Tam se je zbralo tudi največ nasprotnikov strogih omejitev, po ocenah s terena jih je bilo 15.000, okoli 7500 jih je svoje nestrinjanje izražalo v Brisbanu, tisoč pa jih je šlo na ulico tudi v Melbournu, poroča avstralski novičarski portal news.com.au.
Protestnike je razjezila predvsem napoved oblasti, da bi lahko omejitve ostale v veljavi vse do oktobra, čeprav so oblasti sprva obljubljale, da bodo tokratna zaprtja kratkotrajna. Skandirali so "Svoboda," "Avstralija, zbudi se" in "Spusti masko, dvigni glas", posnetki, ki so zaokrožili po družbenih omrežjih, pa prikazujejo, kako so v policiste na konjih metali tudi steklenice. Na drugi strani tudi policiji očitajo prekomerno uporabo sile, aretiranih je bilo 57 protestnikov.
V strogo zaprtje tudi po po zgolj petih potrjenih primerih
Avstralija je dolgo veljala za zgled v boju s pandemijo covida-19, a po obdobju, ko niso imeli praktično nobenih okužb, te od sredine junija znova naraščajo. Čeprav so številke novookuženih za evropske razmere precej nizke, so nemudoma odločili za zaprtje mest oziroma ustavitev javnega življenja. V Sydneyju, kjer strogi ukrepi veljajo že četrti teden, so oblasti avstralske zvezne države Novi Južni Wales zaradi hitrega porasta okužb v petek razglasili celo izredne razmere. V petmilijonskem mestu so v zadnjem dnevu potrdili 163 okužb, v tem zadnjem izbruhu pa skupno 2000.
Po Sydneyju so zaprtje razglasili še v Melbournu, sledila so še številna druga mesta, kot so Perth, Darwin in Brisbane, pred dnevi pa tudi Adelaide v zvezni državi Južna Avstralija, čeprav so tam potrdili vsega pet lokalnih primerov okužbe. V "lockdownu" je trenutno tako okoli 13 milijonov Avstralcev, kar je približno polovica 25-milijonske države.
Izjemno nizka precepljenost
Pristojne skrbi predvsem širjenje različice delta, ki se je med prebivalci prenašala zgolj med bežnim stikom, cepljenje proti covidu-19 pa medtem napreduje relativno počasi. V Avstraliji je proti covidu-19 precepljenih le 12 odstotkov prebivalcev, predvsem zaradi težav z dobavo cepiva družbe Pfizer in dvomov glede varnosti cepiva družbe AstraZeneca, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA).
Avstralski premier Scott Morrison se je ta teden zaradi počasnega cepljenja tudi opravičil: "Prevzemam odgovornost za program cepljenja. Prevzemam tudi odgovornost za izzive, ki smo jih imeli," je priznal, da niso dosegli zastavljenih ciljev.
Zaradi zaostritve razmer v "deželi tam spodaj" pa je novozelandska premierka Jacinda Ardern napovedala prekinitev potovalnega mehurčka med državama za najmanj osem tednov. Tako Avstralci ne bodo smeli vstopiti v Novo Zelandijo brez karantene, bodo pa uredili povratne polete za Novozelandce v Avstraliji, je dodala.
Za Avstralci že meseci izjemno strogih omejitev
Avstraliji je sicer med svetovno pandemijo uspelo zamejiti širjenje novega koronavirusa. Država se je spomladi 2020 hitro odzvala in zaprla meje ter uvedla stroge ukrepe socialne distance, množično testiranje in sledenje stikom okuženih. Prvo zaprtje je trajalo od marca do maja, tudi drugi val je spremljal izjemno represiven režim. V Melbournu so denimo prebivalci 112 dni prebili za štirimi stenami svojega doma, zaprte so bile restavracije in trgovine. Februarja letos so oblasti v četrtem največjem mestu Perth zaprle po zgolj enem potrjenem primeru okužbe.
V državi, v kateri prebiva 25 milijonov ljudi, so sicer našteli nekaj več kot 30.000 primerov okužb in 910 primerov smrti zaradi novega koronavirusa.
