Ko je že vse kazalo, da se iz oranžne premikamo proti rumeni fazi, je zdaj jasno, da smo bližje rdeči. Obalno-kraška regija pa se je že pobarvala v rdeče in se približuje celo črni fazi. "Pri nas traja zapora države, ki sicer ne deluje tako dobro kot v prvem valu, že dolgo. Zato je razumljivo, da se ob sprostitvah ljudje bolj sprostimo, kar doprinese k večjemu številu okužb. Do neke mere k temu pripomorejo tudi šole, ker gre za mešanje večjega števila ljudi. Bilo bi pametno, da bi obdržali šole odprte, tako da bi na drugih področjih res omejili prenose virusov, torej da bi se družili manj, kot nam ukrepi dopuščajo," je v oddaji 24UR ZVEČER dejala nekdanja vodja vladne posvetovalne skupine za covid-19 in nova predsednica Zdravniške zbornice Slovenije, Bojana Beović.
Kaj je vzrok, da so se okužbe nevarno povečale prav v obalno-kraški regiji, ki je v prvem valu epidemije veljala za zgled? "Po podatkih NIJZ je največ okužb povezanih z druženji. Kaj je botrovalo situaciji na Obali, je težko reči. Morda tudi občutek, ker je bila Obala dolgo časa v dobrih številkah, da nekako obvladujejo virus, da znajo z njim živeti. A žal je ta bolezen taka, da čim pride do večjega sproščanja, ko je virus v populaciji še prisoten, prihaja do več prenosov in obolelih," je dejala Beovićeva.
Slovenija je prejela novih več kot 20.000 odmerkov cepiva. A na drugi strani vedno bolj skrbijo nepredvidljive mutacije in bolj nalezljivi sevi. Pri Moderni so sicer že začeli testiranje poskusnega cepiva proti mutacijam novega koronavirusa. "Približno sedem tednov je dovolj, da se razvije novo cepivo z novimi tehnologijami. Vendar mora potem miniti še določeno število dni, običajno je to mesec do 40 dni, da Evropska agencija za zdravila te spremembe tudi odobri," pravi Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo.
Ali lahko pričakujemo novo cepivo pred jesenjo? "Že zdaj smo bili priča izjemno hitremu razvoju cepiva, tako da morda bo to potekalo hitreje kot v preteklosti. A vendarle bo trajalo nekaj mesecev, da bomo imeli cepivo proti variantam, ki jih poznamo danes," pravi Beovićeva. Dodaja, da je mogoče, da bomo dočakali še kakšno različico novega koronavirusa, ki bo morda bolj kužna. "Lahko pa se zgodi ravno obratno, da bodo nove variante manj kužne in nevarne. To je upanje, ki nam ostane."
So morda tudi zato evropski cepilni listi pod vprašajem? Nekatera cepiva bodo namreč preprečevala tudi prenos covida-19, druga ne. Nekatera ščitijo ali bodo ščitila pred novimi sevi, druga ne – Slovenija pa proste izbire pri cepivih nima. "Proste izbire ni enostavno zato, ker cepiva ni dovolj na razpolago," je jasna Beovićeva. V Sloveniji še vedno prevladuje ista različica koronavirusa, kot pred meseci, zato je cepljenje smiselno.
"Cepilni potni listi v tem trenutku niso smiselni predvsem zato, ker cepiva ni dovolj," dodaja. Pravi, da bi bilo treba ponuditi več možnosti za prehajanje meje, na primer z negativnim testom, za osebe, ki še niso bile cepljene. "Res pa je, da je zaščita bistveno manjša, če gre samo za enkratni negativni test."
"Kaj se bo zgodilo z novimi variantami virusa in širjenjem, v kolikšni meri obstoječa cepiva (če že ne preprečujejo bolezni) preprečujejo vsaj hudo obliko bolezni, tega še ne vemo. Nekatera ugibanja gredo v smer, da bomo preprečili hude bolezni, bolezen se bo sama po sebi še vedno močno širila, v posameznih primerih pa bo prišlo tudi do hudega poteka," še pojasnjuje Beovićeva. Dodaja, da nas čaka negotovost oziroma "zanimiva prihodnost", saj ne vemo, kako se bo vedel virus, koliko cepiva bomo imeli na voljo ter koliko si bomo z njim lahko pomagali.
Premier Janez Janša je Beovićevi v sredo podelil spominski znak za delo in požrtvovalnost v boju proti covidu-19. Sedaj prevzema zdravniško zbornico in zapušča mesto vodje posvetovalne skupine. Z njo bo sicer verjetno še naprej sodelovala, a to je odvisno od novega zdravstvenega ministra Janeza Poklukarja, ki bo oblikoval novo skupino. "Če me bo povabil kot člana, bom seveda sodelovala."
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.