V Indiji so potrdili skoraj 380 tisoč novih okužb, umrlo je več kot 3.600 ljudi, kar je največ od začetka pandemije. "Zapustite Indijo," so svoje državljane že pozvale Združene države Amerike. Ljudje umirajo pred prenapolnjenimi bolnišnicami, kisika za zdravljenje bolnikov pa sproti zmanjkuje.
"Slovenci so iz Indije odšli že v prvem valu, večina se jih tudi ni vračala," je dejal Marjan Cencen, slovenski veleposlanik v Indiji, in dodal, da je v Indiji sicer trenutno okoli 60 Slovencev, ki tam stalno živijo in so se odločili, da bodo tudi ostali. "Dva od teh pa sta še na poti, en pride danes, drugi pa čez tri dni, tako da na srečo nimamo primerov ljudi, ki bi želeli oditi iz Indije," je dodal.
Sicer v Indiji preživljajo drugi teden zaprtja javnega življenja, a tokrat v nekoliko blažji obliki kot prvič, je pojasnil Cencen. "Določeni deli javnega prometa delujejo, sicer pa so ulice bolj ali manj prazne. Ljudje ostajajo doma, ker se virus izjemo hitro širi, zato se skušajo izogniti vsem nepotrebnim stikom," je dejal.
Kot že omenjeno, v Indiji hudo primanjkuje kisika, a kot pojasnjuje Cencen, se ocene glede tega, kako se je Indija pripravila na val okužb, razlikujejo. "Dejstvo je, da je nova različica virusa veliko nevarnejša in da se hitreje širi. Res je, da je Indija skušala sprostiti predvsem gospodarski del države," pravi in dodaja, da so se ljudje navadili živeti z virusom, tako da je bilo ob nekaterih verskih praznikih tudi več druženja.
Kljub slabi situaciji med ljudmi velika solidarnost
"Situacija je izjemno slaba. Od sredine aprila ni bilo nekih večjih sprememb. Zdaj pa imamo čez 370 tisoč novookuženih," pravi in razlaga, da v New Delhiju bolnišnic zmanjkuje, zato so angažirali tudi nekatere hotele in opremili železniške vagone. "Največji problem v bolnišnicah je to, da ni primernih postelj in kisika, primanjkuje pa tudi nekaterih zdravil," je dodal.
Kljub temu pa si po Cencenovih besedah ljudje zelo pomagajo, med drugim se medsebojno obveščajo po družbenih omrežjih. "Čutiti je veliko solidarnost, kljub temu da so v izjemno težkih okoliščinah," je dodal. V trenutni situaciji pa je ključna tudi mednarodna pomoč. "Določenim državam je pomoč že uspelo poslati. Prvi zabojniki s kisikom so iz Singapurja prišli že ob koncu tedna. Prišle so tudi pošiljke z Bližnjega vzhoda," je dejal in dodal, da je na poti tudi pomoč iz Evrope.
"V taki situaciji je vse treba narediti čim prej. Pomembno je, da se države uskladijo," je povedal. Kot je razložil, EU sama koordinira dostavo in pokriva do 75 odstotkov stroškov transporta. Določene države medtem pomoč dostavljajo neposredno, same. "Mislim, da se že bližamo številki 30. Je pa res, da je vsaka najmanjša pomoč pomembna," je dejal.
Indijski državljani in politiki natančno spremljajo, kako druge države izkazujejo solidarnost. "Indija je v lanskem prvem valu v tujino pošiljala različne farmacevtske sestavine, ki jih je tudi sama sicer potrebovala, a ne tako nujno. Zato je nekako normalno, da se zdaj solidarnost pričakuje tudi z druge strani," je dejal.
Zaradi situacije je največja proizvajalka na svetu prekinila pošiljanje cepiv
Indija je največja proizvajalka cepiv na svetu. Večino so do zdaj izdelovali za pobudo Covax, ki pošilja cepiva v najrevnejše države. "Do prejšnjega tedna so cepiva pošiljali v Covax, pa tudi sosednjim državam in drugim državam po svetu. V trenutni situaciji pa se je pošiljanje prekinilo. A ne zato, ker Indija ne bi želela pošiljati cepiv, ampak tudi zato, ker je nastala težava s sestavinami," je dejal.
Ob koncu tedna sta se slišala svetovalca za nacionalno varnost ZDA in Indije. ZDA so se odločile, da bodo poslale del sestavin, potrebnih za cepivo Covishield, ki ga proizvaja AstraZeneca. "Indija ima tudi svoje cepivo, ki ga proizvaja Bharat Biotech. Danes je prišlo do pomembnega koraka med dvema zelo konkurenčnima podjetjema, Serum Insitute of India in Bharat Biotech, ker je Serum Institute obljubil, da bo začel proizvajati cepiva, in sicer Bharat Biotechovo cepivo Covaxin," je dejal.
"Seveda pa cepiva v trenutni situaciji ni dovolj," je še dejal. Indija je s 1. majem začela načrt cepljenja prebivalstva od 17. do 44. leta, je dejal in dodal, da se je preko aplikacije prijavilo zelo veliko število ljudi. "Trenutno naj bi Indija precepila okrog 150 milijonov ljudi, kar je glede na število prebivalstva še vedno precej nizko število," je sklenil. Indija ima sicer več kot 1,3 milijarde prebivalcev.
KOMENTARJI (216)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.