Guverner najbolj prizadete države New York Andrew Cuomo poroča o naraščanju števila okužb, obenem pa tudi o nadaljevanju padanja števila smrtnih primerov. Cuomo poroča, da je v četrtek zaradi covida-19 umrlo 422 ljudi, v sredo pa 438. Število smrti počasi pada že več kot teden dni. Število okužb je v četrtek naraslo za 8130, kar je več kot v sredo in torek, dodaja.
Univerza Johns Hopkins poroča, da je v državi New York trenutno 263.500 okuženih z novim koronavirusom, zaradi koronavirusne bolezni 19 pa je umrlo 21.000 ljudi. V mestu New York je okuženih 146.000, mrtvih pa 16.388. Edina druga zvezna država, ki se po številu okužb približuje New Yorku, je New Jersey, kjer je število okužb danes narasle čez 100.000, zaradi covida-19 pa je umrlo 5400 ljudi. Nobena druga zvezna država ZDA doslej še ni presegla 50.000 okužb.
V Georgii in Oklahomi so se danes ponovno zagnali določeni posli, kot so frizerski saloni, pa saloni za manikuro, pedikuro, tetovaže in telovadnice. Ponekod je naval, ponekod pa so ljudje previdni in raje malce počakajo.
Predsednik ZDA Donald Trump je v Beli hiši podpisal nov zakon o gospodarski pomoči proti koronavirusu, ki ga je sinoči po senatu potrdil še predstavniški dom kongresa. Paket je vreden skoraj 500 milijard evrov, ki bodo šli večinoma za posojilna jamstva majhnim podjetjem.
V zakonu ni denarja za zvezne države, ki so v hudih finančnih težavah, ampak po veljavnem zveznem zakonu ne morejo razglasiti stečaja. Vodja republikanske večine v senatu Mitch McConnell noče dati denarja državam, ampak predlaga stečaje.
Ob tem je skupaj s Trumpom namigoval, da z denarjem ne znajo ravnati demokratski guvernerji. Cuomo se je zaradi tega razburil, pojasnil McConnellu, da mora najprej zvezni kongres sprejeti zakon, ki bo dovoljeval stečaje držav, obenem pa se mu zdi brezvestno, da bi morali sredi pandemije odpuščati zdravstveno osebje, reševalce, gasilce in policiste, ker zvezni kongres rešuje korporacije.
Cuomo je ponovil, da je delitev na demokratske in republikanske države popolna neumnost, ob tem pa pribil, da je doslej New York plačeval denar v zvezni proračun, iz katerega je McConnellov Kentucky doslej pridno prejemal sredstva. New York je sicer največji plačnik v zvezni proračun.
Ameriški Center za nadzor nad boleznimi (CDC) je na seznam simptomov za koronavirus dodal še šest dodatnih. Doslej je bila na seznamu vročina, kašelj in pomanjkanje sape. Raziskava v New Yorku je odkrila, da velika večina hospitaliziranih sploh ni imela vročine. Seznamu je CDC dodal mrzlico, tresenje, bolečine v mišicah, glavobol, boleče grlo ter izgubo okusa in vonja.
"Trump laže, ljudje umirajo"
Po ZDA ne potekajo le protesti Trumpovih privržencev proti ukrepom za zajezitev koronavirusa. Potekajo tudi protesti Trumpovih nasprotnikov, ki pred njegove hotele v New Yorku, Washingtonu in drugje odlagajo črne vreče v podobi vreč za trupla in napisi: "Trump laže, ljudje umirajo".
Kot vedno se bogatim v ZDA tudi v času koronavirusa godi drugače kot navadnim zemljanom. V izjemno premožnem predelu Hamptons na koncu Long Islanda si lahko privoščijo test za koronavirus po naročilu. Zdravniki v skafandrih opravijo test po 1000 dolarjev na osebo in do 5000 dolarjev na osebo pri starejših od 45 let.
Upad aktivnih primerov okužb v Italiji
Po vsej Italiji so danes zabeležili upad števila aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom. Iz statističnih podatkov je razvidno, da se zmanjšuje število bolnikov s simptomi covida-19. Upada tudi število obolelih brez simptomov, je na novinarski konferenci v Rimu povedal vodja italijanskega inštituta za javno zdravje Silvio Brusaferro. Povedal je še, da je trenutno največ okužb z novim koronavirusom v domovih za starejše, v krogu družine in med opravljanjem dela. Dejal je tudi, da se je aprila zvišalo število okuženih žensk.
Ob tem je Brusaferro opozoril, da pandemije v Italiji še ni konec, zato je še naprej treba dosledno upoštevati ukrepe za zajezitev bolezni.
Pristojne italijanske oblasti medtem nadaljujejo preiskavo zaradi okužb v domu za starejše v Lombardiji. Med drugim so uvedli novo preiskavo proti vodilnim v milanskem domu za starejše Pio Albergo Trivulzio, kjer je od začetka epidemije umrlo več kot 150 oskrbovancev. V tej ustanovi so domnevno prikrivali podatke o okuženih.
