"Ni bil hec, čeprav je moja oblika bolezni zagotovo spadala med lažje oblike," je za oddajo 24UR ZVEČER dejal dr. Robert Carotta, kirurg, ki je prebolel covid-19. "Začelo se je z nenadnim porastom temperature do 40 stopinj, hudim glavobolom in predvsem bolečinami v vseh sklepih v nogah. Čez dva dni, ko je temperatura padla, pa se je pojavila tudi izguba vonja in okusa, hkrati pa tudi ni popustil glavobol. K sreči nikoli nisem imel težav z dihanjem. Po 10 do 14 dneh, ko so bolečine v nogah popustile, sem bil tudi pripravljen na svoje normalno delo."
Vse več je poročil o posledicah, ki jih pušča covid-19, tudi pri mladih in pred tem zdravih ljudeh. "Posledice so bile bolj zoprne kot pa sama bolezen. Glavobol ni popustil do pred mesecem dni, krvni tlak mi je zrasel iz normalne ravni na 160/100, zato danes tudi jemljem blago terapijo za nižanje krvnega tlaka, hkrati pa se tudi okus še ni popolnoma vrnil," pripoveduje kirurg.
V ospredju vsega pa je trimesečno počutje, "kot da bi te nekaj nazaj vleklo", nadaljuje. Nobene prave volje nimaš, nimaš moči, pojavi se nespečnost, še danes traja neredni utrip, pravi Carotta. "Korona je bolezen tisočerih obrazov, tudi pri mlajših pusti nekaj posledic. Glavna uganka te bolezni pa je, da nikoli ne veš, katero obliko boš dobil."
Ljudi, ki se jim je zdravstveno stanje po prebolelem covidu poslabšalo in potrebujejo posebno nego, je vse več. Bomo zanje potrebovali posebne oddelke? Posteljne kapacitete se sproščajo, hospitaliziranih je vse manj. Pripravljena je že izhodna strategija, v ospredju je tudi načrtovanje negovalnih bolnišnic. Te bodo prevzele bolnike, ki bodo potrebovali pokoronsko zdravljenje, pravi Carotta, ki je tudi koordinator za covidne bolnišnične postelje pri ministrstvu za zdravje.
Lahko sproščanje ukrepov sproži tudi tretji val okužb? Prevelika evforija ob upadu hospitaliziranih in številu okužb je lahko nevarna, ne vemo, kaj se bo zgodilo z mutiranimi sevi koronavirusa, kakšen učinek bodo imeli na populacijo, poudari Carotta. "Ob tem, da pozabimo na osnovne ukrepe, se nam lahko zgodi tretji val, ki si ga vsekakor ne želi nihče."
Projekcije kažejo, da bi ob tretjem valu potrebovali še več posteljnih kapacitet, in sicer okoli 1500. Jih imamo? "Na začetku januarja smo pripravili shemo, da se zagotovi 1500 navadnih postelj, ob tem pa še 250 intenzivnih," pove Carotta. Kaj pa zdravstveni kader? "Kader je izmučen, novega kadra pa se v tem času seveda ni naredilo. Tudi tretji val bomo morali zdržati in obvladati z obstoječim kadrom."
KOMENTARJI (239)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.