"Cepivo nam v tem trenutku ne daje tako velike zaščite, da bi se lahko vedli brezskrbno. Še vedno veljajo vsi ukrepi. Prosim, da se ukrepov res dosledno držite, saj na ta način razbremenjujemo zdravstveni sistem," je ob današnjem obisku Splošne bolnišnice Izola pozval direktor NIJZ Milan Krek.
Povedal je, da je namen obiska, da bi preverili, koliko so se zmožni v bolnišnicah upreti tretjemu valu, ki bi zahteval bistveno večjo obremenitev zdravstva. Po njegovih besedah je slovensko zdravstvo od marca v bistveno večjem pogonu kot ob normalnih okoliščinah: "Zdravstvenega kadra nam primanjkuje, zato nas skrbi, da bomo ob morebitnem tretjem valu zelo težko vsem nudili pomoč."
Ker je večina postelj namenjena bolnikom s covidom-19, marsikateri drugi bolniki v tem trenutku ne dobijo ustrezne zdravstvene oskrbe, je izpostavil prvi mož NIJZ: "Če se bomo vedli samozaščitniško, bomo zelo pripomogli k temu, da se bodo lahko postelje ponovno aktivirale za prvotne namene. Z ukrepi, ki jih imamo, želimo zmanjšati število zasedenih postelj. Te postelje želimo znova nameniti prvotnim namenom, s čimer bomo zmanjšali čakalne vrste. To bomo dosegli samo, če bomo vsi striktno upoštevali navodila," je pozval.
Pri tem je dodal, da "tudi če ljudem kakšen ukrep ni všeč, ga moramo sprejeti, ker imamo zdravstvo, kot ga imamo. Zdravstvo je tako, kolikor smo vsa leta vlagali vanj. Čez noč se stvari ne da spremeniti. V pomladnih in poletnih mesecih smo zelo veliko naredili, čeprav se sliši ravno obratno," je zagotovil.
Nadaljuje se cepljenje zdravstvenega osebja, v UKC Maribor zanimanje veliko
Kljub temu da so zdravstveni delavci zaščiteni z ustrezno opremo, jih vsak teden približno 600–700 oboli za covidom-19, je poudaril, da to predstavlja dodaten problem znotraj zdravstvenega sistema.
"S hitrimi testi želimo odkriti čim več asimptomatičnih okuženih in jih izolirati. To je pomemben korak naprej. V tem trenutku se po Sloveniji izvaja cepljenje. S prvimi odmerki smo cepili oskrbovance v DSO, saj smo s tem zaščitili najranljivejše. Cepljenje nadaljujemo pri zdravstvenemu osebju. V naslednjih tednih bomo dobivali približno 16.000 odmerkov na teden. V Evropski uniji se obetajo še najmanj štiri registracije cepiv. Naš namen in cilj je, da cepimo najmanj 1.200.000 ljudi, " je napovedal.
Ob tem se je še zahvalil zdravstvenim delavcem, da zdržijo te enormne napore, jim zaželel lepo leto in da bi se znižale obremenitve na zdravstvo. Zato je vse prebivalce Slovenije pozval, da se držijo ukrepov.
Iz UKC Maribor so sporočili, da je zanimanje za cepljenje proti covidu-19 v UKC Maribor veliko. Cepljenje bomo nadaljevali takoj, ko dobimo in pripravimo naslednjo pošiljko cepiva, so dodali.
V izolski bolnišnici so v sredo proti novemu koronavirusu cepili prvih 20 zaposlenih, v torek pričakujejo naslednjih 300 odmerkov cepiva, kolikor so jih na podlagi interesa zaposlenih naročili pri ministrstvu za zdravje, je povedal strokovni direktor bolnišnice Dušan Deisinger, poroča STA. Skupaj s približno 150 zaposlenimi, ki so že preboleli covid-19, se bodo tako v Splošni bolnišnici Izola, kjer je zaposlenih okoli 860 oseb, tudi približali 60-odstotni precepljenosti, je v današnji izjavi za medije ocenil Deisinger.
V Izoli so se organizirali tako, da bosta delali dve cepilni ekipi, s čimer naj bi cepili po 150 ljudi dnevno. Nihče od 20 sodelavcev, ki so se že cepili, pa za zdaj ni zaznal nobenih stranskih učinkov, je še pojasnil strokovni direktor, ki je napovedal, da se bo tudi sam cepil, tako kot večina zdravnikov v zavodu.
Sicer pa se epidemija covida-19 v obalni regiji po njegovih besedah umirja in ni večjega porasta primerov. Danes tako v Izoli zdravijo 28 bolnikov s covidom-19, od tega štiri na intenzivni negi, med katerimi trije potrebujejo ventilator oz. respirator.
KOMENTARJI (1474)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.