Korona

Evropa v še strožje ukrepe, Avstrija morda z 'dodatno spodbudo' za testiranje

Zagreb / Dunaj, 07. 12. 2020 15.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 14 min
Avtor
STA, Ti.Š.
Komentarji
22

Število dnevno potrjenih novih okužb na stari celini ne pada. Tudi zato se številne evropske države odločajo za podaljšanje ali pa celo za zaostrovanje ukrepov za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom. Incidenca okužb je še naprej visoka tudi v naši soseščini - na Hrvaškem se bodo tudi srednješolci poslej šolali na daljavo, avstrijski kancler Kurz pa je prebivalce pozval, naj nakupovanje porazdelijo.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Zaostrovanje ukrepov med prazniki
    02:57
    Iz SVETA: Zaostrovanje ukrepov med prazniki
  • Iz SVETA: Jutri začetek cepljenja v Britaniji
    02:17
    Iz SVETA: Jutri začetek cepljenja v Britaniji

 

Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah ob opravljenih 5356 testih potrdili 1886 okužb z novim koronavirusom, kar pomeni, da je pozitiven skoraj vsak četrti test. Umrlo je 59 bolnikov s covidom-19, je objavil nacionalni štab civilne zaščite na današnji novinarski konferenci. Kot so dodali, je 14-dnevna incidenca okužb na 100.000 prebivalcev 1154.

Današnje število na novo okuženih v 24 urah je tako nekoliko višje kot prejšnji ponedeljek, ko so na Hrvaškem potrdili 1830 okužb. V ponedeljek pred tem pa je bilo 1973 okužb, je dejal vodja hrvaškega zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak. Poudaril je, da je dnevno število okuženih ob ponedeljkih v preteklih 14 dneh približno na enaki ravni. Na Hrvaškem praviloma ob ponedeljkih zabeležijo manj novih okužb, ker ob nedeljah opravljajo tudi manj testiranj kot ob delovnikih.

Capak je izpostavil, da je 14-dnevna incidenca okužb na 100.000 prebivalcev še zmeraj visoka in znaša 1154. Stopnja smrtnosti zaradi covida-19 je 515 na milijon prebivalcev. Povedal je tudi, da je delež pozitivnih testov v preteklih 14 dneh znašal 35,6 odstotka, medtem ko je bilo od začetka razglasitve epidemije pozitivnih 23 odstotkov od skupaj skoraj 816.300 testov.

Vodja HZJZ je tudi dejal, da so v soboto sprejeli sklep, da morajo ljudje, ki so okrevali po bolezni covid-19, še naprej uporabljati obrazne maske. Pojasnil je, da ni znanstvenih dokazov, ki bi potrdili, da imuniteta ne vpliva na prenos virusa.

Glede na danes objavljene podatke lokalnih štabov civilne zaščite so v zadnjih 24 urah največ primerov znova potrdili na območju Zagreba, kjer je bilo 578 novih okužb. V primorsko-goranski županiji so imeli 184 okuženih v 24 urah. Iz istrske županije so poročali o 82 novih primerih.

Organizatorji pariškega letalskega sejma so odpovedali sejem, napovedan za prihodnje leto. Dogodek, ki se zgodi vsako drugo leto, velja za ključni sejem na področju letalske industrije, vojaškega letalstva in opreme. Odpovedali so ga zaradi pandemije covida-19.

Na Hrvaškem je trenutno 22.124 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah se zdravi 2629 bolnikov s covidom-19, na ventilatorjih je 277 ljudi. Od 25. februarja, ko so na Hrvaškem zabeležili prvi primer, so potrdili skoraj 152.300 okužb z novim koronavirusom. Doslej je bilo 2231 smrtnih žrtev covida-19. Okrevalo je nekaj manj kot 128.000 obolelih. V samoizolaciji je skoraj 52.800 ljudi, so še povedali.

