Znani so uradni podatki hrvaškega nacionalnega štaba civilne zaščite. Danes so tam uradno zabeležili kar 208 novih primerov koronavirusa. Aktivnih primerov na Hrvaškem je tako 961, 116 jih je na zdravljenju, s pomočjo respiratorja diha deset oseb. Dva bolnika s covidom-19 sta umrla.
Samo v Splitsko-dalmatinski županiji imajo 77 novookuženih, v Zagrebu 50. Na območju Osješko-baranjske županije je 14 novih primerov okužbe, v Brodsko-posavki županiji pa pet. V Varaždinski imajo en primer, v Zadrski pa osem. V Sisaško-moslovaški dva, v Vukovarsko-sremski županiji pa 11. Na območju Istre so tri novookužene osebe, v Primorsko-goranski pa pet. Iz Virovitiško-podravske županije so v preteklih 24 urah zabeležili en nov primer okužbe z novim koronavirusom, v Požeško-slavonski pa dva.
Vse glasnejši pozivi k ukrepanju
Že od včeraj, ko je na Hrvaškem padel neslavni rekord - zabeležili so kar 180 novih primerov okužbe z novim koronavirusom - se vrstijo vse glasnejši pozivi javnosti in stroke pristojnim, naj vendarle nehajo 'tiščati glavo v pesek' in sprejmejo strožje ukrepe.
Medtem je hrvaški minister za zdravstvo Vili Beroš danes že pojasnil, da je število novih okužb pričakovano glede na vrh turistične sezone. Povedal je, da bodo novi ukrepi, kot je omejevanje obratovanja gostinskih lokalov do polnoči, vplivali na krčenje števila okužb."Ni razloga za zaskrbljenost, sicer pa tudi za naprej pričakujemo, da bodo vsi spoštovali ukrepe samozaščite," je dejal.
Avstrija pozvala državljane, naj se nujno vrnejo iz Hrvaške
Avstrija je medtem zaradi naraščanja števila uvoženih okužb z novim koronavirusom iz Hrvaške danes pozvala svoje državljane, naj se nujno vrnejo iz te države. Poleg tega od ponedeljka odsvetujejo vsa nenujna potovanja v to državo, so povedali na avstrijskem zunanjem ministrstvu.
Ob vstopu v Avstrijo bodo od ponedeljka vsi, ki se bodo vračali iz Hrvaške, morali predložiti negativen testa na koronavirus, ki ne bo starejši od 72 ur. Kdor ga ne bo imel, bo moral test opraviti v roku 48 ur od povratka, do rezultatov pa ostati v karanteni, je danes pojasnil zdravstveni minister Rudolf Anschober.
"S tem je Hrvaška obravnavana enako kot druge države Balkana - Bosna in Hercegovina, Kosovo, Črna gora, Severna Makedonija, Srbija," je dodal.
V Avstriji so v zadnjem dnevu potrdili 282 novih okužb s koronavirusom, s čimer je število na novo okuženih prvič po več mesecih preseglo 200. Minister za zdravje Rudolf Anschober je pojasnil, da je veliko število novih okužb posledica večjega števila žarišč, povezanih s potovanji. Številni na novo okuženi so se vrnili iz Hrvaške.
Capak priznal: Pričakovali smo porast števila okuženih, a ne tolikšen
Tudi vodja Hrvaškega zavoda za javno zdravje (HZJZ) Krunoslav Capak je zdaj za HRT priznal, da bi bilo dobro število novih primerov, ki jih zabeležijo na dnevni ravni, omejiti pod 50, saj da je to meja, ki si jo je začrtala večina držav. Na Hrvaškem je trenutno sicer 900.000 turistov."Pričakovali smo povečanje števila novookuženih, a ne za toliko," priznava Capak. Dodal pa je, da nacionalni štab sicer želi, da "življenje poteka naprej 'normalno', da vse deluje, kot je treba, vendar je to ob pandemiji koronavirusa nemogoče". "Kadar imamo takšno situacijo, da število naglo poskoči, moramo nekaj storiti. Bolje bi bilo, da bi stvari omejili že prej, a tudi zdaj ni prepozno," meni vodja HZJZ.
