Slovenija je v pričakovanju začetka postopnega oživljanja države. Kot je v izjavi za medije ob 11. uri dejal vladni govorec Jelko Kacin, vlada proučuje tudi možnost vsaj delne sprostitve omejitev gibanja med občinami in začetek izvajanja določenih športnih dejavnosti.
Vlada je na dopisni seji izdala Odlok o spremembi Odloka o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v Republiki Sloveniji ter prepovedi gibanja izven občin. Po novem se odpravlja obvezno nošenje rokavic v zaprtih javnih krajih, ki se ga nadomesti z obveznim razkuževanjem rok. Tako je pri gibanju in zadrževanju na zaprtem javnem kraju ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb obvezna uporaba zaščitne maske ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela (šal, ruta ali podobna oblika zaščite, ki prekrije nos in usta) ter obvezno razkuževanje rok. Razkužila je dolžan zagotoviti ponudnik storitev. Spremembe začnejo veljati z jutrišnjim dnem.
Drugi dan zapored manj kot deset okužb, a znova več hospitaliziranih
Na praznični ponedeljek je bilo sicer ob 541 izvedenih testiranjih potrjenih osem novih okužb s koronavirusom, je objavila vlada. Skupaj je potrjenih okuženih doslej tako 1220. Skupno število hospitaliziranih je bilo včeraj pri 103 (to je osem več kot v nedeljo), na intenzivni negi jih je bilo 35. Ob eni dodatni smrti se je število umrlih dvignilo na 56. V ponedeljek ni bil iz bolnišnic po državi odpuščen noben bolnik. Skupaj so doslej v Sloveniji opravili 35.946 testiranj.
Število potrjenih okužb se je v zadnjih dneh tako zmanjšalo, a kot je na današnji novinarski konferenci poudaril Kacin, se je v preteklih prazničnih dneh odvzema vzorcev udeležilo bistveno manj ljudi. Na tej podlagi o nadaljevanju trendov ni mogoče sklepati, je dejal in opozoril, da je v bolnišnicah vsak dan več bolnikov s covidom-19, prav tako raste število bolnikov na intenzivni negi.
V Sloveniji je sicer po grobih ocenah vodje svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje Bojane Beović dejansko med 3000 in 4000 okužb z novim koronavirusom.
Na kliniki za infekcijske bolezni Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je danes hospitaliziranih 43 bolnikov, od tega 12 v enoti intenzivne terapije. Na oddelkih je 31 bolnikov, pri čemer jih je sedem na ortopedski kliniki, so iz UKC Ljubljana sporočili prek Twitterja. Hospitalizirani so tako trije več kot v ponedeljek, na intenzivni terapiji je en bolnik več.
V mariborskem kliničnem centru so imeli ob koncu dne v ponedeljek 32 hospitaliziranih oz. dva več kot v nedeljo, na intenzivni negi pa jih je bilo 14 oz. en manj.
V Splošni bolnišnici Celje pa so na Twitterju objavili, da so imeli danes ob 8. uri hospitaliziranih 19 bolnikov, od tega sedem v enoti intenzivne terapije.
V Kliniki Golnik je danes hospitaliziranih 10 bolnikov s covidom-19, od tega sta dva na intenzivnem oddelku, so sporočili iz bolnišnice, v kateri število bolnikov že nekaj časa pada. V petek so imeli hospitaliziranih 12 bolnikov, od tega dva na intenzivnem oddelku.
V domu upokojencev v Šmarju pri Jelšah se stanje umirja
V Domu upokojencev Šmarje pri Jelšah, kjer so imeli v četrtek skupno 141 potrjenih okužb z novim koronavirusom, po navedbah direktorice doma Gordane Drimel "ugotavljajo umiritev stanja glede na preteklo obdobje". Čez praznike novih potrjenih okužb med stanovalci niso ugotovili, je bila pa na novo potrjena okužba pri eni zaposleni.
Stanje večine okuženih stanovalcev je kljub pridruženim številnim obolenjem stabilno. Pri šestih stanovalcih je zdravstveno stanje terjalo premestitev v bolnišnico in so trenutno na zdravljenju v Splošni bolnišnici Celje. Nekaj stanovalcev pa se je že vrnilo iz bolnišnice. Približno 40 stanovalcem, ki ne kažejo več znakov okužbe, bodo v sredo in v prihodnjih dneh spet odvzeli brise. Bolnikom, pozitivnim na covid-19, stanje brisov preverjajo po 14 dneh, ko nimajo več bolezenskih znakov. Ozdravitev potrdijo z dvema negativnima brisoma, do takrat pa ostajajo v izolaciji, je še pojasnila Drimelova.
