Britanski zunanji minister Dominic Raab je povedal, da so v državi zabeležili 693 novih smrti, kar pomeni, da so s skupno 29.427 umrlimi postali država z največ žrtvami zaradi covida-19 v Evropi in prehiteli Italijo. Največ smrtnih žrtev beležijo v ZDA, in sicer kar 69.079. Raab je dejal, da v državi sicer še vedno opažajo sploščevanje krivulje, ob tem pa dejal, da naslednja faza ne bo lahka, saj se bo treba navaditi na 'novo normalnost'.
Virus v Franciji že 27. decembra lani
Pacient, ki so mu 27. decembra lani diagnosticirali pljučnico, je imel v resnici novi koronavirus, je za francoske medije potrdil zdravnik Yves Cohen. Bris, ki so ga takrat vzeli v bolnišnici v bližini Pariza, so namreč ponovno testirali – bil je pozitiven za covid-19. Gre za 42-letnega moškega, ki si je popolnoma opomogel. Kje bi se lahko okužil, ne ve, saj zatrjuje, da ni bil na nobenem izmed prizadetih območij.
42-letnik je bil rojen v Alžiriji, že vrsto let pa je živel v Franciji. Nazadnje je v Alžirijo potoval avgusta 2019. Sedaj preiskujejo, ali gre morda za "pacienta nič" v Franciji. Raziskovalci sicer pravijo, da pomanjkanje povezave s Kitajsko in nedavnih potovanj nakazuje na to, da se je virus že širil med francoskim prebivalstvom konec decembra 2019.
Cohen je sicer ponovno testiral 14 vzorcev pacientov s simptomi, podobnimi gripi, iz decembra in januarja. Izmed 14 je bil pozitiven le eden. "Testirali smo ga še dvakrat, da bi se prepričali, da ne gre za napako. Še dvakrat so bili rezultati pozitivni."
To pa pomeni, da je novi virus prišel v Francijo mesec dni prej, kot so do zdaj domnevali. Do zdaj so uradni podatki namreč kazali, da so prve tri primere okužbe s koronavirusom v Franciji potrdili 24. januarja. Izmed treh primerov sta dve osebi pripotovali iz Vuhana, epicentra izbruha, tretja oseba pa je bila ožji družinski član.
V ZDA spet višje projekcije smrti zaradi odpiranja gospodarstva
Zaradi postopnega odpiranja države ter odpravljanja omejevalnih ukrepov Univerza Washington ocenjuje, da bo do začetka avgusta zaradi covida-19 umrlo 135.000 Američanov, kar je skoraj dvakrat več od ocene iz aprila.
New York Times je medtem razkril notranje projekcije vlade predsednika ZDA Donalda Trumpa na podlagi podatkov Centra za nadzor nad boleznimi (CDC) in Zvezne agencije za posredovanje v nesrečah (Fema), da se bo število okužb na dan do konca meseca z zdajšnjih okrog 25.000 povečalo na okrog 200.000, število smrtnih primerov pa podvojilo na okrog 3000. Bela hiša za zdaj zanika, da bi bil to njen dokument.
V ZDA je po podatkih univerze Johns Hopkins do sinoči število okuženih s koronavirusom naraslo na 1,18 milijona, za covidom-19 pa je do sinoči umrlo skoraj 69.000 ljudi. V najbolj prizadeti državi New York se zadeve umirjajo, saj je v nedeljo za covidom-19 umrlo 226 ljudi. Na višku pandemije v začetku aprila pa jih je umiralo po 800.
Newyorški guverner Andrew Cuomo je v ponedeljek dejal, da bodo državo odpirali počasi v štirih fazah, in to najprej tam, kjer ni toliko okužb, kot so redko poseljena okrožja na severu države. Uvodoma bodo lahko šli nazaj na delo po pisarnah, v prodaji na drobno, nepremičninskih podjetjih, potem v restavracijah in hotelih, gledališča pa bodo na vrsti zadnja. V New Yorku je bilo do sinoči 319.000 okuženih in 25.000 mrtvih.
Florida, kjer se je do zdaj okužilo 37.000 ljudi, umrlo pa 1400, je začela odpirati prodajalne in restavracije ob upoštevanju 25-odstotne zasedenosti kapacitet, šole, kinodvorane, bari in telovadnice pa ostajajo zaprte. V ponedeljek se je odprla plaža v mestu Clearwater, vendar je odpiranje plaž v rokah lokalnih oblasti. Miami Beach na primer ostaja zaprt.
WHO od Bele hiše ni prejela dokazov, da je virus prišel iz laboratorija v Vuhanu
Svetovna zdravstvena organizacija je v ponedeljek dejala, da uradni Washington ni zagotovil nobenih dokazov, ki bi potrjevali teorijo, da je novi koronavirus prišel iz laboratorija v Vuhanu, piše AFP. Da o tej teoriji obstaja "veliko dokazov", je sicer pred dnevi dejal ameriški državni sekretar Mike Pompeo, besede je podprl tudi predsednik Trump.
Znanstveniki so si sicer zedinjeni, da je virus preskočil z živali na človeka, tudi ameriške obveščevalne agencije zatrjujejo, da po njihovih podatkih virus ni bil človeško ustvarjen ali gensko spremenjen.
Direktor Nacionalnega inštituta za zdravje Anthony Fauci je v intervjuju za National Geographic dejal: "Če pogledamo evolucijo virusa pri netopirjih, se znanstveni dokazi zelo, zelo trdno nagibajo k temu, da virus ni mogel biti umetno ustvarjen. Vse močno nakazuje na to, da se je razvil v naravi ter preskočil med vrstami."
Na Novi Zelandiji medtem že drugi dan zapored niso zabeležili novega primera okužbe s koronavirusom. Premierka Jacinda Ardern pa je medtem po poročanju BBC dejala, da država še dolgo ne bo odprla svojih meja s svetom. Potovanja med Novo Zelandijo in Avstralijo pa bi lahko omogočili že prej. Z avstralsko vlado je Ardernova razpravljala o "neke vrste mehurčku med nami, varnem območju potovanja".
Nova Zelandija sicer velja za eno uspešnejših držav pri spopadanju s pandemijo. Turizem je ena največjih novozelandskih industrij, saj zaposluje skoraj deset odstotkov delovne sile v državi in predstavlja skoraj šest odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP). Večina turistov prihaja iz Avstralije. Sledijo obiskovalci iz Kitajske, ZDA in Združenega kraljestva.
KOMENTARJI (272)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.