Hrvaški premier Andrej Plenković pa je uvodoma na današnji vladni seji povedal, da bodo po posvetovanjih z ministrstvom za znanost in izobraževanju v večini županij srednje šole začele s poukom na daljavo prihodnji ponedeljek ter da se bodo dijaki vrnili v šolske klopi po zimskih šolskih počitnicah 18. januarja. Pričakuje, da bodo tudi na ta način prispevali k zmanjševanju okužb z novim koronavirusom v državi.

Hrvaška vlada je danes sprejela odločitev, da bodo vsi zdravstveni delavci, ki skrbijo za obolele s covidom-19, dobili poseben mesečni dodatek v višini desetih odstotkov osnovne plače. Enak dodatek bodo dobili tudi zaposleni v javnih socialnih ustanovah in zaporih ter tisti pripadniki hrvaških oboroženih sil, ki skrbijo za bolnike s covidom-19. Poseben mesečni dodatek bo izplačan z novembrsko plačo.

Hrvaška vlada je še sklenila, da bodo zaposleni v državnih in javnih službah dobili božičnico v višini 200 evrov.

V Srbiji covid-19 zahteval več kot 2000 življenj

Nova koronavirusna bolezen 19 je v Srbiji zahtevala več kot 2000 življenj, potem ko je v zadnjih 24 urah umrlo še 56 bolnikov. Umrlo jih je skupno 2005, je sporočilo ministrstvo za zdravje.

V zadnjih 24 urah so potrdili 6557 novih okužb z novim koronavirusom ob opravljenih 15.697 testih.

V bolnišnicah se zdravi 8209 bolnikov s covidom-19, od katerih jih 283 potrebuje podporo medicinskega ventilatorja.

V novi covidni bolnišnici z 930 posteljami, ki so jo odprli v petek v beograjskem predmestju Batajnica, se zdravi 324 bolnikov, od tega 39 na intenzivni negi.

Od začetka epidemije so v državi opravili več kot 1,91 milijona testov in potrdili skupno 226.209 okužb.

V Srbiji od prejšnjega petka veljajo zaostreni ukrepi. Restavracije, lokali, nočni klubi in splavi so med delavniki odprti od 5. do 17. ure. Zaprti morajo biti od petka od 17. ure do ponedeljka do 5. ure.

Dostava hrane je mogoča 24 ur na dan, neprekinjeno so lahko odprte tudi lekarne in bencinske črpalke. Ob koncu tedna so v enakem obdobju kot gostinski lokali zaprti tudi trgovski centri in trgovine z oblačili. Takrat so zaprti tudi fitnesi, frizerski in kozmetični saloni, bazeni ter športni objekti in površine. Konec tedna so lahko do 21. ure odprte trgovine z živili in trafike.

V BiH v zadnjem dnevu 436 novih okužb, umrlo 55 bolnikov s covidom-19

V Bosni in Hercegovini (BiH) so medtem v zadnjih 24 urah po 1700 testih potrdili 436 novih okužb z novim koronavirusom, umrlo je 55 bolnikov s covidom-19, kažejo podatki zdravstvenih oblasti obeh entitet BiH.

Razmeroma majhno število novih okužb je posledica manjšega števila testiranj na okužbo, ki je običajno ob koncih tedna.

V Federaciji BiH je ob 351 novih okužbah v zadnjem dnevu umrlo 39 bolnikov, v Republiki srbski pa ob 85 novih okužbah 16 bolnikov.

Po ocenah zdravstvenih strokovnjakov so epidemiološke razmere v državi stabilne. Na območju distrikta Brčko so zaradi izboljšanja razmer od danes znova odprti gostinski obrati in storitvene dejavnosti, ki so jih zaprli pred dvema tednoma. Tako kot v Federaciji BiH pa ostaja v veljavi nočna prepoved gibanja.