Tudi v zavodu Hrastovec brez novih primerov okužbe
V Socialno varstvenem zavodu Hrastovec, kjer so pri stanovalcu dislocirane bivalne enote v Apačah minuli konec tedna odkrili okužbo z novim koronavirusom, novih okužb za zdaj niso zaznali. Kot so pojasnili, je oboleli trenutno v mariborski bolnišnici, sedem tistih, ki so bili v stiku z njim, pa je moralo v samoizolacijo.
Okuženi stanovalec se počuti dobro, saj ga je bolelo le grlo, zdravstveno stanje pa se mu ni poslabšalo. Vseh 15 ostalih stanovalcev enote je zaenkrat negativnih, zamenjana pa je bila celotna ekipa zaposlenih, ki jim je lokalna skupnost zagotovila tudi prenočišča. Poskrbljeno je tudi za psihosocialno pomoč stanovalcem in njihovim svojcem, ob stanovalcih pa so testirali tudi vse zaposlene.
Sicer pa so tudi v matični enoti zavoda opravili že kar nekaj testiranj, a so bili vsi doslej negativni. Za primer morebitne okužbe so že pripravili ločen oddelek s 24 posteljami. Prav danes so tam tudi epidemiologi in predstavniki UKC Maribor, ki pregledujejo, ali so v zavodu Hrastovec primerno pripravljeni na morebitne ukrepe.
Policija na vseh upravah preverja zaščitne maske
Potem ko so v policiji pojasnili, da so sindikalne navedbe o neustreznih zaščitnih maskah, ki so jih dobili policisti, takoj preverili in ugotovili, da se za namene zaščite policistov nabavljajo le zaščitne maske, ki ustrezajo vsem zahtevanim standardom, so danes na policiji dodatno zatrdili, da so na vse policijske uprave poslali zahtevo za preverjanje vseh zaščitnih mask, ki jih imajo enote v skladišču uprav in na policijskih enotah ter jih obenem pozvali, naj, če katera enota nima ustreznih zaščitnih mask, te čim prej prevzame v centralnem skladišču. Odgovorov, koliko imajo enote posameznih mask, še niso prejeli. "Vse omenjene maske je sekretariat ministrstva za notranje zadeve nabavil v lanskem in preteklih letih," so še zapisali v policiji.
Pojasnili so, da policija pri svojem delu uporablja različne tipe mask, tudi nemedicinske (t. i. higienske), zato so v vsaki enoti oziroma skladišču različne vrste zaščitnih mask. Njihova uporaba je odvisna od naloge, ki jo zaposleni v policiji opravlja, pri razdeljevanju hrane migrantom in pridržanim osebam se tako uporabljajo higienske maske, pri nevarnosti okužb pa medicinske. "Zato smo znova opozorili enote in policiste, da morajo biti pred uporabo posamezne zaščitne opreme pozorni, katero zaščitno opremo uporabljajo glede na nalogo, ki jo opravljajo," so še navedli v policiji.
"Zaposleni, v tem primeru policisti, niso strokovno usposobljeni, da bi preverjali ustreznost zaščitne opreme, temveč je to izključna odgovornost delodajalca, ki ga tudi takšno postopanje ne odvezuje odgovornosti," pa so na to odvrnili iz Sindikata policistov Slovenije. Dodali so, da naj bi bilo policijskih postaj z neustrezno opremo več, ne le ena, ter zahtevali, da se neustrezno opremo nemudoma izloči iz uporabe.
ZZZS bo s pleč delodajalcev začasno prevzel strošek bolniških za prvi mesec odsotnosti
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bo na podlagi interventnega protikoronskega zakona kril nadomestilo za bolniško odsotnost od prvega dne začasne zadržanosti od dela do prenehanja razlogov za začasno zadržanost oziroma najdlje do 31. maja 2020. Interventni zakon sicer predvideva, da če epidemija novega koronavirusa ne bo preklicana do 15. maja, se roki izteka ukrepov, ki so določeni na 31. maj, podaljšajo za 30 dni.
Javna zdravstvena blagajna bo krila nadomestila od prvega dne zadržanosti od začetka uveljavitve zakona, to je 11. aprila. Epidemija novega koronavirusa je bila sicer razglašena že mesec prej, za ta čas bodo bolniška nadomestila krili delodajalci.
