V četrtek je bilo ob 1315 testiranjih potrjenih sedem okužb z novim koronavirusom, zabeležili pa so tudi eno novo smrtno žrtev, kažejo vladni podatki. Hospitaliziranih je bilo 78 oseb, od teh jih je 24 potrebovalo zdravljenje na intenzivni negi.
Skupno so v Sloveniji do zdaj našteli 1373 potrjenih okužb, umrlo pa je 80 bolnikov s covidom-19.
V četrtek so iz slovenskih bolnišnic skupno odpustili štiri bolnike, doslej pa so v Sloveniji opravili 47.018 testov. Med 1373 okuženimi je 609 moških in 764 žensk.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana je hospitaliziranih 30 bolnikov s covidom-19, od tega jih je devet potrebuje intenzivno zdravljenje, so iz osrednje slovenske bolnišnice danes sporočili prek Twitterja.
Iz mariborskega UKC pa poročajo o 29 bolnikih s covidom-19, ki so se tam zdravili v četrtek. Na intenzivni negi jih je bilo devet.
V Splošni bolnišnici Celje je bilo zjutraj 10 bolnikov s covidom-19, od tega štirje v enoti intenzivne terapije.
Na Kliniki Golnik se jih zdravi devet, od tega dva na intenzivnem oddelku.
Medtem so v vseslovenski nacionalni raziskavi o razširjenosti novega koronavirusa v Sloveniji do zdaj odvzeli 681 vzorcev, je razvidno s spletne strani inštituta za mikrobiologijo in imunologijo. Od 3000 povabljenih je vabilo do zdaj sprejelo 1256 oseb. Okužbo z virusom pa so doslej potrdili pri eni osebi, ki je bila predhodno že diagnosticirana pred enim mesecem, je ob tem sporočil predstojnik inštituta Miroslav Petrovec. Na terenu pa so danes prvič ekipe, usposobljene za delo z otroki.
Tudi pred in med prvomajskimi prazniki bo treba spoštovati ukrepe za zajezitev epidemije
Zaradi ukrepov za zajezitev širjenja koronavirusne bolezni bomo morali nekoliko prilagoditi tudi preživljanje prvomajskih praznikov. Še vedno namreč velja prepoved gibanja izven občin in zbiranja na javnih krajih, kar bo policija tudi preverjala.
Preverjali bodo tako, ali med občinami res potujejo samo tisti, ki spadajo v izjeme. Tiste, ki bodo zaradi malomarnosti ali ignorance kršili odlok oziroma zakon o nalezljivih boleznih, bodo vrnili nazaj ali jih prijavili zdravstvenem inšpektoratu, če bodo ocenili, da to ne zadostuje, so sporočili.
Nadzirali bodo tudi spoštovanje odloka o prepovedi zbiranja na javnih krajih in površinah. Zato pred prihajajočimi prazniki posebej opozarjajo, da prirejanje piknikov v naravi ne sodi med izjeme, ki bi jih določal odlok o omejitvi združevanja in zbiranja ljudi na javnih krajih. Tudi plaža ni javni park ali sprehajalna površina, kjer bi bilo prirejanje piknikov dovoljeno. Sprehajanje posameznikov po sprehajalnih poteh pa je, ob upoštevanju varne razdalje, dovoljeno, so zapisali v nasvetih državljanom.
Meje bi se lahko odprle maja
Na izjavi glede aktualnega stanja v zvezi z epidemijo bolezni covid-19 pa je gospodarski minister Zdravko Počivalšek dejal, da bi se meje lahko odprle v maju, napovedal je tudi sestanek s hrvaškim ministrom za turizem Garijem Cappellijem, s katerim bosta bolj konkretno dorekla, kako bi lahko izgledala letošnja poletna turistična sezona.
O zagonu turistične dejavnosti je dajal, da bo ta "potekala drugače, kot smo bili doslej vajeni". Opisal je, da s predstavniki gospodarstva in Nacionalnega instituta za javno zdravje (NIJZ) oblikujejo protokole za posamezne vrste turizma. "Oblikovali bomo koronski standard, da se bomo tako gostje kot delavci počutili varno," je orisal na današnji novinarski konferenci.
Ker v Slovenijo prek 70 odstotkov gostov pride iz tujine, se osredotočajo tudi na to, kako jih bo država prepričala, da je na področju turizma organizirana varno. "To je tudi pogoj za razmišljanje o odpiranju mej. Računam, da bo do prvih korakov na tem področju prišlo v maju," je ocenil.
Na temo turizma bodo v ponedeljek razpravljali ministri evropskih držav, nato bodo o tem stališča in mnenja izmenjali ministri srednjeevropskih držav, ki so turistom dosegljive z avtomobili. V sredo ali četrtek se bo Počivalšek srečal s hrvaškim kolegom in razpravljal o možnosti prehajanja meje. Načrtuje tudi srečanje z avstrijsko stranjo, da bi v Slovenijo privabili čim več gostov iz te države.
Glede likvidnostnega paketa pomoči gospodarstvu, ki ga je potrdila vlada, DZ pa bo o njem odločal prihodnji teden, je dejal, da je "zadovoljen, da je sprejeta garancijska shema za bančna posojila podjetjem". Pri posojilih mikro, majhnih in srednjih podjetij bo država jamčila do višine 80 odstotkov glavnice, pri velikih podjetjih pa do 70 odstotkov glavnice.