Kurz ni naklonjen podaljšanju omejitev za vstop v Avstrijo

Avstrijski kancler Sebastian Kurz ni naklonjen podaljšanju omejitev za vstop v Avstrijo po 10. januarju, kar je predlagal podkancler Werner Kogler. Kot je še dejal, se mu zdi smiselno, da bi ohranili Evropo brez meja. V Avstriji so v zadnjih 24 urah sicer potrdili 2263 novih okužb z novim koronavirusom. V zadnjih 24 urah so opravili 14.577 testov na okužbo z novim koronavirusom, pozitivnega je bilo 14,2 odstotka. Umrlo je 57 bolnikov s covidom-19.

Avstrijski kancler je ob tem na današnji novinarski konferenci napovedal, da namerava Dunaj v začetku januarja oceniti razmere glede omejitev vstopa v državo. Ob tem je še dejal, da je poudarek na omejitvah predvsem na božični čas, kar je po njegovih besedah "smiselno in ustrezno". Po načrtih bodo zaostreni pogoji za vstop v Avstrijo v veljavi od sredine decembra do 10. januarja.

Skupaj z dunajskim županom Michaelom Ludwigom je Kurz danes pozval tudi k udeležbi na množičnem testiranju na okužbo z novim koronavirusom. Ob tem je Kurz napovedal, da bi lahko odločitev o drugem delu množičnega testiranja sprejeli še ta teden.

Zaradi slabega odziva na že končano množično testirane v avstrijskih zveznih deželah Tirolska in Predarlsko je Kurz tudi dopustil možnost dodatnih spodbud za udeležbo na testiranju. Na Dunaju pa po novem testirajo tudi brez predhodne prijave.

Avstrijski kancler je danes tudi poskušal pomiriti zaskrbljenosti zaradi navala na nakupovalne centre pred božičnimi prazniki. Prebivalce je pozval, naj nakupovanje porazdelijo.

"Še veliko dni je do božiča. Vedno znova vzide sonce. Vedno se naslednji dan odprejo trgovine," je še dejal Kurz.

Množično testiranje v Avstriji
Množično testiranje v Avstriji FOTO: AP

Največ novih okužb so v zadnjih 24 urah potrdili na Dunaju (442), sledi Spodnja Avstrija s 413 primeri. Na avstrijskem Štajerskem so potrdili 227 novih okužb, na avstrijskem Koroškem 144 in znova najmanj na Gradiščanskem (56). Gradiščanska je tudi edina avstrijska zvezna dežela, kjer so v prejšnjem tednu povprečno potrdili manj kot 100 novih okužb na dan.

V avstrijskih bolnišnicah se trenutno zdravi 3885 bolnikov s covidom-19, od tega 616 na oddelkih intenzivne nege, kar je 16 manj kot v nedeljo. Prvič po več dnevih je sicer v bolnišnicah znova več bolnikov kot dan prej, in sicer 83 več kot v nedeljo.

Nemška industrijska proizvodnja je oktobra sicer presegla pričakovanja in pokazala na okrevanje največjega gospodarstva območja evra v mesecu pred vnovičnim uvajanjem ukrepov zaradi pandemije covida-19. Na mesečni ravni se je industrijska proizvodnja oktobra povečala za 3,2 odstotka, največjo rast pa so beležili v avtomobilski industriji.

Od začetka epidemije covida-19 v Avstriji so doslej v tej državi potrdili 305.693 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 3897 bolnikov s covidom-19.

Merklova poziva k zaostritvi protikoronskih ukrepov

Nemška kanclerka Angela Merkel je prepričana, da bodo morali še pred božičem sprejeti nove strožje ukrepe za zajezitev epidemije covida-19. Trenutni ukrepi ne zmanjšujejo števila novih okužb, je opozorila kanclerka na srečanju s poslansko skupino krščanske unije (CDU/CSU) v parlamentu.

Angela Merkel ocenjuje, da bo tudi Nemčija primorana ukrepe zaostriti.
Angela Merkel ocenjuje, da bo tudi Nemčija primorana ukrepe zaostriti. FOTO: AP

Trenutno se preveč govori o stojnicah s kuhanim vinom ter premalo o medicinskem osebju in negovalcih, ki morajo delati pod hudimi pritiski na intenzivni negi in v domovih za starejše, je povedala.

