V nedeljo so v Sloveniji ob 984 testih potrdili 50 okužb z novim koronavirusom, je na Twitterju sporočila vlada. To predstavlja petodstotni delež pozitivnih testov. Bolnišnično zdravljenje potrebuje 70 oseb, od tega jih je 14 na intenzivni negi, 12 jih diha s pomočjo ventilatorja. V nedeljo ni umrl noben bolnik s covidom-19.
Po podatkih Covid-19 Sledilnika imamo v Sloveniji trenutno 1280 aktivnih okužb s koronavirusom. Med okuženimi, ki so jih potrdili v nedeljo, je šest zaposlenih v zdravstvu, en primer pa je med oskrbovanci domov za starejših in en med zaposlenimi v domu.
Okužbe so tokrat razpršene po več kot 30 občinah, največ, po pet so jih v nedeljo potrdili v Ljubljani, Mariboru in Slovenskih Konjicah. V Slovenski Bistrici so našteli tri okužbe, medtem ko v Celju, Žalcu, Vojniku in Pesnici po dve. V ostalih občinah so imeli po eno okužbo.
Skupaj je bilo doslej v Sloveniji potrjenih 4470 okužb z novim koronavirusom, umrlo je 142 bolnikov s covidom-19.
V UKC Ljubljana na intenzivni terapiji osem bolnikov, najmlajša bolnica ima 47 let
S slabšanjem epidemiološke slike se polnijo bolnišnični oddelki z bolniki s covidom-19. Na ljubljanski infekcijski kliniki zdravijo 42 bolnikov s covidom-19, osem jih je na intenzivni negi, med njimi je najmlajši star 47 let. Vodja oddelka intenzivne terapije Matjaž Jereb se boji, da bodo presegli število hospitaliziranih v prvem epidemičnem valu.
Jereb je danes v izjavi za medije pojasnil, da je povprečna starost bolnikov, ki jih zdravijo na oddelku za intenzivno terapijo infekcijske klinike UKC Ljubljana, 57 let. To pomeni, da zdravijo bistveno mlajše bolnike kot pa v prvem epidemičnem valu spomladi letos.
Trenutno je na intenzivnem oddelku najmlajša pacientka stara 47 let, najstarejši bolnik pa 81 let. Tudi v tokratnem valu se stanje bolnika s covidom-19 izrazito poslabša šesti ali sedmi dan. Včasih pride do nenadnega poslabšanja v nekaj urah. Denimo v nedeljo so sprejeli bolnika, ki je prišel na urgenco, potem ko se mu je stanje začelo slabšati, ob prihodu na njihov oddelek pa so ga morali takoj priklopiti na umetno predihavanje, je dejal Jereb.
V prvem valu je med vsemi bolniki s covidom-19, ki so se zdravili na intenzivnih oddelkih, umrlo 31 odstotkov. V drugem valu so doslej v UKC Ljubljana umrli štirje bolniki, a usoda tistih, ki se še zdravijo, je neznana.
Jereb pričakuje, da bodo v prihodnjem tednu ali dveh še sprejemali dodatne bolnike, "a če bo število bolnikov šlo preko potenciala, ki ga imamo, bo težava". Za bolnike s covidom-19 imajo na UKC Ljubljana pripravljenih 16 postelj za intenzivno nego, kar pomeni, da jih je polovica že zasedenih.
Na infekcijski kliniki imajo načrt, kako povečevati število postelj, a ni države, ki bi lahko povečevala kapacitete v nedogled, je opozoril Jereb. Težava namreč ni oprema ali postelje, pač pa kader, saj je za neprekinjeno oskrbo enega bolnika na intenzivnem oddelku potrebnih pet medicinskih sester.
In tega kadra nimajo, prav tako ga ni mogoče hitro pridobiti v smislu, da bi pridobili sestre z drugih oddelkov, saj so za intenzivno terapijo potrebna določena znanja, ki jih posameznik pridobi tako v procesu izobraževanja kot tudi s kliničnim delom, je pojasnil.
Zato je po njegovih besedah nujno treba omejiti število novih okužb, kar lahko dosežemo skupaj z upoštevanjem ukrepov.
Koordinator intenzivnih enot Marko Noč razloži, da imamo v državi trentno zasedenih 15 od 32 oziroma 44 razpoložljivih intenzivnih postelj, saj jih prilagajamo številu bolnikov. S tem omogočimo, da redni programi čim bolj normalno tečejo.