Glede višine likvidnostnega posojila, ki je po predlogu vlade omejena na 10 odstotkov letnih prihodkov podjetja ali celoletnega stroška plač, pa so se pojavili drugačni predlogi. "Dilema ostaja in iskali bomo možne rešitve za to, da ta znesek povečamo. Moramo pa preučiti, v kakšnem smislu je to potrebno na primeru nekaj podjetij iz različnih branž," je dejal.
Počivalšek o najavi odpuščanj v Gorenju: Tudi mene to boli
Ob najavi odpuščanj v Gorenju pa je Počivalšek vse podjetnike lastnike pozval, da pristopijo k pogledu naprej: "Četudi sedaj nimajo dela, jim zagotavljamo, da bodo v dveh mesecih in pol skozi pomoč države lahko ohranili delovna mesta in ponovno zagnali proizvodnjo."
Zato se minister nadeja sestanka z vodstvom Gorenja. "Tudi zato, ker smo z njimi vse od prevzema Gorenja dobro sodelovali in podjetje imeli za primer dobro organizirane proizvodnje, ki jo bi po načrtih nadgradili oziroma prestrukturirali z novo tovarno televizorjev, da do večjih odpuščanj ne bi prišlo," je spomnil in dodal, da zato tudi njega "take najave o velikih odpuščanjih bolijo".
"Z naše strani bomo naredili vse, da se projekt gradnje nove tovarne televizorjev v Velenju realizira in da se problematika glede načrtovanih presežnih delavcev reši v korist delavcev in posledično države," je danes zagotovil.
Kot je poudaril, je bil ključni cilj vseh protikoronskih ukrepov ta, da se ohrani delovna mesta in podjetja, da se omogoči podjetjem, da znova zaženejo proizvodnjo, ter da se naslovi podjetja, ki so zaradi koronavirusa najbolj prizadeta in bodo najtežje izšla iz krize.
Na današnji novinarski konferenci je nastopil tudi minister za javno upravo Boštjan Koritnik, ki je med drugim spregovoril o ukrepih za blažitev posledic epidemije z njegovega področja, ki jih je vlada predlagala tako s spremembami doslej sprejetih interventnih zakonih kot v drugem protikoronskem paketu.
Tako je med drugim izrazil zadovoljstvo, da jim je uspelo v drugi paket umestiti dvig povprečnin za občine s 589,11 na 623,96 evra. Pri tem je izpostavil, da znesek velja od začetka leta, razlika za nazaj pa bo občinam izplačana v maju.
Vlada v zakonu predlaga tudi možnost delne ali celotne oprostitve najemnin za prostore v državni ali občinski lasti.
Upravne enote bodo lahko vročale odločbe tudi v nenujnih zadevah. A roki v epidemiji ne tečejo, zato naslovnik ne bo dolžan takoj odgovoriti na odločbo, lahko pa.
Z novelo prvega protikoronskega zakona so status nevladnikov izenačili z zaposlenimi z gospodarstvom v delu, da so upravičeni do pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka.
Javnemu uslužbencu, ki bo delal čez reden delovni čas, je treba zagotoviti sorazmeren počitek. Dodaja se omejitev možnega nadurnega dela na letni ravni na 480 ur, je dejal Koritnik, ki je izpostavil, da je to pomembno predvsem za zaposlene v upravi za zaščito in reševanje.
Predvsem za zdravstveno osebje in osebje v domovih za starejše pa je pomembno, da bodo lahko vsi, ki zaradi epidemije ne bodo mogli izkoristiti lanskega dopusta, tega izrabili do konca leta. Ob tem se je vsem zahvalil za požrtvovalno delo.
Pivčeva: Vlada se z vsemi močmi prizadeva za nemoteno oskrbo s hrano
Epidemija novega koronavirusa je znova izpostavila tudi vprašanje oskrbe s hrano. Ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec je na današnji novinarski konferenci znova zagotovila, da si vlada z vsemi močmi prizadeva za nemoteno oskrbo. Pri tem so ključni tudi ukrepi za pomoč kmetijstvu, ki so deloma vključeni v popravke prvega protikoronskega zakona, deloma pa jih bodo vključili v tretji sveženj protikoronske zakonodaje.
Ministrstvo tako trenutno pripravlja izvedbene akte, na podlagi katerih bodo lahko upravičenci koristili vse ukrepe iz prvega protikoronskega zakona, je dejala. Pri finančnem nadomestilu zaradi izpada prihodkov so že pripravljeni vsi predpisi za koriščenje. Upravičenci iz sektorjev prireje govejega mesa in proizvodnje vina bodo obrazce za uveljavljanje nadomestil prejeli na dom, upravičenci iz dopolnilnih dejavnosti na kmetiji in v gozdarstvu pa jih bodo lahko poiskali na spletnih straneh agencije za kmetijskega trge in kmetijskega ministrstva, je pojasnila.
Skupnost socialnih zavodov Slovenije pa je medtem pozvala zaposlene v domovih za starejše in zavodih za odrasle s posebnimi potrebami k tihemu protestu: zaposleni so za 15 minut zapustili prostore domov oz. zavodov in s tem izrazili nestrinjanje s stanjem skrbi za starejše.
KOMENTARJI (554)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.