Izvršni direktor nemške nogometne lige (DFL) Christian Seifert je danes predstavil nižje načrtovane prihodke zaradi izpada, povzročenega z epidemijo novega koronavirusa. V nemških nogometnih ligah pričakujejo znižanje prihodkov v višini dveh milijard evrov.

Kanclerka je posvarila, da so razmere še vedno resne, so izvedeli nemški mediji iz kroga udeležencev. "Samo z upanjem ne bomo več napredovali," je opozorila.

Trenutni ukrepi ne zadostujejo, da bi se znižalo visoko številno na novo potrjenih okužb dnevno, to po oceni Merklove pomeni, da zime ne bo mogoče preživeti brez dodatnih ukrepov. Tako bi morali že pred božičem oblikovati nov načrt glede zaostritve ukrepov, je prepričana.

Napovedala je še, da se bo o tem v prihodnjih dneh pogovorila z ministrskimi predsedniki dežel.

Tudi nemški minister za gospodarstvo meni, da so nemški koronski ukrepi nezadostni.
Tudi nemški minister za gospodarstvo meni, da so nemški koronski ukrepi nezadostni. FOTO: AP

Že pred tem je sicer tudi nemški minister za gospodarstvo Peter Altmaier opozoril, da so trenutni ukrepi nezadostni. "Koronski ukrepi nemške vlade za zajezitev okužb z novim koronavirusom so nezadostni, saj število novih okužb vztrajno ostaja visoko," je danes ocenil Altmaier.

Iz Nemčije danes poročajo o 12.332 novih okužbah z novim koronavirusom, zaradi covida-19 je umrlo 147 bolnikov.

Nemški Inštitut Roberta Kocha za nadzor nad boleznimi je danes poročal o 12.332 novih okužbah z novim koronavirusom, kar je več kot tisoč več v primerjavi s 30. novembrom. Številke o novih okužbah v nedeljo in ponedeljek so običajno nižje, saj ob koncih tedna izvedejo tudi manj testov. Po podatkih nemških pristojnih oblasti je v zadnjih 24 urah umrlo 147 bolnikov s covidom-19, kar je nekoliko več kot pred tednom dni, ko je umrlo 125 bolnikov.

Nemški gospodarski minister je tudi napovedal, da bodo v prihodnjih dneh in tednih potekala zelo intenzivna posvetovanja o morebitnih dodatnih ukrepih. V Nemčiji od začetka novembra veljajo delno zaprtje javnega življenja in gospodarstva ter omejitve medosebnih stikov.

Vztrajna visoka stopnja okužb je "veliko slabša od naših pričakovanj," je dejal Altmaier. Dodal je, da "lahko in moramo reči, da prejšnji ukrepi niso dovolj za zaustavitev drugega vala okužb".

Nemški politiki tako na zvezni kot na deželni ravni so že pozvali k strožjim koronskim ukrepom, kjer so žarišča okužb. Bavarska pa je konec tedna sprejela odločitev o novih ukrepih.

V nemških osnovnih šolah kot opomnik za odpiranje oken spet zvonijo zvonci

V številnih nemških osnovnih šolah so odkrili novo rabo starih šolskih zvoncev. Ti sedaj ne zvonijo ob koncu ali začetku šolske ure, ampak po novem opominjajo učitelje, naj odprejo okna v razredih in tako v prostor spustijo svež zrak. Ta ukrep naj bi pripomogel k zmanjšanju okužb z novim koronavirusom.

