Kot je za oddajo 24UR POPOLDNE povedal direktor NIJZ Milan Krek, ima epidemija različne faze. V prvi se srečamo z virusom, kasneje pa ga skušamo obvladati. Če ga ne moremo, zaprosimo državo, da razglasi epidemijo. To pomeni, da se aktivirajo vse ostale strukture v državi, ki nato pomagajo izključno zdravstvu. Ko pa vstopimo v fazo umirjanja epidemije, je situacija drugačna. Še vedno imamo prisotne bolnike, a razglasitev epidemije ni več potrebna, saj zdravstvo oziroma NIJZ lahko obvladuje situacijo. Prav tako ni več potrebna pomoč civilne zaščite, vojske, policije in podobno, je še dodal Krek. Danes smo sicer v Sloveniji potrdili le eno okužbo, in sicer pri tujem državljanu. A Krek poudarja, da ukrepi za zajezitev epidemije ostajajo, pravna podlaga za to pa je zakon o nalezljivih boleznih.
S ponedeljkom odprtje vrtec in šol za prvo triado ter maturante
Ministrica za šolstvo Simona Kustec pa je na tiskovni konferenci danes pojasnila, da se s ponedeljkom, 18. maja, ponovno odpirajo vsi vrtci v državi, osnovne šole za učence od 1. do 3. razreda, osnovne šole s prilagojenim programom, srednje šole za dijake zaključnih letnikov, ki bodo opravljali maturo ali zaključni izpit.
Šolska vrata se odpirajo tudi za vse, ki bodo opravljali izpite v skladu s šolskim koledarjem ter za kandidate za vpis v srednje šole v 2020/2021, ki morajo opraviti aktivnosti prijavno-vpisnega postopka in za udeležence izobraževanja odraslih. Od 18. maja dalje so lahko ponovno odprte glasbene šole, zavodi za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami ter višje strokovne šole. Odpirajo se tudi vrata univerz ter visokošolskih zavodov, študentskih ter dijaških domov za dijake, ki se vračajo nazaj v šolske klopi.
Od 25. maja se odpirajo vrata za učence 9. razredov OŠ in OŠ s prilagojenim programom, učence 4. do 8. razreda OŠ z učnimi težavami, ki potrebujejo prilagojene oblike in metode dela, učence in dijake posebnih programov. Za vse ostale učence in dijake, ki niso bili posebej navedeni, se nadaljuje izobraževanje na daljavo.
Preklic epidemije glede vračanja otrok v šole in vrtce ne spremeni ničesar
Kot je pojasnila, se v vrtce vrača približno polovica otrok. Rizične skupine otrok ostajajo doma in njihovi starši lahko koristijo delovne-pravne možnosti, ki so jim ponujene v takšnem primeru, je pojasnila ministrica.
Včerajšnji preklic epidemije za delo, kot je trenutno zastavljeno, v vzgojno-izobraževalnih zavodih ne pomeni nič. S sprejetimi normativi bodo omogočili varno izobraževanje, zatrjuje Simona Kustec. Epidemija ni več razglašena, še vedno pa je razglašena jasna nevarnost za širjenje.
Zato moramo še vedno ohranjati preventivne in restriktivne varnostne zaščitne ukrepe, poudarja ministrica. Šolanje jeseni bodo sicer narekovale epidemiološke spremembe. Če se bo zgodil na pol čudež in ne bo več nobene nevarnosti, se bomo vsi vrnili v šolske klopi. Sicer pa pripravljamo jasna navodila za delo, je še dejala ministrica.
Izobraževalni zavodi se sicer že nekaj dni na ta korak intenzivno pripravljajo in usklajujejo posamezne nejasnosti in nedorečenosti. Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je sicer ocenila, da je trenutno predviden načrt postopnega odpiranja najbolj varna rešitev.
Še vedno številna vprašanja
A vodstva teh ustanov imajo v zvezi s ponedeljkovim odprtjem polno vprašanj, na katera pa ne dobijo odgovorov. Danes naj bi ministrica na novinarski konferenci razjasnila številne dileme, a je ta na številna novinarska vprašanja o tem, kako naj se organizirajo v vrtcih, odgovorila, da je to odgovornost ravnateljev in da verjame, da bodo znali odgovorno organizirati delo.