Za N1 pa je Capak razkril, da naj bi se glede na evropske evidence na Hrvaškem od konca junija z novim koronavirusom okužilo 54 tujih državljanov. Kot je zatrdil, so vsak tak prijavljen primer preverili in preiskali.
Hrvaška je sicer včeraj napovedala omejitev odpiralnega časa nočnih klubov in barov. Gostinski objekti so lahko po novem odprti le do polnoči. Ukrep je v veljavo stopil z današnjim dnem, kar pa so očitno (še zadnjič) izkoristili v marsikateri diskoteki. V uredništvo smo tako na primer prejeli posnetek živahnega nočnega življenja v Pulju. Dogajanje v klubu Uljanik, kjer ni ne duha ne sluha o zaščitnih maskah ali varnostni razdalji, je delil uporabnik Instagrama:
Zabava v disko ritmih je napovedana tudi za danes zvečer in, sodeč po najavi na družbenem omrežju Facebook, ne bodo upoštevali novih ukrepov. "Začenjamo ob 22. uri in bomo z vami do zore," vabijo organizatorji.
Zdravniki se bojijo, kaj bo prinesla jesen
Oglasili so se tudi družinski zdravniki, ki izpostavljajo, da kot prvi v obrambni liniji v boju z virusom delajo že na robu zmogljivosti. "Delamo tudi za dva. Bojimo se jeseni, potrebujemo jasne smernice," opozarjajo. Družinskih zdravnikov je malo in tako ne zmorejo več naprej. Kot pravijo, po poročanju Dnevnika.hr, jim že dobesedno teče voda v grlo, sprašujejo se, kako bodo sploh preživeli drugi val.
"Če gre nekdo na dopust ali je bolniško odsoten, ga mora nadomeščati drugi. Mladih zdravnikov v glavnem ni," pravi Vikica Krolo, predsednica Združenja hrvaške družinske medicine. Težava pa niso le manjši kraji, pač pa tudi večja mesta. "Kolegica je zaradi raka na dojki nujno morala na operacijo in si ni uspela najti zamenjave. Zdaj je tako že 17. dan, odkar medicinska sestra tam dela sama, ob pomoči zdravnikov v tamkajšnji ustanovi," Krola navaja primer iz Splita.
V hrvaškem društvu za varovanje pravic bolnikov pa pozivajo k pripravi načrta za jesen, da bo delovanje zdravstva boljše kot ob začetku epidemije. "O tem bi bilo treba voditi evidence. Ne le, da imamo zdaj povečano število zapletov in primerov smrti, ne vemo, kaj nas še čaka. To bomo videli že čez kakšen mesec," pravi Jasna Karačić iz društva.
Tudi Vesna Potočki-Rukavina iz Koordinacije družinske medicine Zagreba pravi, da se zdravniki bojijo jeseni - ne le zaradi koronavirusa, pač pa tudi drugih respiratornih obolenj, ki se pričnejo pojavljati in širiti v hladnejših mesecih."Kaj je z vsemi drugimi respiratornimi obolenji, virusi, gripo? Klinično težko prepoznamo, za katero okužbo gre. Morali bi dobiti jasnejše smernice nacionalnega kriznega štaba," pravi zdravnica in dodaja, da zdajšnje smernice jeseni ne bodo zadostovale, tudi zaradi otrok, ki se vračajo v šole in vrtce.