Zvonci zdaj zazvonijo vsakih 20 minut, da spomnijo učitelje, naj za pet minut odprejo okna v razredih.
Zvonci zdaj zazvonijo vsakih 20 minut, da spomnijo učitelje, naj za pet minut odprejo okna v razredih. FOTO: Shutterstock

"V številnih osnovnih šolah zvonci že dolgo niso bili več v uporabi," je ob tem dejal vodja združenja nemških osnovnih šol Edgar Bohn. Dodal je, da zna biti vnovična uvedba zvonjenja šolskih zvoncev moteča, ob odpiranju oken pa bo učencem hladno, če ne bodo primerno toplo oblečeni.

Na Danskem uvajajo nove ukrepe za zajezitev covida-19

Zaradi naraščanja okužb z novim koronavirusom pa se je danska vlada odločila od srede uvesti nove ukrepe za zajezitev epidemije v 38 občinah. Zaprli bodo restavracije in lokale, šolanje v srednjih in višjih šolah bo potekalo na daljavo.

Premierka Mette Frederiksen je danes sporočila, da bodo do 3. januarja zaprte tudi športe dvorane, kinodvorane, knjižnice in gledališča. Izpostavila je, da je število okužb previsoko in da morajo sprejeti ukrepe, da bodo vzpostavili nadzor nad okužbami in torej nad epidemijo.

Prebivalce je pozvala, naj božič in vstop v novo leto praznujejo v skupinah z največ desetimi ljudmi.

Iz Danske so danes sicer poročali o največjem dnevnem številu okužb – 2046. Zdravstvene oblasti opozarjajo, da bi do božiča lahko dnevno število okužb v tej 5,8-milijonski državi naraslo na 4000, je poročala javna televizija DR.

Novi ukrepi bodo veljali v 38 od 98 danskih občin, ki so najbolj prizadete, tudi v prestolnici Koebenhavn z okolico ter drugih dveh največjih mestih, Aarhus in Odense, kjer živi skoraj polovica prebivalcev države. Vlada je tudi že pozvala k čim več dela na daljavo v prestolnici.

Ukrepi sledijo tistim konec oktobra, ki so jih uvedli ob začetku drugega vala pandemije covida-19 v Evropi.

Litva podaljšala in zaostrila protikoronske ukrepe do konca leta

Tudi litovska vlada je danes sprejela odločitev o zaostritvi protikoronskih ukrepov, ki bodo v veljavi do konca leta. V državi bo od srede dalje odhod od doma dovoljen samo izjemoma, v primeru odhoda na delo, obiska zdravnika ali nakupovanja. Zbiranja in zasebna praznovanja bodo omejena na do dve družini ali dve gospodinjstvi.

Prav tako je litovska vlada državne ustanove in podjetja pozvala, naj v celoti ali deloma preidejo na delo od doma.

Protikoronske ukrepe so zaostrili tudi za trgovine in izobraževalne ustanove. V trgovinah bo odslej dovoljen en kupec na 15 kvadratnih metrov. Z izjemo osnovnih šol bo pouk v Litvi potekal na daljavo. Prav tako nameravajo podaljšati božične počitnice.

Litva je jeseni zabeležila skokovit porast novih okužb z novim koronavirusom. V državi s približno tremi milijoni prebivalci so doslej potrdili več kot 76.000 okužb z novim koronavirusom. Litovska vlada je novembra letos sprejela odločitev o delnem zaprtju in strožjih protikoronskih ukrepih, kljub temu doslej niso zabeležili želenega preobrata na bolje.

V Grčiji do 7. januarja podaljšali ukrepe za zajezitev covida-19

Grška vlada je danes do 7. januarja podaljšala glavne ukrepe, ki jih je novembra uvedla za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Zaprte ostajajo šole, sodišča, restavracije, športne in druge dvorane ter smučišča. Podaljšala je tudi prepoved gibanja izven občine bivanja. Tisti, ki pridejo v državo, pa morajo v 10-dnevno karanteno.