Zaskrbljujoče so tudi razmere v domu za starejše v kraju Mediglia blizu Milana, kjer je umrlo 69 od 150 oskrbovancev. Karabinjerji so to ustanovo danes preiskali, potem ko so sorodniki žrtev vložili ovadbo proti pristojnim.
Nemčija se pripravlja na ponovni zagon javnega življenja
Nemčija postopno odpravlja omejevalne ukrepe, znova se odpira javno življenje. A na drugi strani potekajo priprave na morebitni drugi val pandemije. Nemška kanclerka Angela Merkel je včeraj v nagovoru poslancem dejala, da je upad števila primerov zgolj vmesna faza, pandemija pa je šele na začetku. Razstavišče Messe v Berlinu tako počasi dobiva podobo bolnišnice, tudi s pomočjo nemških vojakov. V nekaj tednih bi ta prostor lahko sprejel do 1000 pacientov, poroča AFP.
Država je bila sicer ob začetku epidemije v boljšem položaju v primerjavi z nekaterimi evropskimi državami, saj je imela na voljo 33,9 postelje na intenzivni negi na 100.000 prebivalcev. Za primerjavo: Italija je imela 8,6 postelje na 100.000 prebivalcev, Francija pa 16,3. Kljub temu nemške oblasti trenutno namenjajo obsežna sredstva ter povečujejo število postelj na intenzivnih oddelkih, opremljenih z respiratorji. Kljub temu da je trenutno skorajda 13.000 od 32.000 postelj na nemških oddelkih za intenzivno nego prostih. A želijo biti pripravljeni.
Nemški virolog Christian Drosten prav tako opozarja, da bi se virus lahko znova vrnil: "V naslednjih tednih in mesecih se bo virus še naprej širil," je dejal za NDR in opozoril, da bi bil drugi val epidemije lahko nevaren, saj bi se lahko pojavil povsod istočasno. "Morda smo popolnoma zapravili našo začetno prednost."
"Nemčija je pripravljena na morebitni drugi val," pa zatrjuje Gerald Gass, predsednik nemškega združenja bolnišnic. "V prihodnjih mesecih nameravamo ohraniti 20 odstotkov postelj na intenzivni negi prostih. Želimo biti pripravljeni, da lahko v 72 urah izpraznimo še dodatnih 20 odstotkov ... Če pride do drugega vala," je dejal za AFP.
Strategija uradnega Berlina je vrnitev v normalno življenje korak za korakom, skupaj z obsežnim testiranjem prebivalstva. V javnem potniškem prometu je obvezno nošenje mask, v nekaterih zveznih deželah pa tudi v trgovinah.
Virus se hitro širi po Latinski Ameriki
V Latinski Ameriki se novi koronavirus pospešeno širi in terja vse več žrtev. Središči izbruha na tej celini sta postala Brazilija in Ekvador. V obeh državah ne izvajajo veliko testiranj, predvsem zaradi pomanjkanja testov. Številne smrtne žrtve še niso zajete v uradne številke, opozarjajo strokovnjaki. Mnogih, ki so umrli na svojih domovih ali v bolnišnicah, namreč niso testirali za covid-19.
"Še veliko huje bo. Dolge vrste bodo pred bolnišnicami, dolge vrste na pokopališčih. Naslednjih nekaj tednov bo zelo temačnih," je za Washington Post dejal Domingos Alves z Univerze Sao Paulo.
Brazilija je sicer v zadnjem dnevu uradno potrdila rekordnih več kot 400 smrtnih žrtev v enem dnevu. Koronavirusni bolezni 19 je v državi do četrtka uradno podleglo 3313 ljudi. Predsednik Jair Bolsonaro še naprej podcenjuje novi koronavirus in oporeka omejevanju javnega življenja. Medtem so bolnišnice v številnih zveznih državah že na robu svojih zmogljivosti.
Iz Ekvadorja in Peruja medtem poročajo o porastu števila okuženih. V Ekvadorju se je po odpravi blokade pri testiranju število okuženih v četrtek skoraj podvojilo na 22.000. Pred tem so poročali o okoli 12.000 okuženih in 560 mrtvih. Po nekaterih ocenah je covidu-19 verjetno podleglo še 1028 oseb, ki jih še niso testirali. Z novimi številkami je Ekvador druga najhuje prizadeta država v Latinski Ameriki za Brazilijo.
V Peruju so v devetih dneh podvojili število okužb, kar pomeni, da se novi koronavirus hitro širi. Doslej so potrdili 20.914 primerov okužb, umrlo pa je 572 ljudi. Perujski predsednik Martin Vizcarra je zaradi zaostritve razmer podaljšal karanteno do 10. maja. Vrhunec izbruha sicer pričakujejo v prihodnjem tednu.
