Quebec, ki je zabeležil največje število smrti zaradi covida v Kanadi, se trenutno spopada s porastom novih primerov okužbe. V torek je premier Francois Legault napovedal, da bodo prvi v državi, ki bodo finančno kaznovali necepljene. Višina prispevka še ni določena, je dejal. Le približno 12,8 odstotka prebivalcev Quebeca ni cepljenih, vendar ti predstavljajo skoraj polovico vseh hospitaliziranih. Premier je še izpostavil, da se bolnišnice v Montrealu, največjem mestu v provinci, približujejo 100-odstotni zmogljivosti in da so že začeli omejevati drugo oskrbo, ki ni povezana z novim koronavirusom.
Po uradnih podatkih se je do 1. januarja nekaj več kot 85 odstotkov prebivalcev Quebeca cepilo vsaj z enim odmerkom cepiva proti covidu-19. V Quebecu je razglašena tudi policijska ura, ki velja od 22. do 5. ure.
Tam so do sedaj zabeležili 12.028 smrti, v zadnjih 24 urah 62. V torek so iz Quebeca poročali o 8710 novih okužbah. Trenutno je v bolnišnicah 2742 bolnikov s covidom, od tega 244 na intenzivni terapiji.
Quebec pa ni edini, ki želi naložiti denarno kazen tistim, ki se ne želijo cepiti. Od konca tega meseca bodo morali Grki, starejši od 60 let, plačati 100 evrov kazni za vsak mesec, ko ne bodo cepljeni. Singapur pa od pacientov, ki jih obravnavajo ali hospitalizirajo zaradi covida-19, zahteva, da sami plačajo zdravstvene storitve, če niso cepljeni.
Rekordne številke po Evropi
V Nemčiji so v zadnjih 24 urah potrdili več kot 80.000 novih okužb z novim koronavirusom, kar je nov dnevni rekord. Po podatkih Inštituta Roberta Kocha so v torek zabeležili skupno 80.430 novih primerov in 384 smrti. Tudi Norveška je zabeležila nov dnevni rekord z 9.622 okužbami v zadnjem dnevu. To je 3000 več primerov kot povprečno v prejšnjih sedmih dneh.
Tudi Avstrija se je danes pridružila številnim evropskim državam, ki beležijo rekordno število novih primerov okužbe z novim koronavirusom. V državi so v zadnjih 24 urah zabeležili 17.006 okužb, kar je skoraj dvakrat toliko, kot so jih zabeležili pred tednom dni.
Kljub rekordnemu številu okužb stanje v bolnišnicah v državi ostaja stabilno. Število hospitaliziranih bolnikov in bolnikov, ki potrebujejo intenzivno nego, se je v državi celo nekoliko zmanjšalo. V bolnišnicah je 909 covidnih bolnikov, od tega 242 na intenzivni negi. O večini primerov poročajo iz dežel Salzburg, Tirolska in Dunaj. Prejšnji dnevni rekord je Avstrija dosegla 19. novembra lani, ko so zabeležili 15.800 primerov okužbe z novim koronavirusom.
Stroka medtem napoveduje, da bo v prihodnjih dneh število novih okužb v Avstriji še naraslo. 20.000 novih okužb v enem dnevu bi lahko presegli že v začetku prihodnjega tedna, to pa se bo skoraj zagotovo zgodilo prihodnjo sredo. Takrat bi lahko imeli že celo 24.000 okužb v enem dnevu, v najslabšem primeru pa 32.000. Pred enim tednom so strokovnjaki napovedali, da bodo danes zagotovo potrdili več kot 10.000 novih okužb v enem dnevu. 17.000 novih okužb, kolikor so jih zabeležili, je predvideval najslabši scenarij.
V Avstriji veljajo od torka strožja pravila za zajezitev pandemije. Med drugim je do najmanj 20. januarja tudi na prostem obvezna uporaba zaščitnih mask FFP2, če ni mogoče vzdrževati medsebojne razdalje vsaj dveh metrov. Izjema so osebe iz istega gospodinjstva in tesni sorodniki ter okoliščine, v katerih se pravilo o minimalni razdalji krši le za krajši čas, npr. pri srečanju z nekom med hojo po pločniku.
Svetovna zdravstvena organizacija pa je izdala opozorilo, da bo polovica Evropejcev v naslednjih šestih do osmih tednih zbolela za različico omikron. Napoved je sledila po tem, ko so v prvem tednu leta 2022 iz vse Evrope poročali o sedmih milijonih novih primerov. Število okužb se je v dveh tednih več kot podvojilo.
Hans Kluge iz WHO-ja je navajal izsledke inštituta za zdravstvene meritve in vrednotenje s sedežem v Seattlu, ki napoveduje, da bo "več kot 50 odstotkov prebivalstva v regiji v naslednjih šestih do osmih tednih okuženih z omikronom". Dejal je, da so evropske in srednjeazijske države ostale pod "močnim pritiskom".
Nedavne študije so sicer pokazale, da je težek potek bolezni pri omikronu manj verjeten v primerjavi s prejšnjimi različicami novega koronavirusa, vendar je nova različica bolj nalezljiva in lahko okuži več ljudi, tudi cepljene.
Putin: Rusija ima nekaj tednov, da se pripravi na omikron
Predsednik Vladimir Putin je danes dejal, da ima Rusija nekaj tednov časa, da se pripravi na nov val okužb s koronavirusom, ki ga v Evropi povzroča nova različica omikron. "Vidimo, kaj se dogaja v svetu," je danes dejal Putin na srečanju z ministri. "Za priprave imamo vsaj nekaj tednov," je povedal. Regionalni in zvezni organi bi morali skupaj s podjetji sprejeti ukrepe za omejitev vpliva nove različice, je dodal.
Putin je poudaril še, da se je država znašla v izjemno težkem položaju. Premierja Mihaila Mišustina je pozval, naj poveča cepljenje z ruskim cepivom Sputnik-V, ki je po besedah predsednika "morda učinkovitejše" od drugih cepiv, ki se uporabljajo po svetu.
Rusija je do zdaj v Evropi zabeležila največ primerov smrti zaradi covida-19. Ruski statistični urad je decembra sporočil, da je samo novembra zaradi koronavirusa v državi umrlo približno 87.000 ljudi, v državi pa naj bi po njihovih podatkih skupno umrlo 600.000 ljudi, kar je skoraj enkrat več od uradne številke, ki jo navaja vladna spletna stran. Prebivalci Rusije so do cepiva proti covidu-19 zelo skeptični. Čeprav je že več mesecev brezplačno na voljo več domačih cepiv, se je po podatkih vlade cepila manj kot polovica od 146 milijonov prebivalcev. Rusija po strogem zaprtju javnega življenja v državi ob začetku pandemije kasneje ni sprejemala obsežnejših ukrepov za zajezitev virusa. Za zaostritev ukrepov se ni odločila kljub naraščajočemu številu okužb z novim koronavirusom.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.