Grčija bi s cepljenjem lahko po nekaterih napovedih pričela v začetku prihodnjega leta.
Grčija bi s cepljenjem lahko po nekaterih napovedih pričela v začetku prihodnjega leta. FOTO: AP

Predstavnik vlade Stelios Pecas je poudaril, da mora vrnitev v normalo potekati postopno in varno, saj se epidemiološke razmere izboljšujejo počasneje, kot so predvidevali.

Danes so medtem odprli trgovine z božičnimi okraski. To je prva izjema, odkar so 7. novembra uvedli stroge karantenske ukrepe, vključno z nočno prepovedjo gibanja in prepovedjo zbiranj.

Na zahodni strani newyorškega Manhattna ob aveniji Amsterdam že nekaj dni deluje prva slovenska restavracija v New Yorku z imenom Pekarna, ki jo je zasnoval inženir avstralskega rodu Dean O'Neill. Slovesne otvoritve še ni bilo, vendar pa Pekarna že obratuje.

Pecas je ob tem napovedal, da bo vlada na podlagi epidemioloških razmer preučila možnost odprave nočne policijske ure ob božiču in novem letu. Do konca tedna pa je napovedal možnost odločitve vlade o odprtju frizerskih salonov in trgovin.

Izpostavil je, da se v bolnišnicah še vedno zdravi veliko bolnikov s covidom-19 in da je pritisk na bolnišnice velik zaradi veliko intubiranih bolnikov in zasedenih postelj na intenzivnih oddelkih. V bolnišnicah se trenutno zdravi 4008 covidnih bolnikov, potem ko jih je bilo 20. novembra 4079, je pojasnil.

V Grčiji je v epidemiji umrlo 3000 bolnikov s covidom-19, potrdili pa so skupno 115.400 okužb.

Vlada je danes govorila tudi o načrtih za sprejem in skladiščenje cepiva proti covidu-19 kot tudi o vzpostavitvi 1018 centrov za cepljenje po državi. S cepljenjem naj bi začeli v začetku januarja, je povedal premier Kiriakos Micotakis.

Indonezija prejela več kot milijon odmerkov kitajskega cepiva

Indonezija je prejela 1,2 milijona odmerkov cepiva proti covidu-19, ki ga je izdelalo kitajsko podjetje Sinovac. Indonezija, ki je po številu prebivalstva četrta država na svetu, si prizadeva zajeziti porast novih okužb z novim koronavirusom v državi.

cepljenje, covid-19

Kitajsko cepivo je v indonezijsko prestolnico Džakarta prispelo v nedeljo zvečer z letalom iz Pekinga. Po napovedih naj bi dodatnega 1,8 milijona odmerkov kitajskega cepiva v Indonezijo prispelo prihodnji mesec.

Sklad ZN za otroke Unicef je sporočil, da bi potrebovali 2,5 milijarde ameriških dolarjev (preračunano okoli 2,06 milijarde evrov) za 39 milijonov otrok na Bližnjem vzhodu in severu Afrike, ki so prizadeti zaradi vojne, revščine in pandemije covida-19. Unicef namerava večino sredstev nameniti izobraževanju otrok, zagotavljanju dostopa do pitne vode, sanitarij, zdravstvenega varstva in prehrane ter podpori duševnemu zdravju otrok.

Kitajska je obljubila, da bo svoja cepiva dala na razpolago kot "globalno javno dobro". Na tak način poskuša preprečiti številne kritike sveta na svoj račun glede obvladovanja pandemije covida-19 ob njenem izbruhu.

Indonezijski predsednik Joko Widodo je sinoči pozdravil prihod kitajskega cepiva. "Hvaležni smo, da je cepivo na voljo in da bomo lahko nemudoma preprečili izbruhe okužb," je dejal. Dodal je, da je treba upoštevati vse ustrezne postopke, s katerimi bodo zagotovili javno zdravje in varnost ter učinkovitost cepiva.

Kitajski regulatorji sicer za zdaj še niso odobrili nobenega cepiva proti covidu-19 za množično distribucijo, so pa odobrili nekatere kandidate za cepivo za nujno uporabo.