Italijani odpovedujejo rezervacije, Hrvaško turistično združenja pa: 'Tukaj je tudi malo zavisti'
Potem ko je Italija napovedala obvezno testiranje za vstop v državo za vse, ki so bili nedavno na Hrvaškem, se odločitev že pozna v hrvaškem turizmu. "To se je zgodilo z danes na jutri in že beležimo odpovedi rezervacij," je za Dnevnik.hr dejal Massimo Piutti, vodja enega od kampov na jadranski obali.
A italijanska vlada je jasna: vsi, ki prihajajo iz Hrvaške, morajo pred vstopom v državo pokazati negativen test, ki ni starejši od 72 ur, ali pa se morajo testirati v roku 48 ur po prihodu. Pristojni sicer trdijo, da si italijanski turisti še vedno želijo na Hrvaško. Kljub temu pa naj Italije to ne bi ustavilo, da so naše južne sosede - poleg Španije, Malte in Grčije - uvrstili na seznam držav z visokim tveganjem. Hrvaško turistično združenje odločitev za to vidi predvsem, v "dejstvu, da jim je Hrvaška, kar se tiče turističnega sektorja, največja konkurentka". "Če smo malce sarkastični - to so vse države, v katerih je v tem trenutno največ Italijanov. Menim, da se je zato Italija za to potezo odločila prav zdaj, na vrhuncu turistične sezone," pravi Boris Žgomba, predsednik združenja turističnih agencij na Hrvaškem.
Na Hrvaškem je bilo včeraj po uradnih podatkih 46.000 Italijanov."Hrvaška letos, glede na trenutno situacijo, dosega resnično sijajne turistične rezultate, kar pa seveda sproža nekaj zavisti," pa je prepričan Veljko Ostojić iz Hrvaškega turističnega združenja.
Hrvaška Istra se želi izogniti slovenskemu in italijanskemu rdečemu seznamu
Oblasti v istrski županiji na Hrvaškem so danes zahtevale od hrvaške vlade, naj nemudoma zahteva od italijanske vlade, da epidemiološki ukrep obveznega testiranja potnikov iz Hrvaške izvaja selektivno in v skladu z epidemiološkim stanjem v posameznih delih države. Podobno zahtevajo tudi v primeru epidemioloških ukrepov Slovenije, poroča STA.
V zahtevi istrske županije in županov tamkajšnjih mest so izpostavili, da enostranska poteza Italije kot tudi slovenske napovedi, da bo Hrvaško uvrstila na rdeči seznam držav, resno ogrožajo hrvaško turistično sezono v obdobju, ko je tam največ turistov. Med njimi je veliko gostov ravno iz Slovenije in Italije, so poudarili.
"Naša županija je zdravstveno varna in turistično uspešna. Pozivamo vas, da nam omogočite, da bo tako tudi ostalo," so zapisali. Poudarili so, da imajo v Istri zdravstveno stanje pod nadzorom in da ustvarjajo največji delež hrvaškega turističnega prometa. Ocenjujejo, da je to "rezultat velikih prizadevanj, odgovornosti in osredotočenosti vseh prebivalcev Istre".
Opozorili so, da je od rezultatov turistične sezone odvisen tudi državni proračun, ki že močno trpi zaradi krize, ki je posledica pandemije bolezni covid-19. Zahtevajo, naj se Istri kot zdravstveno varni destinaciji omogoči, da ustvari čim boljše turistične rezultate, potem ko se je epidemiološka slika v Dalmaciji občutno poslabšala.
Podobno zahtevo za selektivni pristop so nacionalnemu štabu civilne zaščite poslali tudi iz primorsko-goranske županije. Med drugim so izrazili nasprotovanje odločitvi nacionalnega štaba, da lahko naslednji deset dni vsi gostinski lokali obratujejo samo do polnoči. Menijo, da bi morali takšen ukrep izvajati samo v tistih lokalih in v županijah, kjer so imeli primere okužbe v lokalih. Izpostavili so, da imajo na območju Reke, Kvarnerja in Gorskega kotarja dobro in stabilno epidemiološko sliko.
KOMENTARJI (726)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.