Kurz, ki se mudi v ZDA, tako pravi, da novih zapiranj ne bo. Izjave sicer sovpadajo z novim naraščanjem okužb v Avstriji. Tam so v zadnjih 24 urah prvič po mesecu dni potrdili več kot 200 novih okužb z novim koronavirusom v enem dnevu. Povečala se je tudi sedemdnevna incidenca okužb, ki znaša 12,5 na 100.000 prebivalcev. V Avstriji so medtem doslej s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepili 56,4 odstotka prebivalcev. V celoti jih je cepljenih 42,1 odstotka.
Zakaj sprememba smeri koronapolitike? Kancler meni, da so rizične skupine zaščitene s cepivi, otroci pa okužbo praviloma prebolijo brez hujših zapletov. In še – odrasli, ki zdaj, ko je cepiv dovolj, niso cepljeni, bodo sami nosili posledice svojih odločitev.
Prav tako bi Kurz spremenil način obravnave koronaštevilk. Tako poudarek ne bo več na številu okužb, temveč na številu hospitalizacij, torej obremenitvi bolnišnic. Tudi Nemčija že prehaja na nove parametre, ko gre za ocenjevanje koronastanja v državi.
Kurz sicer meni, da ni vprašanje, ali bo prišel četrti val okužb, saj da je ta neizbežen. A ocenjuje, da zaradi cepljenja ob večjem številu okužb ne bo tudi drastičnega povečanja števila hospitaliziranih, kar je še en argument proti novim zapiranjem. Je pa dodal, da so bili ti ukrepi smiselni pred cepivom, poroča krone.at.
Avstrijski kancler želi, da bi pravilo osebne odgovornosti še posebej veljalo v šolah in zdravstvenih ustanovah, obveznemu cepljenju po zgledu Francije pa zaenkrat nasprotuje.
Je pa Kurz izpostavil svojo zavezanost osebni svobodi: "Nočem živeti v državi, ki narekuje, kako dolgo se lahko zadržujem zunaj. V zadnjem letu in pol je država močno posegla v življenje vsakega posameznika. Zdaj se mora vrniti k svojim temeljnim kompetencam. Vesel sem, da uspeh cepljenja ponuja možnost, da teh omejitev ne bo treba postavljati. "
KOMENTARJI (859)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.