Vodja indonezijske skupine za boj proti covidu-19 Airlangga Hartarto je danes sporočil, da bo prvo serijo odmerkov cepiva pregledala agencija za hrano in zdravila, načrtujejo pa, da bodo najprej cepili zdravstvene delavce in druge rizične skupine.

Glavni verski urad v državi, indonezijski svet ulema (MUI), je prav tako napovedal, da bodo preverili prvo pošiljko kitajskega cepiva in tako zagotovili, da bo cepivo v najštevilčnejši muslimanski državi na svetu v skladu z zahtevami za pridobitev certifikata halal.

Indonezija je avgusta začela s poskusnim cepljenjem ljudi s cepivom, ki so ga razvili v Sinovacu. V šestmesečnem poskusnem cepljenju je sodelovalo približno 1600 prostovoljcev.

Svetovni gospodarski forum bo potekal med 13. in 16. majem 2021 v Singapurju, so danes sporočili organizatorji. Gre za najnovejšo v vrsti sprememb pri tem dogodku, ki sicer tradicionalno poteka januarja v švicarskem Davosu, razlog pa je pandemija covida-19.

Indonezijska vlada je za tri milijone odmerkov Sinovacovega cepiva odštela približno 637 milijard rupij (45 milijonov ameriških dolarjev oziroma 37 milijonov evrov). Še 100.000 odmerkov cepiva naj bi Indoneziji dostavilo kitajsko podjetje CanSino. O dobavi cepiva se država dogovarja tudi z drugimi farmacevtskimi družbami, vključno z AstraZeneco, ki ima sedež v Združenem kraljestvu.

Indonezija sodi med azijske države, ki jih je pandemija covida-19 zelo prizadela. Doslej so potrdili okoli 575.000 okužb z novim koronavirusom, umrlo je več kot 17.000 bolnikov s covidom-19. Po mnenju poznavalcev je število okužb še bistveno večje, saj ima država eno od najnižjih stopenj testiranj na okužbo z novim koronavirusom.

Epidemiološke razmere v svetu

V minulih 14 dneh so bile razmere v pandemiji covida-19 (na svetovni ravni) razmeroma stabilne. Slovenija, kjer se je stanje rahlo izboljšalo, ostaja na četrtem mestu med opazovanimi državami. Najhuje ostaja v Srbiji, kjer se je število aktivnih okužb na 100.000 prebivalcev še povečalo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

(Za boljši ogled zgornjega prikaza okužb priporočamo uporabo celozaslonskega načina.)