V Vietnamu se kljub zaprtju razmere ne izboljšujejo
Razmere se zaostrujejo tudi drugod po svetu. Tudi v Vietnamu je v prestolnici Hanoj od danes zaradi hitrega naraščanja števila okužb z novim koronavirusom v veljavi strogo zaprtje javnega življenja. V 100-milijonski državi so v petek potrdili več kot 7000 novih primerov okužbe, kar je že tretjič v tem tednu najvišje dnevno število okužb, poroča tiskovna agencija AFP.
Že do zdaj je sicer zaprtje veljalo za okoli tretjino Vietnamcev. Tudi v Hošiminhu na jugu države, kjer so strogi omejitveni ukrepi v veljavi že mesec dni, se razmere za zdaj ne izboljšujejo, saj so prav tam našteli največje število novih primerov v zadnjih dneh.
"Pingdemija" zaprla restavracije in zdesetkala javni prevoz
Medtem pa se v Angliji vrstijo pozivi premierju Borisu Johnsonu, naj stroga pravila samoizolacije omili vsaj za tiste, ki so že polno cepljeni. Poročali smo že, da se v Veliki Britaniji zaradi aplikacije za sledenje stikov okuženih soočajo z novo težavo, ki so jo zaradi zvoka obvestila aplikacije poimenovali kar "pingdemija". Zaradi stika z okuženo osebo se je moralo namreč samoizolirati toliko ljudi, da so se zaradi pomanjkanja kadra v težavah znašle številne dejavnosti - oskrba s hrano, prevozi, trgovine, gostinstvo.
Pri prevoznem podjetju Transport for London so posvarili pred zapiranjem linij, saj se je v samoizolaciji znašlo več kot 300 njihovih zaposlenih, številne odhode vlakov so odpovedali tudi pri Thameslinku in Southernu. S tem koncem tedna so se sicer začele šolske počitnice in na tisoče ljudi je načrtovalo oddih, vendar imajo zdaj logistične težave s prevozi, pa tudi s ponudbo na sami končni destinaciji, saj so se zaradi pomanjkanja kadra zaprli številni lokali, restavracije, hoteli, prireditveni prostori.
Britanska vlada je sicer nato naknadno objavila seznam tistih delovnih mest, kamor se precepljeni zaposleni lahko vrnejo, čeprav so "pingani", so pa številni razočarani, ker jih niso uvrstili tja - na primer delavci v supermarketih, odkoder so svet že obkrožile fotografije praznih polic, saj ljudje pa strahu pred zaprtjem za štiri stene panično nakupujejo, ni pa dovolj delavcev, da bi jih lahko sproti spet napolnili. Poleg tega so objavili, da bo od ponedeljeka na voljo 200 novih mest za testiranje, ki bodo na voljo delavcem iz angleške kritične infrstrukture - kot poročajo britanski mediji, je v samoizolaciji trenutno kar 2,3 milijona Angležev.
Novi ukrepi na precepljeni Islandiji
Štiri tedne po tem, ko je Islandija po 15 mesecih obveznega socialnega distanciranja in nošenja mask odpravila vse omejitve za zajezitev novega koronavirusa, zdaj v državi spet uvajajo ukrepe. V zaprtih prostorih bodo znova obvezne maske, prebivalci bodo morali med seboj ohranjati meter razdalje, na prireditvah se bo lahko zbralo največ 200 ljudi, bazeni in telovadnice bodo lahko do 75-odstotno zasedeni, bari in restavracije bodo lahko stregli le do 23. ure, prostor pa bo treba izprazniti do polnoči, našteva lokalni portal Reykjavik Grapevine.
Čeprav je približno 90 odstotkov Islandcev, starejših od 16 let, prejelo vsaj en odmerek cepiva proti covidu-19, so v tem tednu po podatkih tamkajšnjih zdravstvenih oblasti vsak dan našteli nekaj deset novih primerov okužbe, skupno 328, kar je za otok z le 360.000 prebivalci precej.
KOMENTARJI (844)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.