Stroka opozarja, da čeprav se nakazuje trend, da so ukrepi prijeli, še zdaleč nismo iz najhujšega, saj je problematično naraščanje bolnikov, ki potrebujejo zdravljenje v bolnišnici.
Iz UKC Ljubljana sporočajo, da so v 24 urah so sprejeli 21 novih covid pacientov. Tam se zdravi 209 bolnikov, kar je skoraj dvakrat toliko, kot jih je bilo na vrhu prvega vala v vseh bolnišnicah hkrati, so zapisali. Tam so danes dozdajšnjim mestom dodali klinični oddelek za gastroenterologijo. Ta se je pridružil mestom na infekcijski, ortopedski, stari in novi pediatrični kliniki ter v bolnici Petra Držaja.
Generalni direktor UKC Ljubljana Janez Poklukar je danes povedal, da aktivno pripravljajo tudi nove lokacije, tako da zdaj intenzivno potekajo dela na teh deloviščih. Uspešno pa dela napredujejo tudi tam, kjer pripravljalo več postelj s centralnim nadzorom, tako da bodo lahko tudi v primeru neslutenih razsežnosti epidemije lahko poskrbeli za bolnike, je dejal v izjavi, ki so jo poslali iz UKC Ljubljana.
Slovenski vojski in Slovenskim železnicam pa se je zahvalil, saj so z njihovo pomočjo v soboto v nekaj urah premestili rentgensko napravo iz bolnišnice Role 2 pred infekcijsko kliniko, kjer že potekajo inštalacijska dela. Tako računajo, da bodo že v ponedeljek začeli delati s to rentgensko napravo in omogočili bolj varno obravnavo bolnikov na infekcijski kliniki.
Iz UKC Maribor so sporočili, da odslej deluje posebna številka za svojce bolnikov na intenzivni enoti covid. Kot prosijo, naj svojci najprej pošljejo SMS in jih bodo poklicali nazaj.
Zabeležili smo 1342 novih okužb
V soboto smo v Sloveniji zabeležili novih 1342 okužb s koronavirusom in 25 smrtnih žrtev. V bolnišnice so sprejeli dodatnih 95 oseb (skupno 821), na intenzivno nego pa devet oseb (skupno 131). Iz bolnišnic so odpustili 34 oseb, kažejo podatki covid sledilnika. Število opravljenih testov je bilo 4.807, kar pomeni, da je delež pozitivnih testov 27,92. Po zadnjih podatkih Sledilnika za covid-19 je v državi trenutno skupno 22.501 oseb z aktivno okužbo. Pojavnost okužb na 100.000 prebivalcev v 14 dneh je pri 1074. Doslej je bilo v Sloveniji potrjenih 35.649 primerov okužb, umrlo je 363 bolnikov s covidom-19.
Katere občine imajo največ novih primerov?
Po podatkih Jelka Kacina so v Kranju odkrili 63 okužb, na Jesenicah 25, v Radovljici 21, v Cerkljah na Gorenjskem pa 11. Izpostavil je še Kamnik z 38 okužbami, Domžale z 28, Komendo z 11, Slovensko Bistrico z 28, Grosuplje s 23, Velenje z 22 ter Ilirsko Bistrico z 18 okužbami. V Ljubljani so, kot je sporočil Kacin, potrdili 215 okužb, v Mariboru pa 10.
Stanje v domovih za starejše
Na severnem Primorskem je bilo v soboto potrjenih 65 okužb z novim koronavirusom, najbolj na udaru pa so domovi starejših, je sporočil regijski štab civilne zaščite. V enoti Petrovo Brdo je okužena večina stanovalcev, število okuženih pa raste tudi v Domu upokojencev v Podsabotinu in v domu v Renčah, kjer poteka institucionalno varstvo starejših.
V enoti doma upokojencev Petrovo Brdo v tolminski občini je stanje, kot opozarja regijski štab, zelo resno, saj je okužena velika večina od 93 stanovalcev. Na udaru pa so tudi zaposleni, saj se okužbe vrstijo tudi pri njih.
"In ker gre na Petrovem Brdu za posebno enoto Doma upokojencev Podbrdo, saj varstvo zagotavljajo odraslim osebam s posebnimi potrebami in ne le starostnikom, je položaj še zahtevnejši. Vodstvo doma je tudi v stalnem stiku z tolminskim zdravstvenim domom, tolminsko občino in tamkajšnjim štabom civilne zaščite," so zapisali.
Okužbe se po potrjenem prvem primeru v četrtek širijo tudi v domu v Renčah. Po zadnjem testiranju je pozitivnih 10 stanovalcev in osem zaposlenih. Vsi so že bili in ostajajo v samoizolaciji.