Nadomestilo plače bo izplačal delodajalec, nato pa dobil izplačano nadomestilo povrnjeno od ZZZS najpozneje v 60. dneh po predložitvi zahteve. V primeru samostojnih zavezancev (npr. kmetje, samostojni podjetniki) nadomestilo plače izplača ZZZS najkasneje v 30. dneh po predložitvi zahteve za izplačilo nadomestila. Zahtevo je treba vložiti v elektronski obliki pri ZZZS najpozneje do 30. septembra 2020, piše na spletni strani ZZZS.
Vnovič delujoča podjetja postopno do polnega obratovanja
Vnovič delujoča podjetja, ki so zaradi novega koronavirusa zaustavila proizvodnjo, to prilagajajo razmeram v podjetju, zalogam, naročilom in razmeram v transportu. Ta teden se je tistim, ki proizvodnje niso ustavili, pridružilo nekaj podjetij, prihodnji teden bodo na vrsti nova, med njimi denimo Revoz.
Vodstvo novomeške avtomobilske tovarne Revoz, ki je po popoldanski izmeni 17. marca začasno zaustavila proizvodnjo, je zaposlene med prazniki obvestilo, da je vnovični zagon proizvodnje predviden v torek, 21. aprila. Družba, ki zaposluje približno 3400 ljudi, bo proizvodnjo zagnala postopno, sprva v eni izmeni, so napovedali.
Kot so dejali, je vnovičen zagon proizvodnje odvisen "tako od razmer v državi kot od odločitev matične skupine Renault". Ob tem so zatrdili, da si bo podjetje kot vsa skupina prizadevalo vzpostaviti poslovanje takoj, ko bo možno. Ko bo kriza mimo, bo v dogovoru s socialnimi partnerji sprejelo ukrepe za ustrezno delovanje in odgovor na pričakovanja svojih kupcev.
Proizvodnjo bo v ponedeljek, 20. aprila, v polni postavi nadaljevalo podjetje Carthago. Slovenska podružnica nemškega proizvajalca avtodomov Carthago, ki v Odrancih zaposluje skoraj 850 ljudi, je proizvodnjo začasno ustavilo 19. marca, sedaj proizvodnje procese izvršuje v delni zasedenosti, približno 25-odstotno. "V prihodnjih dneh bomo obseg proizvodnje varno povečevali," so povedali v družbi.
V Elanu se je danes na delo vrnila dobra polovica vseh zaposlenih, so dejali v družbi, ki je proizvodnjo začasno ugasnila sredi marca. "Pri tem pa bomo reorganizirali izmene tako, da bo v vsakem prostoru hkrati čim manj zaposlenih," so napovedali in dodali, da bodo število navzočih zaposlenih povečevali postopno ter v skladu s potrebami delovnega procesa in splošnim stanjem v državi. Kot je pojasnil podpredsednik Elanove uprave Leon Korošec, je na delo danes prišlo nekaj več kot 300 ljudi. V štiritedenskem premoru so novim razmeram prilagodili delovne in proizvodne procese, od urnikov prihodov do odmorov in malice. Pripravili so varnostne protokole in priskrbeli delovno zaščitno opremo. Zaposlene so tudi razdelili v več izmen, da jih je čim manj skupaj na enem mestu. "Vse to z namenom, da zagotovimo kar se le da varne delovne razmere," je izpostavil Korošec in pojasnil, da so zaenkrat tako z zaščitno opremo kot tudi z naročili za vsaj naslednjih nekaj tednov dobro preskrbljeni.
Tudi v kranjski tovarni Goodyear Dunlop Sava Tires so danes v omejenem obsegu zagnali proizvodnjo, pri čemer so poskrbeli za okrepljene varnostne ukrepe. Za zagon so se odločili na podlagi trenutnih tržnih potreb in ustreznega vzdrževanja nivoja zalog. "Na vsakodnevni bazi pozorno spremljamo stanje zalog naših pnevmatik in vsesplošne razmere tako v Sloveniji kot tudi drugod po Evropi, čemur ustrezno prilagajamo naše načrte," so pojasnili.
Tudi v Gorenju so začeli z delom v Velenju v vseh tovarnah po nekoliko prilagojenem režimu, ki se prilagaja trenutnemu planu dnevne proizvodnje in naročilom. Ta so zaradi globalne pandemije nekoliko nižja, kot je za ta čas običajno, vendar pa so nekatera tudi vezana na določen datum in jih je treba zaključiti pravočasno, so pojasnili v Gorenju.bZaradi nekoliko manjšega obsega dnevne proizvodnje je ta teden na čakanju na delo doma iz poslovnega razloga, zaradi zagotavljanja otroškega varstva ali pa zaradi ukinitve javnega prevoza še skupaj 429 od 3021 zaposlenih v Gorenju. S proizvodnjo v tovarnah so danes oziroma v ponedeljek začeli tudi na Češkem in v Srbiji.
