljubljanskih šol so starše obvestili o možnosti prehodnega obdobja, v katerem bi si otroci, ki se niso zmožni samotestirati v šoli, testirali doma, starši pa bi podpisali izjavo, da je bil test negativen. Na ministrstvu pravijo, da to ni v skladu z odlokom in da tovrstnega protokola niso predlagali. Ravnateljica šole pravi, da se tega zaveda, a se ji zdi tak začasni ukrep primeren. O tem bodo v torek razpravljali s predstavniki šolskega ministrstva.
V Združenju ravnateljic in ravnateljev je osnovnega in glasbenega šolstva Slovenije so v preteklem tednu dejali, da zaradi izredno slabe zdravstvene situacije obvezno samotestiranje učencev podpirajo. "Želimo prispevati k preprečevanju širjenja okužb in kolapsa zdravstva," so pojasnili, a ob tem opozorili tudi, da je pri uvajanju takšne odločitve potrebna postopnost. Zato so predlagali samotestiranje za vse učence, pri čemer bi se otroci od 1. do 5. razreda ter mladostniki s posebnimi potrebami samotestirali v domačem okolju, ostali pa v prostorih vzgojno-izobraževalnih ustanov.
Iz objavljenega odloka pa so ugotovili, da vlada njihovih priporočil pri uvedbi obveznega samotestiranja učencev ni upoštevala.
KOMENTARJI (631)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.