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kranjski janezz
07. 12. 2020 20.54
+1
dajmo čimbolj izsiljevat ljudi,da se bojo ja v čimvećjem številu cepili.mafija podkupljena
jutri_pa_res
07. 12. 2020 19.38
+2
Gantar pa trmoglavi z ukrepi, ki jih je polovica nepotrebnih. Glejte Avstrijo!
Slobodan Cvijetinovic
07. 12. 2020 19.18
+7
Vsi odloki,so slabši za samo zdravstveno stanje v državi,kdaj bojo to dojeli cepci,... Najbolj zaprti,in največje številke.... Sramota
Tomy Bananas
07. 12. 2020 19.08
+6
Kaj pa Kitajska ,Japonska ko v eni ulici živi več kot miljon ljudi.Nič ni zaprto vse obratuje normalno nimajo neke velike obolelosti smrtnost manjša kot pri nas. Sedaj se je za vprašat zakaj imamo take ukrepe ki jih očitno daje vnuk od Beovičke?
Supervillain
07. 12. 2020 18.40
+2
Niso normalni,ker nobeden ukrep ne more pomagati pomaga in zajezi virus lahko samo ustrezno cepivo pa nič drugega.
Petarda10
07. 12. 2020 18.01
+3
vse drzave imajo iste cene se bolj stroge ukrepe samo pri nas se hoce protestirat in nasprotovat vladi haha adijo pamet, jansa je kriv verjetno da je nastal virus ja balandeki
Nika Kučan
07. 12. 2020 17.57
+9
Vsi majo odprte države, samo mi zaprto. Šole, faksa na daljavo je že nevmkolk tednov s pomladjo vred. Ampak avtoritativni Janša ne bo nč odpru zato ker mu je fajn da nas ma pod komando
boslo
07. 12. 2020 18.21
-2
Nekatere države celo zaostrujejo ukrepe...
Nika Kučan
07. 12. 2020 18.54
+8
Ja zaostrujejo jih. Mi jih pa ne moremo več!
boslo
07. 12. 2020 19.04
+1
Kdo pravi, da ne? Policijska ura 24/7, zapiranje vsega, ...
Draža
07. 12. 2020 17.36
+11
Vsi ti ukrepi nimajo nobene veze z bilo kakšnim virusom.
Draža
07. 12. 2020 17.35
+9
Ne vedo na kakšen način bi še vsiljevali sto ceremonijo korono,bedarija.
Hujošgrimošjanoš
07. 12. 2020 17.25
+16
Haha v bih je boljsa slika, kjer nimajo nobenih ukrepov, vse laufa na polno, preverjeno
king11c
07. 12. 2020 17.20
+8
Koliko jih je v Pakistanu okuženih..sprašujem za prijatelja😂
boslo
07. 12. 2020 17.30
+7
User1538643
07. 12. 2020 17.15
-3
Lahko bi pri nas vpeljali nagrado 100€ udeležencem testiranj.
thedino
07. 12. 2020 17.05
+11
Sej počasi bomo dosegli zadostno čredno prekuženost, tisti s šibkim zdravjem bodo pač umrli, drugi bodo živeli naprej. Poznam najmanj 50 okuženih, zapleti samo z dvema, ena 90 letnica in ena 58 letnica z rakom, kjer je potek bil malo hujši. Bolj me skrbi kako bo z gospodarstvom in koliko % se bo povečala revščina. Tudi sam sem zaposlen in še s.p. popoldne in imam to srečo da oboje dela in ni strahu. Je pa res da že celo leto več ali manj "šparam" ker se nič ne ve kaj bo.
IanNow
07. 12. 2020 16.59
+16
Ponovno.. SLOVENIJA IMA EDINA NA SVETU TAKO STROGE UKREPE.. ZE 7 TEDEN... zanimivo.. Mrtvih imamo pa vec kot avstrija ki ima 8 milijonov ljudi...VLADA DELA NEVERJETNO DOBRO
štumbamfirer
07. 12. 2020 16.39
+18
v primerjavi z drugimi državami so naši ukrepi koncentracijsko taborišče proti njihovim ukrepom v drugih državah in to ni normalno in seveda nič ne pomaga
pager
07. 12. 2020 16.55
-7
prosim sedi v avto in se popelji po evropi, če imaš to možnost, in potem tresi tle neumnosti, kako je drugje.Vrjeten si ne moreš predstavljat da prideš v španijo in spiš v avtu, ker so hoteli zaprti, da greš po kosilo v trgovino po štručko ali suho pizzo in je to tvoj obrok namesto prijetne restavracije kjer se lahko lepo naješ užitne in tople hrane... res rad bi te videl v teh ukrepih po evropi in potem prebral kaj bi pametoval na teh komentarjih?
RamzesII
07. 12. 2020 16.56
+4
Kakorkoli, povsod se omejuje svoboda, pravice, itd. Vam ni jasno kam to pelje. Virus, ne glede na njegov obstoj, je krinka za nekaj večjega, kar se planira z ljudmi, ob cepljenju in čipiranju.
štumbamfirer
07. 12. 2020 17.14
+8
sem šofer imam službo tako,pa prijatle tudi ,kaj si hotel povedat ,stalno čez mejo sem ,vse komentiram iz prve roke,ne poslušam in gledam jaz tv-ja ,nobene panike ni