V BHS Hišni aparati, kjer so proizvodnjo ustavili in nato v začetku marca vzpostavili poskusno delo na treh proizvodnih linijah, so navedli, da bodo v tem tednu delali praktično s polnimi zmogljivostmi. "Na lokaciji Nazarje bo zato danes navzoča že večina sodelavcev," so dodali.
Nekatera podjetja, ki so proizvodnjo prekinila, so to zagnala že v prvi polovici tega meseca. V družbi Adria Mobil, kjer so proizvodnjo začasno zaustavili 18. marca, so podporne in režijske službe za ustrezno organizacijo proizvodnje delo začele 6. aprila, delo na montažnih linijah pa je steklo 7. aprila. Da bi se izognili gneči, so uvedli drseč delovni čas.
V nekaterih podjetjih pa datuma vnovičnega zagona še ne vedo. V hoški Magni okoli 200 zaposlenih še ni začelo proizvodnje in razen tistih, ki opravljajo najnujnejša dela, ostajajo doma. Za zdaj odločitve o tem, kdaj bodo začeli s postopnim ponovnim uvajanjem proizvodnje v njihovi novi lakirnici, ki so jo začasno ustavili sredi marca, še niso sprejeli. Kot so povedali, so pri tem odvisni od svoje matične tovarne v Gradcu, kjer s proizvodnjo prvih avtomobilov v dveh izmenah začenjajo danes. V prvi fazi s proizvodnjo mercedesa B, medtem ko naj bi proizvodnja za jaguarja, za katerega karoserije lakirajo prav v Hočah, stekla predvidoma prihodnji teden.
V družbi Mahle, kjer so proizvodnjo nadzorovano zaustavili 20. marca, so se odločili, da v tem tednu še ne bodo zagnali proizvodnje. V družbi iz Šempetra pri Gorici, ki ima svoje hčerinske družbe še v Bovcu in Komnu, bodo zaposleni doma na čakanju vsaj do 19. aprila, so sporočili. Dodali so, da še vedno poteka delo od doma za zaposlene iz podpornih služb, ki so nujni za trenutno organiziranost poslovanja. Izjeme pri tem so le posamezne službe, ki oskrbujejo trg s ključnimi komponentami.
Številna proizvodnja podjetja so kljub omejevalnim ukrepom države za zajezitev širjenja koronavirusa ohranila delovanje proizvodnje. Ob živilskih in infrastrukturnih podjetjih ta teče med drugim v Leku, Krki, Siju, Tabu, Impolu, Uniorju, Cablexu, Domelu, Knauf Insulation in drugih. Proizvodnja v nekaterih, kot so Talum, Steklarna Rogaška, Hidria in Alpina, deluje v nekoliko zmanjšanem obsegu.
Medtem ko nekatera podjetja danes zaganjajo proizvodnja, pa jo Eta Cerkno, ki je v času naraščajoče krize delovala brez prekinitve, sedaj začasno ustavlja. Ta in prihodnji teden bodo vsi zaposleni v Eti na čakanju, so sporočili iz podjetja. Za korekcijo delovnega časa so se v prizadevanju po ohranitvi zaposlovanja odločili glede na predvidena naročila v preostanku aprila in maja. Družba Eta Cerkno se je namreč tako kot celotni koncern E.G.O. kot del verige bele tehnike znašla v vrtincu globalne krize, so povedali.
Zaradi kršitev omejitev gibanja med prazniki 700 opozoril policistov
Policisti so spoštovanje odloka o omejitvah gibanja in zbiranja zaradi epidemije novega koronavirusa v podaljšanjem prazničnem vikendu preverjali v 11.308 krajih. Prejeli so 363 prijav, sami pa so zaznali 1089 kršitev. Pri tem so izrekli 700 opozoril, zdravstvenemu inšpektoratu pa so odstopili 887 predlogov, so navedli na spletni strani policije.
Pri tem so poudarili, da namen nadzora ni kaznovanje ljudi, temveč upoštevanje priporočil strokovnjakov, zakonov in odlokov, ki odrejajo ukrepe za preprečevanje širjenja nalezljive bolezni. Navajajo, da ljudje opozorila oziroma odredbe policistov praviloma upoštevajo. "Vendar pa bodo policisti v primeru zaznave izrazite malomarnosti oziroma naklepne ignorance ukrepov dosledno izvedli navedene prekrškovne postopke," so dodali in pojasnili, da gre za obravnavo kaznivega dejanja širjenja nalezljive bolezni po 177. členu kazenskega zakonika.
KOMENTARJI (2062)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.