Poleg Slovenije so sredstva danes prejele še Hrvaška, ki je od milijarde evrov potrjenega posojilnega potenciala dobila 510 milijonov evrov, Grčija (od skupnih 2,7 milijarde evrov potenciala je dobila dve milijardi), Ciper (od 479 milijonov evrov je prejel 250 milijonov), Latvija (od 192 milijonov evrov potenciala je prejela 120 milijonov evrov), Litva (od 602 milijonov evrov je prejela 300 milijonov) in Malta, ki je od 244 milijonov evrov prejela 120 milijonov, so objavili v Bruslju.
Italija, katere skupni odobreni potencial je bil s 27,4 milijarde evrov največji, je v zanjo že drugem nakazilu prejela 6,5 milijarde evrov, potem ko je konec oktobra že dobila 10 milijard evrov.
Drugo nakazilo v vrednosti štirih milijard evrov je danes šlo tudi v Španijo, ki je konec oktobra dobila že šest milijard evrov, njen skupni potrjeni potencial pa je bil 21,3 milijarde evrov.
Ob teh dveh državah je konec prejšnjega meseca prvo nakazilo prejela tudi Poljska, in sicer od 11,2 milijarde evrov potrjenega potenciala eno milijardo evrov.
Shema Sure je eden od pomembnejših protikoronskih ukrepov EU in je namenjena pomoči pri zaščiti delovnih mest in zaposlenih zaradi posledic epidemije novega koronavirusa na gospodarstvo. Gre med drugim za financiranje programov subvencioniranja čakanja na delo ali skrajšanega delovnega časa.
Za izvajanje sheme se Evropska komisija na trgu v imenu EU zadolžuje z jamstvi članic in prvi dve izdaji t. i. socialnih obveznic EU sta bili izjemno uspešni. Skupaj je komisija zbrala 31 milijard evrov, prva izdaja pa je po interesu vlagateljev dosegla celo rekorden obseg, ko gre za obveznice držav ali mednarodnih organizacij.
Posojilo bo pokrilo le dobro četrtino stroško države
Slovenija je v vlogi za finančno podporo v okviru instrumenta Sure navedla ukrepe čakanja na delo, skrajšanega delovnega časa, temeljnega dohodka, oprostitve prispevkov za samozaposlene in druge.
V okviru sheme bo na voljo 100 milijard evrov posojil z jamstvi članic EU. Za zdaj je Svet EU prižgal zeleno luč za pomoč 17 državam v vrednosti 87,9 milijarde evrov. Za Slovenijo je, kot navedeno, potrdil podporo v višini 1,1 milijarde evrov. Ta denar bomo črpali še v naslednjem letu. V resnici gre za posojilo z ročnostjo petih let in kuponsko ničodstotno obrestno mero.
To seveda še zdaleč ni edina letošnja zadolžitev. Ta je do zdaj znašala skoraj osem milijard, pri čemer sta šli dve milijardi za odplačilo starega dolga, še slabih 800 milijonov pa za obresti. To naj bi zadostovalo do konca leta, čeprav vlada, še preden je sprejet kar milijardo evrov težak PKP6, napoveduje že sedmo različico.
Slovenija bo s tem denarjem vsaj nekoliko zakrpala proračunsko luknjo, ki je nastala zaradi epidemije in različnih državnih pomoč, sploh tistih za ohranjanje delovnih mest. Aprila 2020 je bilo doma dobrih 177.000 zaposlenih, 13. novembra 61.444, 16. novembra pa dva tisoč več (63.511). Do sedaj je država delodajalcem za ta ukrep že izplačala nekaj več kot 300 milijonov evrov. Se pa bo ta znesek v prihodnjih mesecih še povečal, sploh ker se bo nadomestilo v PKP6 bistveno dvignilo, in sicer iz zdajšnjih 892,5 evra na skoraj 1800 evrov bruto, kolikor trenutno znaša povprečna plača pri nas.
Skrajšanega delovnega časa je trenutno deležnih 61.327 zaposlenih, izplačila delodajalcev pa so znašala 9,3 milijona evrov. Glede kritja prispevkov za pokojnine pa gre za edini ukrep, kjer je država podcenila pričakovanja oziroma potrebe. To jo je stalo dobrih 435 milijonov evrov. Skupaj je država porabila 747 milijonov evrov, kar pomeni, da bo omenjenih 200 milijonov pokrilo le dobro četrtino.
Cigler Kralj: Program Sure nam je pisan na kožo
Minister za delo Janez Cigler Kralj je za Večer pojasnil, da si je vlada kot glavno nalogo zadala ohranitev delovnih mest, zato je v tem pogledu program Sure "pisan na kožo". Z ugodnimi povratnimi sredstvi bodo lahko po njegovih besedah pokrili številne ukrepe, ki so jih že izvedli v prvem valu epidemije, nekateri od njih pa se še izvajajo.
"To je čakanje na delo doma zaradi poslovnih razlogov ali karantene. In tudi plačilo prispevkov tem ljudem, ki so bili ali so na čakanju doma. Naj spomnim še na ukrep odpisa prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje tistim, ki so med prvim valom epidemije ostali na delu in so iz tega naslova tudi dobili 200 evrov kriznega dodatka," je pojasnil.
Preostalih 900 milijonov evrov bo šlo prav tako za blaženje posledic epidemije. "Za to bomo potrebovali veliko denarja. Samo za šesti protikoronski paket bo po naši oceni treba zagotoviti okoli milijardo evrov," je dodal Cigler Kralj.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.