Danes popoldne so Zavod za blagovne rezerve RS obiskali kriminalisti, ki so jih zanimali posli v povezavi z nabavo zaščitne opreme, je poročala TV Slovenija. To so nam potrdili tudi na Policiji, kjer so zapisali, da je današnji obisk zavoda bil povezan s primerom, v katerem so bile dobavljene zaščitne maske, ki niso bile skladne z vsebino iz priložene dokumentacije. "Drugih podrobnosti v tem trenutku zaradi postopka preverjanja, ki še poteka, ne moremo posredovati," odgovarja Tomaž Tomaževic s PU Ljubljana.
Ob tem poudarja, da slovenska policija poleg omenjene zadeve dosledno spremlja vse dogajanje v povezavi z morebitnimi zlorabami pri nakupu in prodaji (medicinske) opreme pri nas.
"Policija sodeluje in je v stalnem kontaktu tudi z drugimi državnimi organi s področja sistemskega in inšpekcijskega nadzora nad porabo javnih sredstev ter izvajanja javnih pooblastil, s katerimi si sprotno izmenjujemo podatke in konkretne ugotovitve iz lastnih pristojnosti," še dodaja, in poudarja, da bo Policija tudi v prihodnje prednostno obravnavala vse primere sumov kaznivih dejanj, pri katerih bi storilci z izkoriščanjem aktualnih razmer želeli pridobiti protipravno premoženjsko korist in s tem škoditi družbi kot celoti.
Z direktorskega položaja v zavodu se je poslovil Anton Zakrajšek, ki se je okužil z novim koronavirusom, in je večino časa trajanja epidemije delo opravljal od doma, iz samoizolacije. "Včeraj sem prejel prošnjo gospoda Antona Zakrajška, da ga razrešimo z dolžnosti direktorja zaradi zdravstvenih razlogov. Mi smo to prošnjo proučili, v njej pa je navedel, da zaradi zdravja ne more več opravljati svoje funkcije. Vlada ga je danes razrešila in na to delovno mesto kot vršilca dolžnosti od jutrišnjega dne naprej imenovala Tomija Rumpfa," je povedal gospodarski minister Počivalšek. Rumpf je sicer nekdanji direktor Kobilarne Lipica, s tega položaja pa je leta 2012 odstopil zaradi ugotovitev računskega sodišča o domnevnih nepravilnostih pri finančnem poslovanju.
Počivalšek je dejal, da je Zakrajšek od doma sodeloval pri vseh poslih, nekateri pa niso bili izvedeni, tako kot je treba, glede česar so ga tudi opozorili: "Od vseh, ki so v ta postopek vključeni pričakujem, da bodo svoje delo opravili kvalitetno, strokovno in z najvišjo mero skrbnosti. Ministrstvo, ki ga vodim, bo z namenom spoštovanja načel zakonitosti, preglednosti, učinkovitosti in gospodarnosti okrepilo nadzor nad Zavodom in izvedlo tudi notranjo revizijo postopkov Zavoda. Kljub težkim razmeram, ki so posledica pojava epidemije, smo in bomo naredili vse, kar je v naši pristojnosti, da bomo zagotovili odgovorno finančno poslovanje Zavoda. Vse to z namenom, da omogočimo transparentno in nemoteno dobavo zaščitne opreme za področje zdravstva, sociale in civilne zaščite."
Številne afere pri nabavi zaščitnih mask
Poročali smo že o več poslih v povezavi z nabavo zaščitne opreme, pri katerih ni bilo vse tako, kot bi moralo biti. Država je na primer plačala 860.000 evrov za dober milijon kosov papirnatih mask dvema podjetjema. V enem za prodajo skrbi soproga direktorja, ki je davčna dolžnica in ena od vpletenih v hekerski napad na državno Luko Koper in še dve drugi podjetji pred devetimi leti.
