Kot danes poroča AFP, je za covidom-19 po svetu umrlo že najmanj 1.528.919 ljudi. Tudi podatki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) kažejo podobno. Kot je razvidno na spletni strani WHO, je doslej zaradi koronavirusne bolezni 19 potrjeno umrlo 1.523.583 ljudi po vsem svetu.
V ZDA je doslej umrlo že več kot 280.000 ljudi, sledijo Brazilija z več kot 140.000 umrlimi, Mehika z več kot 109.000 in Združeno kraljestvo z več kot 61.000 smrtnimi žrtvami covida. Obenem so v 220 državah potrdili skupno 65.870.030 okužb z novim koronavirusom.
Italijansko ministrstvo za zdravje pa je danes sporočilo, da je v Italiji doslej umrlo že več kot 60.000 ljudi, in sicer 60.078. Skupaj se je v tej državi potrjeno okužilo več kot 1,7 milijona ljudi, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Ob praznovanju zahvalnega dneva skok okužb
Ameriški zdravstveni uslužbenci so svarili pred skokom v številu okužb, potem ko so milijoni Američanov prejšnji konec tedna odpotovali na praznovanja zahvalnega dneva, čeprav so oblasti pozivale, naj tega ne storijo.
ZDA ostajajo država z največ primeri okužb in največ smrtnimi žrtvami covida-19 po svetu. V zadnjih dveh tednih dnevno število smrtnih žrtev v državi presega 2000, podobno kot spomladi na vrhuncu prvega vala epidemije.
Narašča tudi število hospitaliziranih covidnih bolnikov, posebej v najštevilčnejših zveznih državah: Kaliforniji, Floridi, New Yorku in Teksasu.
Skupaj so do zdaj v ZDA potrdili več kot 14,6 milijona okužb in več kot 281.000 smrti covidnih bolnikov.
V Rusiji znova črni rekordi
Medtem so v Rusiji v preteklem dnevu potrdili več kot 29.000 novih okužb z novim koronavirusom, kar je največ od izbruha pandemije. Obenem so zaznali 457 novih smrti zaradi covida-19. Skupno so v Rusiji potrdili že skoraj 2,5 milijona okužb, v zadnjih dneh pa število novih narašča rekordno hitro. Včeraj so tako z 29.039 potrjenimi primeri za približno 250 presegli rekord, postavljen dan prej.
Obenem so po podatkih ruskega kriznega centra za boj proti novemu koronavirusu včeraj našteli 457 smrti, povezanih s koronavirusno boleznijo 19, dan pred tem jih je bilo 508.
V Moskvi so v soboto začeli množično cepljenje proti covidu-19. Kot so sporočile tamkajšnje oblasti, so v ruski prestolnici odprli 70 centrov za cepljenje. Uporabljajo cepivo ruske izdelave Sputnik V., ki so ga registrirali že avgusta, še preden se je začela tretja faza kliničnega preizkušanja. Njegova učinkovitost naj bi bila 95-odstotna. Najprej se lahko cepijo tisti, ki delajo v zdravstvu, izobraževanju in socialnih službah. Delavci, ki so starejši od 60 let ali imajo kronične bolezni, se ne morejo udeležiti cepljenja. To velja tudi za ženske, ki so noseče ali dojijo. Kdaj bo cepivo na voljo širši javnosti, oblasti niso sporočile.
V Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) ob tem opozarjajo, da cepiva niso čudežno orožje v boju proti novemu koronavirusu. Kot je opozoril direktor WHO za izredne razmere Michael Ryan, bo cepljenje resda predstavljajo dodatno in zelo močno orodje, a samo po sebi ne bo prineslo konca pandemije.
Na Bavrskem strožje omejitve
Ker pandemija novega koronavirusa ne pojenja, čakajo prebivalce nemške zvezne dežele Bavarske strožje omejitve, je danes sporočil tamkajšnji ministrski predsednik Markus Söder. Del pouka bo odslej potekal na daljavo, ljudje bodo smeli zapuščati domove le z utemeljenim razlogom. Opustili so tudi smele načrte za sproščanje ukrepov pred prazniki.
