"Upam, da ne bodo pozabili na nas. Videti je, da nikogar ne zanima, kaj se dogaja tukaj," je za CNN dejal MaShawn Morton, ki dela za križarjenja Princess Cruises.
Petega maja je bilo na 74 ladjah za križarjenje, ki se nahajajo v bližini ameriških pristanišč, Bahamov in Karibov, ujetih več kot 57.000 članov posadke, kažejo podatki ameriške obalne straže. Britanski Guadian medtem poroča, da je po vsem svetu na križarkah ujetih okoli 100.000 članov posadke.
Njihovo obdobje karantene je končano, potnikov ni več, zato se sprašujejo, zakaj jim ni bilo dovoljeno izkrcanje. Za ladje v ameriških vodah je predpise izdal ameriški Center za nadzor bolezni (CDC), njihova pravila pa med drugim določajo, da je posadki dovoljeno izkrcanje zgolj za repatriacijo ali premestitev na drugo ladjo, od podjetij pa zahtevajo pisno izjavo, da so upoštevala vse pogoje za varno izkrcanje posadke – čemur pa se po poročanju Guardiana mnoga podjetja upirajo. Pogoji med drugim določajo zagotovitev varnega prevoza v domovine članov posadke.
V nedeljo je Royal Caribbean sicer sklenil posebni dogovor s CDC za izkrcanje posadke, ki bi mu lahko sledila tudi druga podjetja. V skladu z dogovorom se je Royal Caribbean strinjal, da prevzame odgovornost za ravnanja posadke. A pri vrnitvi tisoče članov posadke v njihove domovine je treba upoštevati tudi dejstvo, da so številna letališča po svetu zaprta, leti odpovedani, zaprte so tudi meje.
Alex Adkins, ki dela na križarki Freedom of the Seas, ki je v lasti Royal Caribbean, na izkrcanje čaka že od sredine marca, ko so potnikom ladje dovolili izkrcanje v Miamiju. "Vse od takrat nismo imeli gostov, zgolj plujemo ob obali Barbadosa," je dejal za CNN. Podjetje in njihov delodajalec je članom posadke na križarki medtem sporočil, da jih ne štejejo več za njihove uslužbence.
S podpisom omenjenega dogovora podjetja s CDC pa Adkins upa, da se bodo kmalu lahko vrnili domov. A pri tem se zaveda, da številni drugi na križarkah po svetu ostajajo ujeti.
Mednarodno združenje za križarjenja je medtem za CNN dejalo, da sodelujejo s CDC ter se trudijo zagotoviti repatriacijo posadke, takoj ko bo to mogoče. A da gre za situacijo, ki je izjemno zapletena ter se spreminja iz dneva v dan.
Eden izmed zaposlenih podjetja Princess Cruises, ki se trenutno nahaja na krovu Sky Princess, je tudi Morton – 14. marca so se potniki te križarke izkrcali v Miamiju. Ne pa tudi posadka. Ta je odšla v 20-dnevno samoizolacijo na ladji, a domnevali so, da se bodo zatem lahko vrnili domov. A to se vse do danes ni zgodilo.
Ko se je karantena za Sky Princess zaključila, je podjetje sicer začelo člane posadke premeščati med svojimi ladjami glede na njihovo nacionalnost. Zaposlene iste nacionalnosti zbirajo na skupni ladji, s čimer bi jih lahko lažje pripeljali domov. A največja težava ostaja odsotnost komercialnih letov.
A s premeščanjem niso vsi zadovoljni. Morton je za CNN dejal, da se boji, da bi se na drugi križarki lahko okužil s koronavirusom, medtem ko na Sky Princess niso zabeležili niti enega primera. Sam je bil z drugimi Američani 25. aprila premeščen na Emerald Princess, v zadnjih dneh pa je slišal govorice, da naj bi Američane znova premestili, tokrat na Coral Princess, kjer so v času pandemije potrdili številne okužbe in celo smrtne žrtve. "Ljudje želijo domov, ne na drugo ladjo. Informacije se spreminjajo iz ure v uro. Dejstvo, da ne moremo domov, je zelo stresno."
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.