Vse več okužb pa je tudi v enoti novogoriškega Doma upokojencev v Podsabotinu. V soboto so namreč potrdili še štiri nove primere pri oskrbovancih in eno pri zaposlenih. Skupno je tako v tej enoti potrjenih 11 okužb (devet med oskrbovanci in dva med zaposlenimi). V centralni enoti v Novi Gorici pa je bil zabeležen še en primer, tako da je skupno število okuženih pet, in sicer štirje starostniki in en zaposleni.
Izogibajte se obiska grobov in druženja s sorodniki
Današnji dan spomina na mrtve bo potekal brez množičnih obiskov grobov in tradicionalnega druženja. Ukrepi za zajezitev epidemije covida-19 namreč, razen izjem, prepovedujejo zbiranje nad šest oseb in prehajanje med občinami.
Študentski domovi tudi ta teden ostajajo zaprti, študentje znova opozorili na stiske
Tudi v prihodnjem tednu bodo študentski domovi delovali v omejenem obsegu. V njih bodo še zmeraj lahko ostale študentske družine, študentje s stalnim prebivališčem v domu, študentje iz tujine in študentje, ki v epidemiji opravljajo pomembne naloge. A so po prvem tednu študentje znova opozorili, da so nekatere skupine študentov spregledane.
V študentskih svetih stanovalcev v študentskih domovih v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem ter v Študentski organizaciji Slovenije in društvu stanovalcev študentskih domov Maribor opozarjajo, da so iz izjem nekatere skupine študentov izključene. V javnem pismu so poudarili, da so zapostavili skupine študentov, ki sedaj nimajo možnosti za kvaliteten študij ali bivanje.
Stiske, v katerih so se znašli študentje, so anonimno opisali tudi nekateri posamezniki. Študentka, ki živi v bližini meje s Hrvaško, je denimo izpostavila, da na domačem naslovu nima interneta, tudi telefonski signal je slab, na magisteriju pa ima v zimskem semestru večino tedna predavanja prek aplikacije Zoom. Spet drugi študent je opozoril, da domači kažejo znake okužbe s koronavirusom in da se tja ne namerava vrniti, dokler ne dobijo rezultatov testa oz. dokler covida-19 ne prebolijo.
Precej študentov je izpostavilo, da imajo v kraju študija delo, nekateri pa pri delodajalcu tudi opravljajo raziskave za zaključno nalogo. Nekaj študentov je navedlo, da se k domačim nimajo možnosti vrniti zaradi družinskih okoliščin oz. alkoholizma v družini.
Navedene skupine po navedbah podpisnikov javnega pisma predstavljajo manjšino. Poudarili so še, da v domovih veljajo poostreni hišni redi, ki jih upoštevajo, in da se v domovih okužba ne širi.
Spet delujejo nekatere dejavnosti
Spet sicer delujejo nekatere dejavnosti, vlada je, kot smo poročali včeraj, določila nove izjeme.
Vlada je med izjeme v odloku o začasni prepovedi, ki je namenjena zamejitvi širjenja novega koronavirusa, v petek dodala gradbena, vzdrževalna in montažna dela, pri izvajanju katerih je zagotovljeno, da prihaja do minimalnega možnega stika s potrošniki. Med izjemami so po novem tudi storitve, ki se opravljajo na prostem in pri katerih se lahko zagotovi, da prihaja do minimalnega možnega stika, kot so vrtnarske storitve. Prav tako lahko spet delujejo knjižnice.
Zdravstvo dela s polno paro, da zagotavlja dovolj postelj in dovolj delavcev
Posteljo, navadno ali intenzivno, za zdaj dobi vsak bolnik, ki jo potrebuje, a zaradi velikega priliva bolnikov številni pred sprejemom več ur čakajo na urgenci, nekatere pa vozijo tudi v bolnišnice na drugem koncu države.
Virus se je ponovil pri dveh Slovencih
Pri dveh Slovencih, ki sta koronavirus prebolela že v prvem valu epidemije, se je okužba ponovila. Kar smo doslej brali le v tuji literaturi, so zdaj potrdili tudi pri nas. Kot je za 24UR potrdil direktor NIJZ Milan Krek, sta se imeni dveh oseb, ki sta okužbo preboleli že v prvem valu, znova pojavili med pozitivnimi osebami. Starost oseb, potek bolezni in druge podrobnosti pa so še v fazi epidemiološke preiskave.
Dr. Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja pojasnuje, da to nakazuje na to, kar vidimo iz laboratorijskih podatkov, in sicer da koncentracija protiteles sčasoma upade. To naj se bi zgodilo nekje po treh mesecih, predvsem pa pri tistih, ki so preboleli zelo blago obliko okužbe.
KOMENTARJI (1341)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.