V SD pozivajo k vključitvi vseh otrok v šole v čim krajšem času
V SD so danes pozvali vlado, naj zagotovijo vključitev vseh otrok in dijakov v vrtce in šole čim prej. Opozarjajo namreč, da pouk na daljavo ne more nadomestiti pravega pouka, saj šola ni le proces izobraževanja, temveč proces socializacije. Poslanec SD Marko Koprivc je na današnji novinarski konferenci v DZ spomnil, da se je slovensko šolstvo z epidemijo novega koronavirusa znašlo v težkem položaju, šole in vrtce smo bili primorani zapreti, pouk je potekal na daljavo.
A je kritičen do vlade, ki po njegovih ocenah ni pripravila konkretnega načrta za ponovno odpiranje izobraževalnih ustanov, pač pa je šele pred nekaj dnevi javnost seznanila z delnim odprtjem šol 18. maja. V ponedeljek se bodo sicer odprla vrata vrtcev, v šole pa se bodo vrnili učenci prve triade in maturanti. Koprivc je spomnil, da je ministrici za izobraževanje Simoni Kustec že poslal pobudo, da bi vsem otrokom omogočili, da pouk in vrtce obiskujejo čim prej. Po mnenju SD je ta trenutek že napočil.
"Odprli smo cerkve in gostilne, medtem ko očitno po mnenju ministrice ali predsednika vlade še ni čas za odprtje šol za vse starostne skupine," je v ostrem tonu ugotavljal Koprivc. Strinja se, da je ključno zdravje, a je potrebna sorazmernost ukrepov glede na epidemiološko stanje. Pozval je tudi k čimprejšnjemu socialnemu dialogu na področju izobraževanja.
Podpredsednik SD in nekdanji minister za izobraževanje Jernej Pikalo se je pridružil pozivu, naj šolske oblasti premislijo glede odločitve, da se bodo v ponedeljek vrnili v šole le otroci prve triade. Če se bo to nadaljevalo, bodo doma pet mesecev in pol.
V Levici pa opozarjajo, da naj bi šola med drugim skrbela tudi za zmanjševanje socialnih razlik. Že od začetka epidemije pa so učenci, dijaki, študentje po ocenah Levice postavljeni v izrazito neenake, neenakopravne položaje tako glede tehnične opremljenosti in znanja kot glede podpornega družinskega oziroma socialnega okolja. Opozarjajo, da izobraževanje na daljavo že ves čas epidemije v nemogoč položaj postavlja starše šoloobveznih otrok, predvsem tiste iz socialno šibkejših okolij.
V slovenske šole bodo lahko prišli tudi učenci iz Italije
Na Goriškem je precej mladih družin, ki živijo na italijanski strani meje, otroci pa hodijo v šolo v Sloveniji. Pred ponedeljkovim ponovnim začetkom pouka za prvo triado slovenskih osnovnih šol je med njimi vladala negotovost, ali bodo otroci lahko prišli v šole in vrtce, zdaj pa jim bo to omogočeno, so danes pojasnili na novogoriški občini.
Mestna občina Nova Gorica je namreč od pristojnih italijanskih organov danes dobila potrditev, da je goriška prefektura med tiste, za katere velja izjema, da lahko prehajajo slovensko-italijansko mejo, uvrstili tudi otroke, ki obiskujejo vrtce in osnovne šole v Sloveniji, je za STA povedal svetovalec novogoriškega župana Jaka Fabjan.
"Tako kot pri delovnih migrantih tudi v tem primeru prebivalcev v Italiji ne čaka obvezna karantena," je še pojasnil Fabjan. Seveda pa bodo morali imeti potrdilo o vpisu ali obiskovanju šole in vrtca ter potrdilo italijanskih pristojnih oblasti. Dovoljenja za prehod meje so stvar italijanskih oblasti. Za vse ostale prebivalce Italije, ki bi radi prišli na obisk v Slovenijo, pa velja še vedno enak režim prehajanja meje kot doslej.
KOMENTARJI (328)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.