Konec lanskega septembra je policija obravnavala mladoletno dijakinjo, ki je na avtobus vstopila brez zaščitne maske, nato pa se zapletla v prepir z voznikom. Zaradi tega je posredovala policija, ki je dijakinjo vklenila. Kot so takrat pojasnili, potnice niso vklenili, ker ni nosila maske, ampak ker se je upirala postopku in ni upoštevala ukazov policistov.
Po obdolžilnem predlogu ministrstva za zdravje in Zdravstvenega inšpektorata RS so ji očitali, da je 22. 9. 2020 na glavnem avtobusnem postajališču v Ljubljani vstopila na avtobus in ni nosila zaščitne maske. S tem je po njihovih ugotovitvah Zakon o nalezljivih boleznih po 14. točki prvega odstavka 57. člena.
Mladoletnica se je na sodišču zagovarjala z molkom, vložila pa je pisni zagovor. V njem je izpodbijala ukrep obveznega nošenja zaščitnih mask in podala obširne navedbe o tem, zakaj je odlok protiustaven in nezakonit ter zakaj je nepravilno nošenje zaščitnih mask škodljivo, ter predlagala, da sodišče odloči, da kršiteljica ni storila očitanega prekrška in postopek ustavi oz. da postopek prekine in sproži pobudo za oceno ustavnosti.
"Nikomur ne sme biti izrečena sankcija za prekršek, če dejanje ni bilo z zakonom, uredbo ali odlokom samoupravne loklane skupnosti določeno kot prekršek, preden je bilo strojeno, in če za tako dejanje ni bila predpisana sankcija za prekršek," piše v obrazložitvi sodbe. Ker neuporaba zaščitne maske ni zajeta v zakonskih znakih prekrška po 57. členu, prepoved oziroma omejitev gibanja, dejanje, ki se očita mladoletnici ni prekršek.
V nadaljevanju je zagovornik Boštjan Verstovšek podal še ugovor pravne narave in dodal, da dejanje, kot se očita obdolženi, ni prekršek, s čimer se je sodišče strinjalo. Ker torej kršitev pravil o uporabi mask v nobenem predpisu ni določena kot prekršek, je sodišče postopek zoper mladoletnico ustavilo, stroški ustavljenega postopka pa bremenijo proračun. Verstovšek je oster - odločitev sodišča je taka, ker je vlada delala po domače, pravi.
Tudi ravnanje policistov, ki so uporabili prisilna sredstva in jo na koncu vklenili v lisice, je po mnenju Verstovška problematično.
Policija je sicer že konec lanskega leta, s posebno komisijo, ki jo je imenovala prav za ta primer ugotovila, da možje v modrem niso kršili predpisov. Kjub temu odvetnik in mladoletnica napovedujeta odškodninske tožbe zoper državo, razmišljata pa tudi o kazenskih ovadbah zoper odgovorne.
Spomnimo, pred dnevi je Višje sodišče v Kopru presodilo, da moški, ki so ga oglobili, ker na javnem kraju ni nosil zaščitne maske, ni storil prekrška.
KOMENTARJI (688)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.