Trenutno je na Koroškem po podatkih za ponedeljek 185 aktivno okuženih z novim koronavirusom, kar predstavlja 0,262 odstotka prebivalstva regije. Primerljivo z drugimi regijami po tem deležu je pred Koroško samo Gorenjska z 0,266-odstotnim deležem aktivno okuženega prebivalstva, kažejo podatki Sledilnika za covid-19.
Koroški dom starostnikov v Črnečah, kjer so se s širjenjem okužb med stanovalci in zaposlenimi spopadali konec avgusta in v septembru, je nato nekaj dni bil celo brez sive cone v domu, saj za to ni bilo potrebe. V teh dneh pa se je okužba v domu ponovno pojavila, pri čemer po besedah direktorja doma Srečka Mlačnika vira okužbe ne poznajo.
Trenutno je v največjem domu starejših na Koroškem v Črnečah sedem okuženih stanovalcev, ki so v rdeči coni. Poleg dveh zaposlenih, ki sta prav tako potrjeno okužena, sta še dva zaposlena v karanteni, je povedal Mlačnik in dodal, da je situacija obvladljiva. V nedeljo so prvo okužbo potrdili tudi v slovenjgraški enoti Koroškega doma starostnikov. Skupno so v domu trenutno štirje okuženi stanovalci, med zaposlenimi pa ni potrjenih okužb, je dejal Mlačnik.
Medtem se zaostrujejo razmere v zdravstvenih ustanovah. V Splošni bolnišnici Slovenj Gradec, ki že dober teden dni sprejema tudi bolnike s covidom-19, so v ponedeljek na prisotnost novega koronavirusa testirali 41 vzorcev in potrdili tri nove okužbe.
Na oddelku, na katerem zdravijo bolnike s covidom-19, se je danes dopoldne zdravilo 13 bolnikov, v ponedeljek pa so sicer tri osebe odpustili, ena oseba pa je umrla, so danes sporočili iz bolnišnice.
Ob tem navajajo, da posamezne primere okužbe zaznavajo v različnih delih bolnišnice. Tako so v ponedeljek okužbo potrdili pri osebi, ki je prišla na naročen operativni poseg in je razvila simptome tekom sprejema v bolnišnico. Prav tako so bili seznanjeni z okužbo osebe, ki je bila v bolnišnici na izobraževanju. V povezavi s tem so preventivno testirali večje število zaposlenih in za zdaj okužb niso potrdili. Nekaj testiranj pa še poteka.
Bolnišnica je danes objavila tudi spremenjena navodila za paciente, ki prihajajo v bolnišnico na naročen sprejem. Med drugim jih prosijo, da se teden dni pred prihodom v bolnišnico preventivno samoizolirajo.
V Zdravstvenem domu Slovenj Gradec pa so v tem tednu "zaradi preventivnih ukrepov v povezavi z novim koronavirusom" ustavili delovanje zobozdravstvenih ambulant. Zaprte so štiri ambulante v Slovenj Gradcu in ena v Mislinji ter še tri zasebne zobne ambulante v Slovenj Gradcu. Kontakti, kam se lahko obrnejo bolniki z bolečinami, so navedeni na spletni strani zdravstvenega doma.
Razmere pa se stabilizirajo v CUDV Črna na Koroškem, kjer v zadnjih treh dneh niso zabeležili novih okužb. Po navedbah direktorice Dalje Pečovnik so vsi uporabniki v rdečih conah na CŠOD Mežica in v CUDV v dobrem zdravstvenem stanju. Nekateri so brez simptomov bolezni že 14 dni, število uporabnikov s svežo okužbo se je pričelo zmanjševati.
"Delo imamo dobro organizirano. Turnusi so v večini še 12-urni, vendar je zagotovljeno za redne dnevne in tedenske počitke zaposlenih. Prejeli smo tudi dodatno kadrovsko pomoč, ki nam veliko pomeni. Sedem usposobljenih sodelavcev, ki so pristopili z velikim entuziazmom in vnesli v naš kolektiv svežo energijo. S tem lahko zaposlene vsaj nekoliko razbremenimo. Veliko pa pri tem šteje tudi moralna podpora s strani sorodnih ustanov," je še pojasnila Pečovnikova.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.