Poleg pomanjkanja ustreznega kadra je težava tud prostorska stiska. Medtem ko bodo na UKC Ljubljana druge bolnike z Infekcijske klinike selili v Bolnišnico dr. Petra Držaja, pa v Mariboru predelujejo dve operacijski dvorani v intenzivni sobi. Dodatnih postelj kljub večmesečnemu iskanju rešitev nimajo, saj za intenzivno posteljo potrebujejo priklop plinov, elektriko z določenimi standardi, pa tudi določeno kvadraturo.
Vodja vladne strokovne skupine Bojana Beović pravi, da v primeru, da napnemo vse sile in nekoliko zmanjšamo programe v nekaterih bolnišnicah, bi to zadoščalo za dve tretjini tega, kar ob takšnem naraščanju hospitalizacij pričakujemo v mesecu dni – to je od 250 do 280 bolnikov sredi oktobra. Noč je sicer prepričan, da lahko Slovenci tako kot vedno, ko je to potrebno, stopimo skupaj in upoštevamo preproste zaščitne ukrepe.
V domu v Rogaški Slatini okuženih že 18 stanovalcev in pet zaposlenih
Kristina Kampuš, direktorica Pegazovega doma starejših v Rogaški Slatini, je dejala, da so minuli vikend med njihovimi stanovalci odkrili dve novi okužbi s koronavirusom. Skupno je tam zdaj okuženih že 18 stanovalcev in pet zaposlenih. Kampušova je dejala še, da so se v soboto iz bolnišnice vrnili trije okuženi stanovalci z novim koronavirusom, ki so jih namestili v rdečo cono doma, ki je ločeno organizirana v kletni etaži doma. V to cono so namestili tudi oba na novo okužena stanovalca. V bolnišnici na zdravljenju ostajajo trije stanovalci, njihovo zdravstveno stanje pa je stabilno.
Po besedah Kampuševe so stanovalci v domu izolirani v svojih sobah, nekateri pa so začasno premeščeni iz sob, kjer je bila potrjena okužba, v drugo sobo oz. drugo skupino.
Direktor Doma Nine Pokorn na Grmovju pri Žalcu Tomaž Lenart pa je povedal, da so v nedeljo vzeli kontrolne brise v zadnji sivi coni 20 stanovalkam in 10 zaposlenim. Pri eni stanovalki je bil test pozitiven, pri ostalih pa negativen. Dejal je, da je okužena stanovalka, ki je asimptomatska, v sobi bivala sama, zato ne pričakuje, da bi še koga okužila.
"Po strokovnih smernicah bodo od torka prvi stanovalci, ki so bili najprej okuženi, že ozdravljeni. Tudi edino okužena zaposlena se v torek vračata na delovno mesto in bosta delala v rdeči coni. Od srede bomo imeli tako v domu samo dva okužena stanovalca," pravi Lenart.
Prepričan je, da so s hitrim in strokovnim ukrepanjem okužbo z novim koronavirusom v domu uspeli zajeziti.
Ocenil je še, da se vsi okuženi stanovalci počutijo zelo dobro in so brez simptomov. Kontrolne teste pa bodo izvajali tudi v prihodnjih dneh.
V Ilirski Bistrici prepoved obiskov v domu za starejše in uporabe zaprtih športnih objektov
Občina Ilirska Bistrica je zaradi poslabšanja epidemiološke situacije prepovedala uporabo zaprtih športnih objektov, ki so v lasti občine, za potrebe izvajanja organizirane športne vadbe in drugih prostočasnih aktivnosti ter dogodkov. Prav tako so v tamkajšnjem domu za starejše prepovedali obiske.
Na spletni strani občine piše, da se lahko zaprti športni objekti še naprej uporabljajo za izvajanje redne dejavnosti osnovnih šol z območja občine Ilirska Bistrica in Gimnazije Ilirska Bistrica.
V Domu starejših občanov Ilirska Bistrica pa so zaradi naraščajočega števila okuženih na območju Ilirske Bistrice in s tem varovanja zdravja stanovalcev, zaposlenih in njihovih družin v četrtek prepovedali obiske. Prepoved velja predvidoma do vključno 27. septembra.
V tej občini so v soboto potrdili devet novih okužb, skupaj pa imajo 29 aktivnih okužb.
KOMENTARJI (585)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.