V Mehiki je medtem število mrtvih preseglo 1000. Po podatkih ministrstva za zdravje je koronavirusni bolezni 19 podleglo 1069 ljudi, 11.633 pa jih je okuženih. V državi pričakujejo, da bodo vrhunec dosegli v drugem tednu maja. Čeprav je bila vlada sprva zadržana glede ukrepov, so v državi zaprli šole ter druge nenujne obrate in storitve in ljudem svetovali, naj ostanejo doma.
V Španiji v četrtek najmanj žrtev covida-19 v zadnjem mesecu
V Španiji je za covidom-19 v zadnjih 24 urah umrlo 367 ljudi, kar je najmanj v zadnjem mesecu dni, je sporočilo špansko ministrstvo za zdravje. Skupno je ta bolezen v Španiji zahtevala 22.524 življenj.
Španija je tretja najbolj prizadeta država v pandemiji koronavirusne bolezni 19, za ZDA in Italijo. Doslej so zabeležili 219.764 primerov okužbe, od tega 2796 v zadnjem dnevu. Od četrtka je ozdravelo 3105 bolnikov.
"To je prvič od izbruha epidemije, da je število ozdravelih višje od števila na novo okuženih," je dejal predstavnik španskih zdravstvenih oblasti Fernando Simon, ki je ocenil, da gre za dobro novico.
Japonska: bolnišnice v prestolnici preplavljene s pacienti
Da je morebitni drugi val verjeten, kažejo tudi izkušnje nekaterih azijskih držav, ki so sprva veljale za zgodbe o uspehu pri zajezitvi širjenja koronavirusa brez strogih ukrepov. Sedaj pa so prisiljene zaostrovati omejevalne ukrepe, saj doživljajo porast števila okuženih. Med njimi je tudi Japonska, kjer so bolnišnice preplavljene s pacienti.
V februarju in marcu so japonske oblasti uspele zajeziti večje izbruhe epidemije na posameznih območjih. A predvsem v prestolnici se v tem mesecu povečuje število obolelih, skupaj jih je že več kot 3500. Zdravniki v Tokiu pravijo, da izredne razmere, ki so bile razglašene pred dvema tednoma, niso uspele zaustaviti širjenja virusa. Zdravstveni sistem pa je tako sedaj preobremenjen, poroča BBC.
"Veliko pacientov v bolnišnici je v 40. ali 50. letih. Zaradi okužbe s koronavirusom so zelo bolni," je za BBC dejal zdravnik Shigeki Fujitani iz bolnišnice St. Marianna v mestu Kawasaki. Dodaja, da ko se obolelemu stanju poslabša, mora ostati v bolnišnici dva do tri tedne. "Zdravniško osebje je pod močnim stresom. Skrbijo za paciente, a kljub zaščitni opremi obstaja možnost okužbe." Zaščitne opreme pa tudi na Japonskem primanjkuje. "Delo je izjemno stresno."
Pompeo: Kitajska morda za novi koronavirus vedela že novembra
Ameriški zunanji minister Mike Pompeo je v četrtek Kitajsko obtožil, da je morda za novi koronavirus vedela že novembra. Gre za nadaljevanje ameriških obtožb, da je Kitajska prepozno ukrepala za zajezitev virusa.
"Spomnili se boste, da je Kitajska za prve primere tega virusa vedela že novembra, zagotovo pa do sredine decembra," je Pompeo dejal v intervjuju s konservativnim radijskim voditeljem Larryjem O'Connorjem. "O tem so pozno obvestili preostali svet, vključno s Svetovno zdravstveno organizacijo."
Pompeo je poudaril, da si še naprej prizadevajo, da bi od Kitajske dobili še več informacij, vključno z originalnim vzorcem virusa SARS-CoV-2 iz žarišča pandemije v kitajskem Vuhanu. Vprašanje transparentnosti je pomembno, in to ne samo za razumevanje, kaj se je dogajalo novembra, decembra in januarja, ampak tudi za danes, je dodal. "Še vedno vpliva na številna življenje v ZDA, pa tudi po svetu," je izpostavil.
Kitajska je sprva strogo varovala informacije o novem koronavirusu. 31. decembra je prvič uradno priznala, da imajo v Vuhanu skrivnostne primere pljučnice.
Svetovna zdravstvena organizacija je javnost o tem prvič obvestila 4. januarja prek Twitterja, naslednji dan pa je z vsemi državami članicami delila "podrobne informacije", je zagotovil direktor za izredne razmere pri WHO Michael Ryan.
Trumpova administracij tako Kitajsko kot WHO krivi, da nista pravočasno zaustavili širjenja novega koronavirusa, ki je po podatkih ameriške univerze Johnsa Hopkinsa po svetu zahteval že več kot 190.000 smrtnih žrtev.
Kritiki Trumpu očitajo, da želi s tem zgolj odvrniti pozornost od svojega odziva na koronavirus, za katerega je januarja trdil, da ga ima popolnoma pod nadzorom. Doslej pa je v ZDA zahteval že skoraj 50.000 smrtnih žrtev.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.