Bavarska je med tistimi nemškimi zveznimi deželami, kjer beležijo največ novih okužb z novim koronavirusom. V zadnjih sedmih dneh so jih potrdili 175 na 100.000 prebivalcev. Najhuje je sicer na Saškem, kjer to število znaša 301, sledi Berlin s 182 novimi okužbami na 100.000 prebivalcev v tednu dni.
Kot je danes pojasnil Söder, so zato nujne strožje omejitve od dosedanjih. Te stopajo v veljavo v sredo. Za starejše učence od osmega razreda naprej bo pouk vse bolj tekel na daljavo - zaenkrat tako, da jih bodo razdelili v skupine, ki se bodo nato pri pouku izmenjevale ali v učilnicah ali za računalniškimi ekrani. Če oziroma kjer bo omenjeno sedemdnevno povprečje preseglo 200, bodo na pouk na daljavo prešli vsi učenci te starostne skupine.
Kraljica Elizabeta II. naj bi cepivo prejela v kratkem
Potem ko so v Združenem kraljestvu pretekli teden kot prva zahodna država za splošno uporabo odobrili cepivo proti koronavirusni bolezni 19, ki sta ga razvila ameriški Pfizer in nemški BioNTech, naj bi z njim že v kratkem, predvidoma v nekaj tednih, cepili britansko kraljico Elizabeto II.
94-letna monarhinja in njen 99-letni soprog princ Philip sta med prvimi v vrsti za novo cepivo zaradi svoje starosti in ne bosta deležna morebitnih posebnih ugodnosti, poroča britanski časnik Mail on Sunday, ki je – poleg nekaterih drugih britanskih medijev – objavil novico o skorajšnjem cepljenju kraljice. V Buckinghamski palači novice niso želeli uradno komentirati.
Elizabeta II. naj bi se za hitro cepljenje po poročanju medijev med drugim odločila zato, da bi tako "opogumila" in spodbudila ostale, da sledijo njenemu zgledu in se tudi sami cepijo. Britanske oblasti namreč skrbi, da bi utegnili vse glasnejši nasprotniki cepljenja – ne le proti covidu-19, ampak tudi drugih – prepričati številne Britance.
Po pisanju časnika Daily Mirror kraljica nikakor ni edina, ki želi s čimprejšnjim cepljenjem proti covidu-19 k temu spodbuditi svoje sodržavljane. Da se bodo cepili, takoj ko bo to mogoče, je namreč javno napovedalo že več znanih Britancev, med drugim komik Michael Palin iz skupine Monty Python in pevec Bob Geldof.
Cepljenje bodo na Otoku začeli že ta teden, potem ko je britanska agencija za zdravila in medicinske izdelke (MHRA) v sredo rekordno hitro prižgala zeleno luč zanj. Glavna kriterija pri odločanju o tem, koga bodo cepili najprej, bosta starost in ranljivost. Najprej bodo tako cepili stanovalce in zaposlene v domovih za starejše, nato pa vse starejše od 80 let ter najbolj izpostavljene zdravstvene delavce. Naslednji na vrsti bodo preostali starostniki in ljudje, ki so zaradi drugih bolezni izredno ranljivi.
V prvi fazi bosta podjetji Pfizer in BioNTech Združenemu kraljestvu dostavili 800.000 odmerkov cepiva od skupno 40 milijonov naročenih. Ker cepivo izdelujejo v tovarni v Belgiji, britanske oblasti pripravljajo načrt za dostavo cepiva, če bi se ta po skorajšnjem izteku prehodnega obdobja brexita 31. decembra in dokončnem izstopu države iz EU zapletla. Po sobotnem pisanju Independenta naj bi med drugim načrtovali prevoze z vojaškimi letali.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.