Današnja bajramska molitev v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani bo organizirana za skupine po 50 oseb v štirih različnih terminih. Praznik je povezan z romanjem v Meko ali hadžem in predstavlja steber izkazovanja vere v praksi. Muslimani iz Slovenije letos zaradi pandemije koronavirusa sicer niso odšli v Meko.
Pri praznovanju imajo v mislih svoje družine, sorodnike in prijatelje in njihovo počutje. Hadž je namreč simbol enotnosti in globokega verovanja, a tudi raznolikosti med ljudmi. Uči jih, da je na Zemlji vse minljivo ter da so etične in moralne vrline ključne za skladen medsebojni odnos, so zapisali v Islamski skupnosti v Sloveniji.
Številni zahtevajo ukinitev karantene
Že od začetka meseca so mnogi bralci pozivali tako medije kot vlado, da bi za čas kurban bajrama ukinila karanteno, saj nekateri že več kot pol leta niso videli družin. Težava, ki je večina očitno ni razumela, je, da je epidemiološka situacija v Bosni slaba. Danes so pristojni v BiH objavili podatke in priznali, da je bil najslabši dan od začetka pandemije – zabeležili so kar 432 novih okužb.
Kljub temu so se na spletu pojavile številne peticije in tudi strani, na katerih so pozivali ljudi, da bi se na takšen ali drugačen način izognili karantenam, tudi s kratkim postankom na Hrvaškem. Na teh forumih in skupinah na Facebooku so nekateri delili posnetke in povezave na strani, ki trdijo, da je "koronavirus svetovna zarota". Te zarote in strani, ki so jih povzemali predvsem srbski mediji iz začetka korone v marcu, so potem pogosto postali tudi način za širjenje teorij zarote med ljudmi.
Nekateri so tudi kontaktirali novinarja tega članka, odgovor, da epidemiološka situacija v Bosni ni dobra in da morajo upoštevati navodila NIJZ in MNZ, je naletel na večinoma negativne odgovore in pošiljanje povezav na strani polne teorij zarote. Številni ravno zaradi zanikanja prisotnosti koronavirusa tako razumejo, da so prebivalci Bosne prekomerno kaznovani, ker ne smejo vstopiti brez karantene v Slovenijo.
Po drugi strani pa so danes nekaterim medijem in večini vladnih služb v imenu skupine Bosancev in Hercegovcev v Sloveniji sporočili, da ne oporekajo odločitvi za uvrstitev na seznam, oporekajo pa karanteni. "Želimo si biti opaženi, slišani in empatično obravnavani. Naj poudarimo, da smo tudi sami precej disciplinirani in seveda ne bi brezglavo potovali v žarišča koronavirusa. Preverjamo stanje okužb in predvsem žarišč v BiH, ki pa jih za zdaj ni moč zaznati," so zapisali. Ni jim jasno, zakaj Slovenija, tako kot to omogočata Avstrija in Nemčija, ne dovoli opravljanje PCR testa na SARS-Cov-2 in s tem izognitve karantene. "Apeliramo, da se naša država zgleduje po uspešnih nemških in avstrijskih modelih, kjer se zavedajo, da imajo veliko prebivalcev, ki imajo korenine v BiH, in dovoli vstop v Slovenijo brez obvezne samoizolacije z negativnim PCR testom, opravljenim v priznanih zdravstvenih ustanovah in laboratorijih v BiH oziroma da se le ta lahko opravi v Sloveniji v roku 48 ur od vstopa," so zaključili.
Spet drugi, tako kot prebivalci drugih držav, ne samo Bosne, so iskali načine, kako bi se lahko izognili karantenam, da bi prikrili bivanje v Bosni tudi tako, da se z družinskimi člani in prijatelji dobijo na "pol poti" na Hrvaškem in preživijo nekaj dni skupaj. Na policijo smo se obrnili ravno z vprašanjem, ali bo mogoče na mejnih prehodih bolj natančno opazovati prehajanje meje, saj smo tako slišali kot doživeli, da je to ponekod zelo površno, in dobili odgovor: "Policisti bodo tako kot do zdaj dosledno preverjali okoliščine potovanj in izdajo karantenskih odločb, med drugimi tudi v primeru ugotovljenih potovanj v Bosno in Hercegovino."
V Sloveniji je drugi val še vedno na točki preloma, za zdaj kaže dobro, a je, kot pravijo na NIJZ, uspeh omejevanje okužb odvisen od spoštovanja ukrepov.
KOMENTARJI (290)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.