"Veliko število ukrepov iz oranžne faze se je zdaj premaknilo v rdečo fazo, kar pomeni, da lahko sedaj izvajamo bistveno več aktivnosti, športnih dejavnosti, storitvenih dejavnosti," je glede današnjega odpiranja na vladni novinarski konferenci povedala Mateja Logar. Strokovna skupina je tudi sklenila, da se odpiranje teras gostinskih lokalov premakne iz rumene faze v oranžno fazo. Ti ukrepi bodo ostali v tej obliki, če bomo seveda upoštevali ostale ukrepe, je povedala. O odpiranju kulturnih ustanov, kot so gledališča in kinodvorane, bo treba še razpravljati, je povedala, saj gre za zaprte prostore, a je dodala, da bo to zagotovo tema nadaljnih razprav.
Kaj vse se je odprlo danes?
Vrtci se odpirajo za vse otroke, v šole se vračajo vsi učenci in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Dijaki prvih treh letnikov se bodo šolali po modelu C. Predvideni so izpiti in seminarji na fakultetah za največ 10 ljudi.
Odpirajo se muzeji, knjižnice in galerije. Ponovno je dovoljeno tudi izvajanje verskih obredov z navzočnostjo vernikov, pri čemer velja omejitev števila oseb, in sicer na enega udeleženca ali skupino iz istega gospodinjstva na 30 kvadratnih metrov.
Priprava in strežba jedi ter pijač je dovoljena v organizacijah, ki izvajajo gostinsko dejavnost za svoje zaposlene in varovance, ter za dostavo.
Že v soboto je začela veljati sprememba glede nošenja mask, ki so še vedno obvezne v zaprtih prostorih, na prostem pa le takrat, ko ni moč zagotoviti razdalje najmanj 1,5 metra.
Še vedno pa je prepovedano zbiranje ljudi. Prepovedane ostajajo vse prireditve, shodi, slavja, praznovanja in poroke. Pristojni minister pa lahko dovoli sklenitev zakonskih in partnerskih zvez. Z nekaterimi izjemami ostaja tudi omejitev prehajanja med statističnimi regijami.
Po novem so za vstop v Slovenijo veljavni tudi testi na novi koronavirus, opravljeni v ZDA in Veliki Britaniji.
Sicer pa pristojni opozarjajo na pomen cepljenja, ki po besedah vodje svetovalne skupine Mateje Logar omogoča najhitrejše in največje korake v smeri umirjanja epidemije. Danes ima sestanek posvetovalna skupina za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, ki bo govorila o uporabi cepiva AstraZenece.
Od danes tudi tekme na državni ravni, več možnosti za rekreacijo
Vlada je na petkovi dopisni seji sprejela odlok o izvajanju športnih dejavnosti v času epidemije covida-19 ter določila podobne omejitve, ki so veljale pred 1. aprilom. Treningi in tekme so od danes znova dovoljeni vrhunskim registriranim športnikom, vadba z določenimi omejitvami pa tudi rekreativnim športnikom.
Brez prisotnosti gledalcev so dovoljena tudi uradna športna tekmovanja na nacionalni ravni za članske, mladinske in kadetske kategorije, na evropski (evropski pokali ...) oziroma mednarodni ravni (alpska hokejska liga, košarkarska liga Aba, rokometna liga prvakov ...) in velike mednarodne športne prireditve.
Treningi so dovoljeni vrhunskim športnikom olimpijskega, mednarodnega in svetovnega razreda, skupaj gre za okrog 550 športnikov, ki so s svojimi rezultati na mednarodni ravni dokazali vrhunskost ter bi jim odsotnost treninga onemogočila nadaljnjo konkurenčnost na mednarodni ravni. Pa tudi okrog 650 perspektivnim mladim športnikom, ki so dosegli vrhunske mednarodne rezultate, ter registriranim kadetom, mladincem in članom, ki so člani reprezentanc.
Vadba je dovoljena tudi poklicnim športnikom, ki so starejši od 15 let in so vpisani v razvid poklicnih športnikov pri ministrstvu za šport. Tu gre za okrog 500 športnikov, ki pa so delno zajeti že med vrhunskimi in perspektivnimi športniki. Treningi športnikov so dovoljeni le, če se izvajajo v obliki t. i. mehurčkov oziroma zaprtih ali fizično ločenih skupinah. Tekmovanja lahko potekajo ob testiranjih udeležencev na 48 ur.
Dovoljeni so tudi treningi preostalim registriranim športnikom, ki niso zajeti v zgoraj naštetih skupinah, če se izvajajo individualno ali pod vodstvom strokovnega delavca v športu, ter brezkontaktna športna vadba v skupinah do deset vadečih, v kar niso zajeti vaditelji, ti pa se morajo tedensko testirati. Pri izvajanju vadbe športnikov v skupinah je treba neprekinjeno vzdrževati vsaj dva metra medosebne razdalje.
Slednja je potrebna tudi pri strokovno vodeni individualni športno-rekreacijski dejavnosti ter brezkontaktni športni vadbi v vadbenih skupinah do deset. Prav tako se lahko začnejo javno veljavni programi usposabljanj za strokovno delo v športu, ki so vpisani v razvid po zakonu o športu (z do desetimi osebami pri posameznem usposabljanju).
Za izvajanje vseh športnih gibalnih oziroma rekreacijskih dejavnosti ter športnih programov se lahko uporabljajo vsi športni objekti in površine za šport v naravi, kot so športni centri in drugi tovrstni objekti, vadbeni prostori ter površine za šport v naravi, pa tudi šolski športni objekti. Odlok prav tako ob testiranju in vnaprejšnji napovedi omogoča potovanja športnikom na treninge, priprave in tekmovanja v tujini, organizator športnega tekmovanja pa bo moral zagotoviti, da bodo prisotne le osebe, nujno potrebne za izvedbo.
KOMENTARJI (463)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.