Potem pa še primer, ko je za maske iz prtičkov, ki so jih od Uprave za zaščito in reševanje prejele nekatere slovenske občine, država odštela 860 tisoč evrov, kar je od 76 do 80 centov na masko. Številni župani so jih ogorčeni poslali nazaj, odgovornosti pa niso želeli sprejeti ne na Zavodu RS za blagovne rezerve ne na Upravi RS za zaščito in reševanje. Za te iste maske, ki jih je država drago plačala oziroma je s podjetjema, ki jih izdelujeta, zavod za blagovne rezerve sklenil pogodbi (zavod sicer sodi pod okrilje gospodarskega ministrstva), so v nekem drugem podjetju uvedli inšpekcijski nadzor tržnega inšpektorata, ki prav tako sodi pod gospodarsko ministrstvo.
Civilna zaščita rešuje reklamacije dobav zaščitne opreme
Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je povedal, da je njihova najpomembnejša dejavnost razdeljevanje zaščitne opreme uporabnikom, da pa skrbijo tudi za pregled ustreznosti ponudb za nakup. Kot je povedal, naredijo nabor najboljših ponudb, ki jih nato v nadaljnjo presojo predajo Zavodu RS za blagovne rezerve.
Komentiral je tudi težave pri dobavah zaščitne opreme. Kot je dejal, opremo, s katero prejemniki niso zadovoljni, nadomeščajo, reklamacije pa rešujejo. Dejal je, da predstavniki Uprave RS za zaščito in reševanje skupaj s strokovnjaki UKC Ljubljana in ministrstva za zdravje sodelujejo pri pregledu prejetih ponudb zaščitne opreme. Pregledajo, kaj ponudniki ponujajo, kakšen je rok dobave in ali ima ponujena oprema ustrezne certifikate. Če je ponujeno blago "na papirju ustrezno", ponudbo posredujejo Zavodu RS za blagovne rezerve.
Ta je po Šestanovih besedah odgovoren tako za sklenitev pogodb in pogajanja o ceni kot za pregled kakovosti in količin dobavljene opreme. Civilna zaščita zato takšnega pregleda ne ponavlja, ko od zavoda avtomatično prevzame dobavljeno blago, ki ga skladišči in nato v skladu s potrebami razdeli po Sloveniji, je dejal Šestan. "Ko pride dobava in če je bila ponujena maska FFP2, pride pa kirurška maska, je to stvar prevzema in reklamacije," je dodal.
Težave pa se pojavljajo ravno v delu, kjer dobavljena oprema ne ustreza ponudbi oziroma naročilu. Pri tem je med težavami navedel neustrezno navedbo na embalaži ali pa da se kljub certifikatu v dokumentaciji pošiljke pojavijo artikli brez navedenih certifikatov na embalaži.
Nekaj podobnega se je očitno zgodilo tudi pri dobavi podjetja Public digital infrastructure Joca Pečečnika. Zavod za blagovne rezerve je namreč pri njem naročil zaščitne maske FFP2, podjetje pa je dobavilo navadne kirurške maske, ki so bile lažno označene kot FFP2. Šlo naj bi za napako pri dobavitelju.
Šestan je ob tem spomnil na reklamacije neustreznih zaščitnih oblačil, dobavljenih v dom starejših v Šmarju pri Jelšah ter v izolsko bolnišnico. Pa tudi tako imenovane maske, sešite iz papirnih prtičkov, ki so jih zavrnile nekatere občine. "Danes dobimo nazaj pošiljko 2500 mask iz psihiatrične bolnišnice Begunje, ki jih bomo zamenjali," je še dodal. Vse reklamirane izdelke so namreč po Šestanovih besedah vzeli nazaj v skladišče. "Ko bo postopek reklamacij zaključen, bomo robo, če bo ocenjena za ustrezno, dali nazaj v uporabo, če se bo izkazalo, da je neustrezna, pa bo šla verjetno v uničenje," je pojasnil.
Napovedal je sestanek z zavodom za blagovne rezerve na temo reševanja teh reklamacij, povedal pa je, da iščejo tudi dodatne strokovnjake za pregled ponudb, saj gredo te v stotine in imajo že kar nekaj nepregledanih.
Vladni govorec Jelko Kacin je danes na tiskovni konferenci napovedal, da bo vlada o konkretnih ukrepih za preprečevanje napak podala pojasnila v prihodnjih dneh, v LMŠ pa so napovedali ustanovitev preiskovalne komisije, ideji pa so naklonjene tudi druge stranke v opoziciji.
KOMENTARJI (356)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.